Енергетична криза у Молдові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

У 2022 році Молдова пережила найгіршу енергетичну кризу з часів своєї незалежності. На це дуже вплинуло російське вторгнення в Україну 2022 року[1].

У жовтні російська державна компанія «Газпром» оголосила, що скоротить постачання газу в Молдову на 30%, включаючи Придністров’я, невизнану сепаратистську державу, яку підтримує Росія і яка міжнародно визнана частиною Молдови. Це спричинило великий дефіцит газу в Придністров’ї, через що кілька великих компаній у сепаратистській республіці припинили свою діяльність. Крім того, влада Придністров’я оголосила, що через цю газову кризу Кучурганська електростанція, яка забезпечує 70% енергетичних потреб Молдови, яка перебуває під контролем уряду, скоротить постачання електроенергії до 27% від норми[2].

На початку жовтня Україна припинила експорт електроенергії до Молдови після руйнування частини української електроенергетичної системи в результаті масових бомбардувань українських цивільних та енергетичних інфраструктур Росією. 24 жовтня це спровокувало дефіцит електроенергії в країні[1]. Після цього румунська державна компанія Hidroelectrica підписала контракт з молдовською державною компанією Energocom на постачання електроенергії до Молдови за цінами, значно нижчими за спотову ринкову ціну в Румунії. Для цього були потрібні зміни в румунському законодавстві[3]. Вважається, що це сприяло посиленню підтримки серед молдовського суспільства потенційного об'єднання Молдови та Румунії[4].

Через енергетичну кризу спалахнули протести проти проєвропейського уряду на чолі з президентом Майєю Санду, який намагався зблизитися з Росією, щоб домовитися про кращу енергетичну угоду[5]. Через це існує гіпотеза, що Росія використовує енергетичну кризу в Молдові для обслуговування своїх геополітичних інтересів і дестабілізації прозахідного уряду при владі[6][7].

10 листопада під час візиту президента Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн до Молдови було оголошено про фінансовий пакет у розмірі 250 мільйонів євро від Європейського Союзу для допомоги Молдові впоратися з енергетичною кризою[8].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]