Ендометрій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ендометрій
Scheme female reproductive system with endometrium and myometrium -uk.svg
Матка та маткові труби жінки. Ендометрій вистілає внутрішню поверхню матки
Деталі
Ідентифікатори
Латина tunica mucosa uteri
Анатомія Грея subject #268
MeSH D004717
TA98 A09.1.03.027
TA2 3521
FMA 17742[1]
Анатомічна термінологія

Ендометрій (лат. endometrium) — внутрішня слизова оболонка тіла матки, що вистилає її порожнину і рясно забезпечена кровоносними судинами.

Будова[ред. | ред. код]

Ендометрій являє собою складну, багатокомпонентну систему, що складається з покривного і залозистого епітелію, строми, основної речовини, кровоносних судин. Епітеліальний компонент ендометрію утворюють секреторні і миготливі клітини (максимальне число останніх спостерігається в період овуляції) і нечисленні аргірофільні клітини, строму — фібробластоподібні клітини (впродовж менструального циклу вони перетворюються з малодиференційованих, юних в зрілі клітини, що активно синтезують колаген і глікозаміноглікани, в фібробласти і фіброцити), гістіоцити (макрофаги), Т- та поодинокі В-лімфоцити і лаброцити. У власному шарі є маткові залози (крипти): довгі зігнуті прості трубчасті залози, що відкриваються в просвіт матки.

Функції[ред. | ред. код]

Функції ендометрію полягають у створенні умов, оптимальних для імплантації бластоцисти в матці. Під час вагітності в ендометрії зростає число залоз і кровоносних судин. Розростання судин цього шару (децидуальна оболонка) входить до складу плаценти, яка здійснює доставку кисню і поживних речовин ембріону.

Циклічні зміни[ред. | ред. код]

Ендометрій — гормонально чутлива тканина і значно товщає, стає багатшою залозами і рясніше кровопостачається в останню фазу менструального циклу. Таким чином відбувається підготовка до імплантації ембріону, проте, якщо вона не відбувається, велика частина ендометрію (функціональна) відпадає і видаляється з матки під час менструації. Після закінчення менструації, цикл починається знову, і більш глибокий шар ендометрія бере участь у відновленні слизової матки після відторгнення поверхневого шару. При вагітності гормональні процеси перешкоджають відторгненню ендометрію.

Патології[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Частина серії
Жіноче здоров'я
Логотип жіночого здоров'я складається з рожевого «дзеркала Венери» та синьої символіки медицини
Портал Pink Venus symbol.svg Проєкт Pink Venus symbol.svg Стиль
  1. Foundational Model of Anatomy