Ерімантський вепр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Berlin-tiergarten luetzowplatz herkules 20050506 p1030069.jpg

Ерімантский кабан — в давньогрецькій міфології величезний кабан, що жив на горі Ерімант і спустошував околиці міста Псофіса.

Мікенський цар Еврісфей велів Гераклу (Геркулесу) перемогти ерімантського кабана. Герой справився з цим завданням, але в дорозі до житла звіра трапилося нещастя.

У дорозі до Псофісу Геракл відвідав Кентавра Фолу, що жив у горах, який на знак шани відкрив перед сином Зевса глек з вином. Але запах вина рознісся далеко на всю округу, і його відчули інші кентаври. Вони пришли в лють, адже судина з вином належала всім кентаврам, а не одному Фолу. Кентаври увірвалися в печеру, де бенкетував Геракл, але герой переміг нападників. І вони були змушені втікати і довго переслідував їх, поки ті не сховалися в печері кентавра Хірона, друга Геракла. Герой вбіг в печеру розлючений і випустив стрілу, отруєну кров'ю Гідри. Але стріла уразила Хірона. Хірон, що володів безсмертям, не міг померти і жорстоко страждав від отрути, що проникла в рану, до тих пір, поки не передав своє безсмертя Прометею (по варіанту міфу — Асклепію), який, волею Зевса, повинен був бути скинутий Аїд. Хірон помер.

За іншою версією міфу в п'ятому подвигу Геракла випадково гине Фол, за необережності що подряпався отруєною стрілою.

Селяни, які жили у підніжжя гори Еріманф, прокотилася хвилююча тим, що вранці у них пропадає урожай, які вони посіяли. Землі були спустошені, посіви витоптані, а плоди на деревах були розчавлені.

Пішли чутки, що на схилах гори з'явився дикий вепр, який спускався по ночах і спустошував поля. Коли про це дізнався цар Еврістей, то відправив Копе до Геракла з новим наказом. Геракл повинен був убити Ерімантський вепр. 

Спіймати вепр для Геракла не становило праці, але по дорозі до нього, він повинен був пройти через володіння кентаврів. Кентаври були напівлюди полулошади, для них не існувало ніякого закону. Вони були неприборкані і люті, впоратися з ними було важче, ніж зловити кабана. 

Иолай запитав тоді, звідки взялися ці кентаври. Геракл розповів, що знав про них. 

Жив, коли то цар племені лапифов Иксион. Він був першим серед людей хто вбив члена своєї родини. Иксион не захотів сплатити викуп за дружину, своєму тестю Діона. Він кинув його в яму, яка була сповнена розпеченого вугілля. 

Після, за очищенням Иксион звернувся до Зевса. Зевс не тільки простив його, але і наблизив його до себе, Иксион став жити на Олімпі. Вірячи в свою безкарність, Иксион став домагатися любові Гери, дружини Зевса. 

Тоді Зевс надав вигляд Гери богині хмар Хмарі-Нефела. Від їхнього союзу пішли беззаконні кентаври. 

Серед цих кентаврів був мудрий Хірон, який був безсмертний і доброзичливий до людей кентавр Фол. 

На цей раз Геракл пішов на полювання один. Багато днів йшов він до гори Еріманф. Коли він підійшов до одного з печер, до нього назустріч вийшов молодий кентавр. Дізнавшись хто такий Геракл, він запросив його в гості, щоб пригостити вином. Це був Фол найбільш дружелюбний з усіх кентаврів. Не довго, довелося бенкетувати Гераклові. Почувши запах чужака, кентаври повернулися, до своєї печери. 

Підійшовши ближче до печери, кентаври веліли Гераклу здатися. Коли Геракл почув голос мудрого Херона, він вирішив вийти і привітати його. Як тільки він вийшов, кентаври стали кидати в нього величезні брили каміння. 

Гераклові нічого не залишалося, як пустити в них стріли отруєні кров'ю Гідри. Коли один за одним падали і гинули кентаври.Мать Туча-Нефела зглянулася над своїми дітьми. Почалася сильна гроза. Геракл цілився в самого могутнього кентавра, коли він послизнувся і стріла попрямувала до самого сивого кентаврові. Той упав, побачивши це, інші кентаври кинулися бігти. 

Підійшовши ближче, він дізнався Херона наймудрішого з кентаврів. Геракл був засмучений, що потрапив в нього. Херон не міг померти, він був безсмертний, але отрута Гідри заподіяв би йому нескінченні муки. Херон попросив Зевса, щоб він не мучився і забрав його безсмертя. Зевс почув благання Херона і дихання його зупинилося. Занесли мертвого кентавра в печеру. Коли Фол виймав з рани стрілу, він впустив і вона встромилася йому в ногу. Не встиг він навіть крикнути Фол, він впав і помер. Закривши величезною брилою, вхід до печери Геракл вирушив на пошуки вепра. 

Не довго, йому довелося шукати його. Коли Геракл приніс його показати царю, боягузливий Еврістей сховався в посудині для води. Геракл наказав, засмажити кабана і пригостити всіх жителів міста.

Література[ред.ред. код]