Еміне Гюльбахар-хатун

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Еміне Гюльбахар-хатун
тур. Gülbahar Hatun
Народилася 1429
Трабзон, Трапезундська імперія
Померла 1492
Стамбул, Османська імперія
Поховання Стамбул
Країна Османська імперія
Посада валіде-султан
Конфесія іслам
У шлюбі з Мехмед II Фатіх
Діти Баязид II і Гевхерхан Султан[d]

Еміне Гюльбахар-хатун (осман. کل بھار خاتون‎, бл. 14321492) — дружина османського султана Мехмеда II.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Походження

[ред. | ред. код]

Походження Гюльбахар також не визначене, але поза сумнівом лише її не турецьке походження — вона рабиня, швидше за все з Балкан і в минулому християнської віри.

Деякі сучасні історики з Туреччини помилково пишуть, що вона була донькою Ібрагіма II, Бея Караманіди, але це неправильно.

Правдивішою є версія Бабінгера, що вона була дочкою невідомого албанського правителя. Адже саме в ті роки назрівав конфлікт з Албанією, який з 1448 по 1450 роки виллється у війну.

В обліках благодійних фондів османської імперії прізвище Гюльбахар записана як Хатун бінті Абдулла (дослівно: дочка слуги Бога) — типове прізвище для тих, хто перейшов в іслам.

Дружина султана

[ред. | ред. код]

Точна дата її народження невідома, можливо, в пізні 1430 роки (не раніше Мехмеда). Потрапила вона до палацу десь у 1446 році. Згідно Бабінгеру вона вийшла заміж за Мехмеда приблизно в 1447, але за іншими джерелами в 1448. Тоді і народився її син Баязид. Дата народження Баязида залишається суперечливою і варіюється від 1447 року до 1448 або навіть 1452.

Десь у 1450 році, не пізніше 1460 року Гюльбахар народила двох доньок — Гевхер і Айше. Важливо зауважити, вона була єдиною жінкою, до якої Султан Мехмед протягом багатьох років зберігав теплі почуття. Гюльбахар відправляла останньому листи з теплими словами про те, що вона «сумує за ним» — про це пишуть записи османського історика Мустафи Алі.

Валіде

[ред. | ред. код]

Баязид II став султаном в 1481 році після смерті батька. Разом з матір'ю він прибув до Константинополя, де дарував їй титул, аналогічний титулу валіде-султан. Вплив Гюльбахар почав поступово зростати, вона навіть стала втручатися в державні справи. Про це свідчать два збережених листи Баязида до матері, які також вказують на те, що сам султан заохочував дії матері.

Померла в 1492 році, приблизно в 60 років. Баязидом вона була похована біля усипальниці чоловіка, хоча як такого заповіту самого Мехмеда не було.

Родина

[ред. | ред. код]
  • Баязид II (3 грудня 1447/січень 1448 — 26 травня 1512) — Султан Османської Імперії.
  • Гевхер-хатун (до 1460 — після 1477) — у 1474 році Гевхер була видана заміж за Угурлу Мехмед-бея, принца з династії Аккоюнлу, який був сином правителя Узун-Гасана. Імовірно в цьому шлюбі народився син Мехмед-Челебі; крім того, сином Гевхер і Мехмеда був Гёдек Ахмед, який був одружений з племінницею Гевхер Айнішах-султан.
  • Айше-хатун — була одружена з Хасаном, сином імператора бейліка Джандарогуллари Кемаледдін Ісмаїла.

Благодійність

[ред. | ред. код]

У 1451 році Гюльбахар була покровителькою побудови мечеті в Едірне, напис на якій був таким: «Священна мечеть Гюльбахар-хатун».

Пам'ять

[ред. | ред. код]

Документ, щодо покупки земель в Амасьї, складений в липні 1468 року звертається до царської персони як: «Гюльбахар бінті Абдулла», тепер зберігається в бібліотеці Алі еміра (розділ «Мехмед II», номер 33).

Інший документ з султанською печаткою самого Мехмеда про її власність, датований від листопада 1479 роки (Алі емірі, н. 24).

На згадку про матір в Токаті Баязид ІІ побудував мечеть Хатуніє.

В культурі

[ред. | ред. код]
  • у турецькому історичному фільмі «Завоювання 1453» (2012) роль Гюльбахар виконала Шахіка Колдемір.
  • у турецькому історико-драматичному телесеріалі «Фатіх» (2013) роль Гюльбахар виконала Седа Акман .