Еміль Берлінер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Еміль Берлінер (* 20 травня 1851 - † 3 серпня 1929) - американський винахідник німецького походження, відомий розробкою грамофона.

Еміль Берлінер

Берлінер народився у Ганновері (Німеччина), у 1870 році емігрував до Сполучених Штатів. Працював на складі у Вашингтоні, незабаром зацікавився технологією передачі і запису звуку (зокрема, телефоном і фонографом) і винайшов вдосконалений мікрофон, викуплений компанією Александра Белла. Берлінер працював у "Белл Телефон" (Бостон) з 1877 до 1883 року, після чого повернувся у Вашингтон і почав займатися приватними дослідженнями.

Еміль Берлінер став громадянином США у 1881 році.

У 1886 році почав експериментувати з методами звукозапису. На відміну від фонографа Едісона, Берлінер починає працювати над приладом для запису звуку на диск. Перший патент на грамофон отримує у 1877 році, і кілька років рекламує свою технологію фірмам, що виробляли іграшки. Втім, не полишаючи ідею серйознішого застосування свого пристрою, у 1885 році Берлінер переконує групу бізнесменів вкласти 25000 доларів у новостворену компанію «Берлінер Грамофон».

Перші грамофони мали суттєву проблему - складність підтримання постійної швидкості обертання диска. Інженер Елдрідж Джонсон допоміг вдосконалити механізм, застосувавши заводну пружину (як у годинниках). У 1901 році Берлінер і Джонсон разом заснували компанію «Victor Talking Machine Company».

Берлінер також винайшов новий тип текстильного верстату для масового виробництва тканини, акустичну плитку для приміщень, а також експериментував з одним з перших варіантів гелікоптера (говорили, що йому вдалося підняти у повітря двох людей ще у 1909 році, хоча за іншими даними це відбулося на десять років пізніше).

Помер від серцевого нападу у віці 78 років.