Емба (річка)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Емба
Річка Емба на мапі Уральської області 1900 року
Річка Емба на мапі Уральської області 1900 року
Витік західні схили Мугоджар
Гирло Каспійське море
Басейн Каспійське море
Прирічкові країни Казахстан Казахстан
Довжина 712 км
Площа басейну 40 400 км²

Ембарічка в Актюбінській і Атирауській областях Казахстану. Довжина — 712 км (під час повені), площа басейну — 40 400 км². Витік на західних схилах Мугоджар, тече по Підуральському плато і Прикаспійській низовині. Втрачається серед солоних приморських боліт (сорів), в повноводні роки дотікає до Каспійського моря. Живлення переважно снігове. Основний стік у квітні — травні, в решти пори року часто пересихає, розбиваючись на окремі плеса. Вода сильно мінералізована: у верхів'ї від 150—200 міліграм/л — навесні, до 800 міліграм/л — влітку; у нижній течії 1500—2000 міліграм/л — навесні і 3000—5000 міліграм/л — влітку. Головні притоки, течія яких також сезонна: Темір (права) і Атсакси (ліва). У середній і нижній течії Емби здійснюється видобуток нафти і газу (Північно-Каспійська нафтогазоносна область).

По річці проходить умовна межа між Європою і Азією (інший варіант — по річці Урал).

Із книги А.Соколова "Гідрографія СРСР" (1954)[ред.ред. код]

Сточище Емби розташоване в області степів і напівпустель. У своїй верхній частині воно являє собою розсічене ерозією крейдяне плато, в нижній - річка тече в Прикаспійській низовині, яка має ледве помітний ухил в сторону моря. Приблизно за 20 км від моря річка утворює дельту з трьома найголовнішими гирлами: Кара-Узяк, Киян і Кулок.

Емба украй бідна водою. Живлення її відбувається майже виключно за рахунок танення снігу. Навесні вона багатоводна, а влітку розпадається на ряд роз'єднаних плесових ділянок із стоячою водою. Води Емби у весняний час містять велику кількість наносів. Після дощів річка несе абсолютно каламутну, брудно-молочного кольору воду.

Походження назви[ред.ред. код]

В казахській мові Емба має два варіанти назви каз. Ембі і каз. Жем. Тоді як, перший є офіційним, але мало споживаним, другий - уживається локально частіше. Ембі походить від туркменського (огузського) (чиї племена кочували в краї до XVII—XVIII сторіч). Yem boyı буквально переводиться, як долина прожитку або долина здоров'я. У казахську мову це слово потрапило як з редукцією голосних (y) embi (початкове е вимовляється як дифтонг ye), так і у вигляді перекладу Jem (Жем) із значенням прожиток.

Від назви річки походить назва ногайців-джамбайлукців, що кочували в XVIII—XIX сторіччях на Кубані і Північному Причорномор'ї.

Джерела[ред.ред. код]

  • Из книги А.Соколова «Гидрография СССР» (1954) (рос.)