Емілія Плятер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Емілія Плятер
Emilia Plater
Emilia Plater 2.PNG
Емілія Плятер. Автор невідомий. XIX століття
Народилася 13 листопада 1806(1806-11-13)
Вільно
Померла 23 грудня 1831(1831-12-23) (25 років)
Юстянів
·хвороба
Поховання Kapčiamiestis[d]
Громадянство
(підданство)
Польща
Flag of Russia.svg Російська імперія
Діяльність військовослужбовець
Володіє мовами польська
Учасник Листопадове повстання 1830—1831
Військове звання капітан
Рід Плятери
Герб

Емілія Плятер, графиня Емілія Плятер гербу Плятер (13 листопада 1806, Вільно — 23 грудня 1831, Юстянів коло Копцевого) — національна героїня Білорусі, Литви і Польщі. Одна з жінок — листопадових повстанців, капітан польського війська. Також була фольклористкою.

Дитинство і молодість[ред. | ред. код]

Народилася у Вільні в сім'ї Анни вон дер Могль і Францішека Ксаверія Плятера. Дитинство не було щасливим. Батько був гульвісою і, зрештою, подружжя розійшлося. Мати покинула віленський дім і переїхала разом з дочкою до двору Плятерів в околиці Даугавпілса. Початкову освіту отримала вдома в оточенні однолітків — хлопців. Багато читала. Серйозний вплив на дівчинку справив життєпис Жанни д'Арк, яка разом з Тадуешем Костюшком і Бубуліною становили для неї ідеал. Займалася віршуванням, співами, красно малювала. Крім того вчилася фехтувати, їздити верхи, полювати, багато подорожувала.

На формування особистості Емілії і на роль, яку вона мала виконати, без сумніву справило вплив її зацікавлення історією. Вона підтримувала сучасний молодіжний і патріотичний рух, читала лекції філоматів і філаретів, захоплювалася працями романтиків: Ґете і Шіллера.

Виявляла щире зацікавлення сільським людом. Зібрала і записала багато текстів народних пісень. У 1823 році тривалий час перебувавла в Дусятах у тітки Аполінарії, разом з синами якої Цезарієм і Владиславом вивчали життя селян.

Протягом 1824—1829 років Емілія подорожувала Лівонією, Литвою і Білоруссю. Останню перед повстанням подорож здійснила до Варшави, Ченстохови і Кракова.