Ерколе Дель Ріо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ерколе Дель Ріо
Ercole del Rio, italský šachista.jpg
Народився 1723
Гуїлья, Провінція Модена, Емілія-Романья
Помер 23 травня 1802(1802-05-23)
Модена, Емілія-Романья
Діяльність магістрат, шахіст, Шаховий композитор

Доменіко Ерколе Дель Ріо (італ. Domenico Ercole Del Rio; нар. близько 1720-1726, Ґуїлья (провінція Модена) — пом. 23 травня 1802, Модена) — італійський шахіст, шаховий композитор і теоретик. Один із найвідоміших італійських шахістів XVIII сторіччя, представник моденської шахової школи. Автор праці «Про гру в шахи. Практичні спостереження анонімного автора з Модени» (Модена, 1750).

Життєпис[ред. | ред. код]

Син губернатора міста Ґуїлья (сучасна провінція Модена) Пеллеґріно Дель Ріо та дворянки Катеріни Монтаґуті. Певний час вивчав право і жив у Реджо-нель-Емілія, а згодом переїхав до Модени — столиці Моденського герцогства. У Модені він отримав змогу грати в шахи з провідними майстрами Італії тих часів: Джамбатістою Лоллі та Лоренцо Понціані. Невдовзі він уже досяг високого рівня гри та разом з двома вищезгаданими шахістами ввійшов до історії під назвою Моденська шахова школа.

Ерколе Дель Ріо
1750
abcdefgh
8
Chessboard480.svg
f8 білий кінь
a7 чорна тура
e7 білий слон
f7 чорний пішак
g7 чорний король
h7 чорний пішак
g6 чорний пішак
d5 чорний ферзь
f4 білий ферзь
h4 білий король
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
Мат за 3 ходи

Під псевдонімом «Анонім з Модени» видав у Модені книгу «Про гру в шахи. Практичні спостереження анонімного автора з Модени» (італ. Sopra il gioco degli scacchi. Osservazioni pratiche d'anonimo autore modenese; Модена, 1750), де було піддано критиці праці Руї Лопеса. У книзі містилися описи дебютів, оцінка бойової вартості деяких фігур, техніка матування (наприклад, позиція «король, слон і кінь проти короля»). Згодом Джамбатіста Лоллі опирався на книгу Дель Ріо, коли писав свою працю «Спостереження за теорією і практикою гри в шахи» (Болонья, 1763). На початку XIX сторіччя праця Дель Ріо стала бібліографічною рідкістю, тому 1831 року в Мілані книгу перевидано. Раніше, 1822 року в Лондоні, книга вийшла англійською мовою в перекладі Джона Кокрена.

Відомий як шаховий композитор. Багато шахових композицій Доменіко Ерколе Дель Ріо опублікував у своїй книзі, а також залишив у рукописах. На його честь названо комбінацію мат Дель Ріо — жертву двох білих фігур. Перша жертва — для звільнення поля своїй фігурі, друга — для приманювання чорного короля у матову сітку (див. діаграму). Розв'язок: 1. Кe6+ Ф:e6 2. Фh6+ Кр:h6 3. Сf8x

Смерть не дала йому завершити другу книгу, для якої збирав практичні та теоретичні матеріали.

Посилання[ред. | ред. код]