Ернст Юліус Епік

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ернст Юліус Епік
Ernst Julius Öpik
ErnstJuliusOpik.jpg
Народився 22 жовтня 1893(1893-10-22)
Кунда
Помер 10 вересня 1985(1985-09-10) (91 рік)
Бангор (Північна Ірландія)
Громадянство
(підданство)
Flag of Estonia.svg Естонія
Національність естонець
Alma mater Московський університет
Галузь астрофізика
Заклад Тартуська обсерваторія
Член Лондонське королівське товариство, Академія наук Естонії і Американська академія мистецтв і наук
Нагороди Золота медаль Королівського астрономічного товариства (1975),
медаль Кетрін Брюс (1976)

Ернст Юліус Епік (ест. Ernst Julius Öpik; 23 жовтня 1893, Кунда - 10 вересня 1985, Бангор (Північна Ірландія)) — естонський астроном.

Життєпис[ред.ред. код]

Родився в місті Кунда. У 1916 закінчив Московський університет і був залишений при ньому для підготовки до професорського звання; працював також асистентом в університетській обсерваторії. У 1920-1921 — доцент астрономії в Ташкенті, в 1921-1944 — співробітник обсерваторії Тартуського університету, в 1930-1934 працював у Гарвардській обсерваторії (США). У 1938 був обраний дійсним членом Естонської АН.

Епік залишив батьківщину при наближенні Червоної армії у 1944. Будучи біженцем у таборі переміщених осіб у Німеччині, посів посаду естонського ректора Балтійського університету в Екзилі. З 1944 працював в Гамбурзькій обсерваторії. У 1948, незважаючи на привабливі запрошення з Америки, прийняв пропозицію обсерваторії Арма в Північній Ірландії, у якій працював до 1981 року. З 1956 — також співробітник Мерілендського університету (США), з 1968 — професор фізики і астрономії.

Наукові роботи відносяться до широкого кола питань — метеорної астрономії, фізики планет, зоряної статистики, теорії внутрішньої будови зірок, фотометрії зірок. Побудував теорію фізичних процесів, що відбуваються при зустрічі метеорного тіла з атмосферою. Виконав численні визначення висот метеорів, їхніх швидкостей і радіантів. У 1932 висловив ідею про можливість існування хмар кометних і метеорних тіл, утримуваних притяганням Сонця на відстанях до 4 світлових років протягом декількох мільярдів років. Пізніше цю ідею кометних хмар розвинув Ян Гендрик Оорт. У 1950 Епік на основі розробленої ним теорії зіткнень тіл Сонячної системи й походження кратерів показав (незалежно від В.В.Фединського і Ф.Л.Віппла), що поверхня Марса повинна бути покрита кратерами, і обчислив їхню частоту; фотографії поверхні Марса, отримані космічними кораблями, повністю підтвердили це передбачення. Запропонував модель атмосфери Венери, відповідно до якої високі температури на поверхні планети пояснюються постійними пиловими бурями. У 1924 опублікував результати статистичного дослідження подвійних зірок і на цьому матеріалі розглянув загальний хід еволюції зірок залежно від їхньої початкової маси. У 1930-х роках виконав ряд робіт з внутрішньою будови зірок і розрахунку зоряних моделей. У 1937 прийшов до висновку, що джерелом енергії зірок повинні бути термоядерні реакції синтезу, що відбуваються при високих температурах в надрах зірок. Першим (ще в 1938) вказав на механізм утворення червоного гіганта з зірки головної послідовності (стиснення ядра зірки і розширення зовнішніх її частин після вигоряння водню в ядрі).

У 1922, коли велася дискусія про шкалу відстаней до спіральних туманностей, визначив, виходячи з міркувань динаміки, відстань до туманності Андромеди, використовуючи дані про її обертанні; отримав відстань, рівне 450 000 пк (близьке до сучасного значенням), що підтверджувало позагалактичну природу туманності . Виконав ряд спостережних досліджень - візуальні спостереження метеорів, мікрометричні вимірювання подвійних зірок. Розробив метод поділу гігантів і карликів за допомогою ультрафіолетового показника кольору. Брав участь у розробці астрономічних експериментів на космічних літальних апаратах.

Член Національної АН США. Медалі ім. Дж. Лоуренса Сміта Національної АН США (1960), ім. Ф. Леонарда Американського метеоритного т-ва (1968), Золота медаль Лондонського королівського астрономічного товариства (1975), медаль Кетрін Брюс Тихоокеанського астрономічного товариства (1976).

Астероїд 2099 Öpik названий на його честь.

Джерела[ред.ред. код]