Елій Арістид

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Елій Арістид
Filosofo elio aristide, 200 ac. ca..JPG
Народився 26 листопада 117[1]
Hadrianoid
Помер 189[1] або не раніше 185
Країна Стародавній Рим
Діяльність письменник, філософ
Вчителі Alexander of Cotiaeumd, Aristocles of Messened, Ірод Аттичний і Polemon of Laodicead
Відомі учні Damianusd
Знання мов давньогрецька[1]

Елій Арістід (117–181 роки н. е.) — відомий красномовець, софіст часів правління імператора Марка Аврелія.

Життєпис[ред. | ред. код]

Справжнє ім'я Елія — Федір. Був сином Арістіда (звідси його друга частина ім'я), який був заможною людиною та жерцем Зевсу у місті Адріані (Місія, Мала Азія). В Афінах він вчився у Герода Аттіка, а потім займався мистецтвом красномовства у відомого вчителя Олександра Котіемського. Після цього вирішив рушити до Риму, куди намагалися потрапити багато з риторів та софістів.

Після вилікування почав подорожувати по Єгипту (тут почав перші визначні риторичні виступи), Малій Азії, Греції, Італії, всюди виступаючи з промовами та читаючи лекції як софіст. Цим він здобув величезну славу та загальну прихильність. У 145 році прибув до Риму, де й залишався до скону. У Римі змінив своє ім'я на Елій, ставши Елієм Арістідом. Втім під час чергової подорожі по Лаціуму захворів, тому час від часу їздив до Пергаму й Смірни, щоб приймати оздоровчі ванни. Тут слухав лекції теж відомого красномовця Аристона Пергамського, а потім й Полемона Смірнського. Внаслідок хвороби Арістід перестав займатися красномовством. У 176 році завдяки клопотанням Елія Арістіда імператор Марк Аврелій надав кошти на відновлення м. Смірни після руйнівного землетрусу. За це Елій здобув величезну прихильність серед його мешканців.

Елій Арістід мав значний вплив на імператора Марка Аврелія в частини моральних та філософських засад.

Творчість[ред. | ред. код]

Елій Арістід як красномовець перевершував усіх своїх сучасників. Він дава перевагу змісту над формою. Не поважав каламбурів, якихось словесних прикрас. Елій вважав неодмінним чітко та ясно висловлювати свою думку. Його виступи та промови були лаконічні та короткі, втім їм бракувало легкості. Разом з тим промови були ретельно пророблені, написані аттичною говіркою грецької мови. Сучасники порівнювали Елія Арістіда з Демосфеном. Збереглося 55 промов та 2 риторичних твора з доробку Елія Аристіда. Більшою часткою — це панегірики божествам, імператорові, містам, окремим відомим особистостям.

Твори[ред. | ред. код]

  • Панафінейська промова. Одна з найвідоміших Елія Арістіда.
  • Панегірик Риму.
  • Панегірик Смірні.
  • Панегірик Родосу
  • Промови на захист історичних діячів минувшини — Мільтіада, Фемістокла, Кімона, Перикла.
  • 6 Священних промов. Тут розкривається історія хвороби Елія Арістіда, засоби якими він лікувався.

Видання[ред. | ред. код]

  • Aristides, Aelius. Aristides: in 3 v. / ed. by Wilhelm Dindorf. Lipsiae: Libraria Weidmannia, G. Reimer, 1829.

Джерела[ред. | ред. код]

  • William V. Harris, Brooke Holmes (ed.), Aelius Aristides between Greece, Rome, and the Gods (Leiden/Boston: Brill, 2008) (Columbia Studies in the Classical Tradition).
  1. а б в Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.