Енергетична безпека

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Енергетична безпека - стан електроенергетики, який гарантує технічно та економічно безпечне задоволення поточних і перспективних потреб споживачів в енергії та охорону навколишнього природного середовища; енергогенеруючі компанії - учасники оптового ринку електричної енергії України, які володіють чи користуються генеруючими потужностями, виробляють і продають електричну енергію.

Під енергетичною безпекою слід розуміти здатність держави в особі її органів управління забезпечити кінцевих споживачів енергією в необхідному обсязі та належної якості у звичайних умовах, а також під час дії дестабілізуючих факторів (надзвичайних ситуацій) внутрішнього чи зовнішнього характеру у межах гарантованого покриття мінімального обсягу найважливіших потреб країни, окремих її районів, міст, селищ чи об’єктів у паливно-енергетичних ресурсах.

Конкретним виміром забезпечення енергетичної безпеки, прийнятим за стандарт у західних країнах, є створення тримісячного стратегічного резерву нафти та нафтопродуктів.

Енергетична безпека України[ред. | ред. код]

Щодо України, то вона сьогодні знаходиться в умовах майже повної залежності від постачання енергоносіїв із Росії (приблизно на 75-80%. Власний видобуток покриває 10-12% потреби в нафті та 20-25% - у природному газі), яка й залишатиметься основним постачальником нафти та газу на довгострокову перспективу, з огляду на їхні величезні запаси та незначну відстань для транспортування. Водночас вирішення питання диверсифікації джерел надходження газу, нафти та ядерного палива (щодо останнього, то Україна знаходиться майже у 100% залежності від поставок з РФ) для нас означає, зрештою, здобуття необхідної свободи політичного маневру та вибір.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • О. Чередніченко. ЕНЕРГЕТИЧНА БЕЗПЕКА // Схід (журнал), 2004.
  • Бобров Є. А. Енергетична безпека в системі категорій економічної безпеки. / Вчені записки Університету «КРОК» / Ун-т економіки та права «КРОК». – Вип. 1 (1997). – Вип. 29. – К., 2012. – 171 с. – С. 4-11. – 0,96 д.а.
  • Бобров Є. А. Сучасні підходи до дослідження економічної безпеки. / Економіка України. – 2012. – № 4. – С. 80-85. – 0,36 д.а.
  • Бобров Є. А. Концептуальні підходи до визначення поняття «енергетична безпека». / Стратегічні пріоритети. – 2012. – №2. – С. 70-75. – 0,66 д.а.
  • Бобров Є. А. Сучасна енергетична політика України та її вплив на енергетичну безпеку держави. / Вчені записки Університету «КРОК» / Ун-т економіки та права «КРОК». – Вип. 1 (1997). – Вип. 30. – К., 2012. – 217 с. – С. 4-12. – 0,65 д.а.
  • Бобров Є. А. Значення енергетичної безпеки у формуванні економічної безпеки Європейського Союзу. / Науковий вісник Івано-Франківського національного технічного університету нафти та газу. – 2012. – №1 (31) – С.163-172. – 1,12 д.а.
  • Бобров Є. А. Енергетична безпека держави: виникнення феномену, сучасний стан, перспективи розвитку. / – Наукові праці НДФІ. – 2011. – №8. – С. 134-144. – – 0,62 д.а.