Ендрю Карнеґі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ендрю Карнеґі

Е́ндрю (Андрій) Ка́рнеґі (англ. Andrew Carnegie; *25 листопада 1835 — †11 серпня 1919) — американський підприємець, мультимільйонер. На початку 20 століття — найбагатша людина у світі, також один з найбагатших людей усіх часів[1].

Біографія[ред.ред. код]

1878 р.
Підпис Ендрю Карнеґі
1914 р.
Вітраж на честь Ендрю Карнеґі в Національному кафедральному соборі
James Bryce, 1st Viscount Bryce & Andrew Carnegie - Project Gutenberg eText 17976.jpg

У епоху промислової революції він був втіленням американської мрії. Карнеґі народився в Шотландії в 1835 році в сім'ї ткачів. У 1848 році він емігрував до США. Попрацювавши якийсь час кур'єром в Піттсбурзі, він влаштовується у відділення Пенсільванської залізниці, де швидко отримує відповідальну посаду. У ході Громадянської війни в США (1861—1865) він контролював залізничний транспорт військ Півночі. Після закінчення військових дій, він покинув відділення і збільшив свій статок, вклавши гроші в будівництво залізних мостів, що замінили дерев'яні конструкції. Пильно стежачи за технічним прогресом, він незабаром кинув це заняття для того, щоб присвятити себе виробництву сталі, ставши найбільшим металургійним магнатом у світі.

Ендрю Карнеґі не був типовим промисловцем, оскільки дозволяв своїм працівникам об'єднуватися в профспілки, в той же час зобов'язуючи їх працювати в найважчих умовах. Будучи прихильником теорії соціального дарвінізму Герберта Спенсера, Карнеґі був переконаний, що більшість людей можуть збити свій статок при наявності необхідної освіти і старанності. При цьому він вважав за необхідне надання допомоги бідним багатими. Він особисто профінансував будівництво трьох тисяч суспільних бібліотек, які передав у ведення органів місцевого самоврядування. Він також заснував Технологічний інститут в Піттсбурзі, який сьогодні називається «Університет Карнеґі — Меллона» (Carnegie Mellon University). Приділяючи особливу увагу значущості міжнародного права в розв'язанні міжнаціональних конфліктів, Карнеґі також профінансував будівництво Палацу миру в Гаазі, де повинен був розміститися Міжнародний Арбітражний Суд.

У 1910 році з ініціативи короля металургії Ендрю Карнеґі створено Фонд міжнародного миру Карнегі (Carnegie Endowment for International Peace — CEIP), який за одне сторіччя перетворився в один з найбагатших наукових центрів («think-tank») у світі. Фонд в порядку спадкоємності очолювали колишні керівники секретних служб. Він органічно пов'язаний з багатьма транснаціональними компаніями, що дозволяє йому робити зовнішньополітичні дослідження і просувати політику «ліберальних» економік в Росії і Латинській Америці.

Вислови Карнеґі і уривки з інтерв'ю[ред.ред. код]

 • Ендрю Карнеґі належить вислів «… людина, що помирає багатою, помирає в ганьбі» ("…the man who dies thus rich dies disgraced ").
 • " Накопичення багатства — найгірший різновид ідолопоклонства. Ніякий більше ідол не має такої руйнівної сили, як поклоніння грошам ".
 • « Найкращим спадком для молодої людини є народження в бідності (бо стане стимулом для діяльності)».
 • « Головною метою (в благодійництві) є допомога тим, хто й сам допомагатиме собі. А ні окремі особи, а ні окремі народи не стануть кращими після отримання милостині».
 • З інтерв'ю на початку 20 століття : "Не треба мені заздрити. Я багата людина, ну й що з того? Мені 60 і в мене нема здоров'я. Я віддав би усі свої мільйони, аби вони повернули мені молодість і здоров'я. Якби це було можливим, то я, як Фауст, продав би душу Дияволу і віддав би усе, аби прожити ще одне життя ".

Хронологія життя[ред.ред. код]

 • 1835 — народився поблизу Едінбурга (містечко Данфермлін) в родині ткача, Шотландія.
 • 1848 — еміграція у США, де почав працювати на ткацькій фабриці.
 • 1855 — помічник Томаса Скотта, голови Піттсбурзького відділення Пенсільванської залізниці.
 • 1859 — сам отримав посаду голови Піттсбурзького відділення Пенсільванської залізниці в 24 роки.
 • 1862 — фундував заснування компанії з будівництва залізних мостів Keystone Bridge Works.
 • 1875 — відкрив 1-й у США завод з виробництва сталі Edgar Thomson Steel Works.
 • З 1875 р. річний прибуток Е.Карнеґі досяг $ 1 млн.
 • 1889 — створив холдінг Carnegie Steel.
 • 1892 — відбувся найбільший до того страйк працівників Е.Карнегі у США. Страйк жорстоко придушено — 9 людей вбито, 1.800 стали безробітніми.
 • 1900 — прибутки холдінга Carnegie Steel сягли позначки 40.000.000 дол.
 • 1901 — 66-річний Е. Карнеґі продає свій бізнес промисловому магнату на ім'я Джон Пірпонт Морган. Сам розпочинає благодійницьку діяльність.
 • 1910 — заснував Фонд Карнегі для досліджень у галузі міжнародного права і просування ліберальних економік в країни, де їх немає.
 • 1919 помер у віці 83 роки від бронхопневмонії.

Див. також[ред.ред. код]

 • 671 Карнеґія - астероїд, названий на честь цього чоловіка.

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]