Енгельберт Дольфус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Енгельберт Дольфус
Енгельберт Дольфус
Engelbert Dollfuß

Час на посаді:
20 травня 1932 — 25 липня 1934
Попередник Карл Буреш
Наступник Курт Шушніг

Народився 4 жовтня 1892(1892-10-04)
Тексінг, Нижня Австрія, Австро-Угорщина
Помер 25 липня 1934(1934-07-25) (41 рік)
Відень, Австрія
Політична партія Вітчизняний фронт
Релігія Католик

Е́нгельберт До́льфус (нім. Engelbert Dollfuß; *4 жовтня 1892 Тексінг, Нижня Австрія—†25 липня 1934, Відень, Австрія) — австрійський політичний діяч, лідер Християнсько-соціальної партії. Канцлер Австрії 1932—1934, прихильник незалежності Австрії. Вбитий прихильниками аншлюсу з Гітлерівською Німеччиною.

Один з найменших ростом серед відомих державних чільників у світі: зріст — 1,48 метра.

Біографія[ред.ред. код]

Народився 4 жовтня 1892 в Тексінгі, Нижня Австрія. У 1927 заснував Сільськогосподарську палату Нижньої Австрії. Став міністром сільського господарства Австрії.

1932 став канцлером і міністром іноземних справ Австрії. Активно протидіяв політиці аншлюсу, що проводив Гітлер. Дольфуса приваблював італійський фашизм, і у своїй боротьбі з Гітлером він заручився підтримкою Італії.

1933 року Дольфус забороняє австрійську нацистську партію. Муссоліні також радив йому заборонити і ліві партії. Дольфус встановлює в країні диктатуру.

Повстання в Відні[ред.ред. код]

Криза 1929-1933 років призвела до збідніння населення. Це викликало незадоволення, особливо у лівих.12 лютого 1934 соціалісти і анархісти підняли повстання Лінці, яке того ж дня перейшло і на Відень. Урядові війська і Хеймвер націлили артилерію на робочі квартали, щоб налякати повсталих. Але відбулася перестрілка в якій загинуло близько 1000 чоловік. В травні 1934 році була створена нова конституція.

Вбивство[ред.ред. код]

Австрійські нацисти, яких підтримував Берлін, почали масовий терор і саботаж, вбивали чи били прихильників Дольфуса. Раніше вислані нацисти почали повертатись. Лідерами змовників були: Артур Зейсс-Інкварт, Ернст Кальтенбруннер і Оділо Глобочник.

25 липня 1934 загін ССівців, у австрійській військовій формі для маскування, увірвалися у федеральну канцелярію і поранили Дольфуса при спробі втечі. Нацисти вимагали у пораненого канцлера передати владу А. Рінтелену, а коли той відмовився, залишили його помирати від втрати крові. Однак змовники діяли невміло і урядовим військам на чолі з міністром юстиції Куртом фон Шушнігом вдалося перемогти їх. А коли Муссоліні висунув 4 дивізії на перевал Бреннер, Гітлер відмовився від планів захопити Австрію.

Після смерті Дольфуса влада перейшла до його заступника доктора Курта фон Шушніга, теж прихильника незалежності Австрії. Спираючись на «Вітчизняний фронт» ( фашистську організацію створену Дольфусом в 1933 році), новый канцлер спробував укріпити державу, але досягти оздоровлення економіки йому не вдалося.

Посилання[ред.ред. код]

Дольфус

Попередник:
Карл Буреш
Федеральний канцлер Австрії
19321934
Наступник:
Курт Шушніг


Політика Це незавершена стаття про політику.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Історія Це незавершена стаття з історії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.