Емауський монастир

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Емауський монастир
Emauzský klášter
Emauzy.jpg
Комплекс Емауського кляштору,
нині корпуси Чеської Академії наук

50°04′20″ пн. ш. 14°25′03″ сх. д. / 50.07222° пн. ш. 14.41750° сх. д. / 50.07222; 14.41750

Розташування Прага
Країна Чехія Чехія
Дата початку спорудження 21 листопада 1347 року
Дата закінчення спорудження комплекс чимало разів перебудовувався і реконструювався
Стиль еклектика: пізня готика, бароко, історизм (неоготика)
Адреса Нове Мєсто

Commons-logo.svg Емауський монастир
Emauzský klášter
у Вікісховищі

Емауський монастир або Костел Діви Марії на Слов'янах (чеськ. Emauzský klášter, Kostel Panny Marie na Slovanech; поширена народна назва — Емаузи / чеськ. Emauzy) — колишній монастир (кляштор) у столиці Чехії місті Празі, нині корпуси наукових установ Чеської Академії наук.

Загальні дані[ред.ред. код]

Емаузи (Емауський монастир) розташовані у затишній місцині на південному заході чеської столиці на Слов'янах в Новому Місті (адміністративно відноситься до району Прага 2) у ділянці, обмеженій вулицями Вишеградська (Vyšehradská), Троїцька (Trojická), Під Слов'янами (Pod Slovany) та На Слов'янах (Na Slovanech).

Дахи Емауського монастиря — старовинний і сучасний

Архітектурний стиль комплексу будівель Емауського монастиря можна визначити як еклектичний, адже в ході численних перебудов і реконструкцій первинний пізньоготичний зовнішній вигляд комплексу зазнав великих змін, однак готична основа споруди добре проглядається, що особливо унаочнюється у плануванні будівлі та інтер'єрах. Найвиразнішою деталлю сучасного зовнішнього вигляду Емаузів є залізобетонний дах у вигляді двох піків-вітрил, що перетинаються, насправді є архітектурним нововвведенням, привнесеним у архітектуру комплекса по ІІ Світовій війні.

Найцікавішими в інтер'єрі комплексу є збережені старовинні фресковий живопис та мозаїки.

Історія[ред.ред. код]

Емауський монастир був заснований чеським королем та імператором Священної Римської імперії Карлом IV 21 листопада 1347 року для слов'янських монахів-бенедиктинців. Свою назву кляштор дістав через те, що у день його освячення читали главу з Біблії «про зустріч Ісуса з учнями по дорозі до Еммаусу». Тоді ж, при заснуванні, монастиреві його патроном було подароване відоме Реймське Євангеліє.

Емаузи на межі XIXХХ ст.ст.

Кляштор був популярний у народі, оскілька служба правилась там не латиною, а церковнослов'янською — спеціально запрошеними монахами з Хорватії, відданими глаголичній традиції.

Протягом історії монастир не раз змінював володарів — так, під час Гуситських війн у ньому порядкували гусити, а після поразки гуситського руху кляштор відійшов знову до бенедиктинців, цього разу іспанських.

У середині XVII століття весь ансамбль будівель Емаузів був перебудований у стилі бароко. А наприкінці XIX століття німецькі бенедиктинці з міста Бойрон надали комплексу неоготичного вигляду.

Під час ІІ Світової війни монастир сильно постраждав від бомбувань нацистськой авіації. Вже у 1960-х роках були усунені ушкодження, завдані війною, при цьому ансамбль дістав дещо екстравагантного вигляду — його зруйновані башти замінили залізобетонними вітрилами.

У теперішній час у будівлях колишнього Емауського монастиря містяться інститути Чеської Академії наук.

Галерея[ред.ред. код]

Джерела, посилання та література[ред.ред. код]