Ескадрилья

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ескадрилья

Ескадри́лья (фр. escadrille — маленький ескадрон) — основний тактичний підрозділ у авіації повітряних сил. Має у своєму складі до 10-30 літаків (гелікоптерів); входить до складу авіаційного полку (крила) чи ескадри, складається з декількох ланок (загонів).

Зміст[ред. | ред. код]

Перші спроби формування ескадрильї були здійснені у Франції напередодні Першої світової війни, в 1912 році. Спочатку, таким терміном назвали групу різнорідної авіації, яка водночас була здатна виконувати схожі завдання: вести повітряну розвідку, діяти як винищувачі, проводити бомбардування тощо. Як правило, вони нараховували не більш ніж 6 аеропланів в кожній[1]. З початком світової війни ескадрилья стає базовим автономним формуванням у військовій авіації у Збройних силах Франції.

Згодом до штату ескадрилей почали надходити лише однотипні літаки, вони мали постійний льотний та наземний аеродромний склад, а також наземний транспорт та розкладні польові ангари[2] . На середину 1915 року у французьких ВПС вже було 119 ескадрилей 10 типів: 14 винищувальної авіації, 50 — бомбардувальної, решта включала в себе формування розвідувальної, корегувальної та авіації зв'язку.

За час Верденської битви 1916 року ескадрильї винищувальної авіації почали перекомпоновувати у більші структури для оптимізації керування ними та легкості управління в бою[3].

За часів Другої світової війни типова британська ескадрилья мала 18 бойових літаків, американська від 24 до 40. Водночас, Французькі ПС дотримувались цифри 12, польські ВПС — 10 та італійські — 9. Звичайно 2-3 ескадрильї в британських ПС формували ескадрон (англ. Squadron), у Люфтваффе — штаффель (нім. Staffel), у Франції та Італії — групу (фр. Groupe або італ. gruppo відповідно), Польщі — дивізіон (пол. dywizjon). Німецький «штаффель», як правило, мав половину від чисельності англо-американців. Британський авіаційний ескадрон був еквівалентним німецької ескадрі «гешвадер» (нім. Geschwader), що за розмірами скоріше відповідало крилу.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Радянська військова енциклопедія. «ТАШКЕНТ» — ЯЧЕЙКА» // = (Советская военная энциклопедия) / Маршал Советского Союза Н. В. ОГАРКОВ — председатель. — М. : Воениздат, 1981. — Т. 8. — С. 608. — ISBN 00101-150. (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. (англ.) French manœuvres. The Aeroplane 5: 262. 3 липня 1913. 
  2. (англ.) Christopher Chant (1979). The illustrated history of the air forces of World War I & World War II. Galley Press. с. 28–32. ISBN 978-0-86136-792-4. 
  3. (англ.) David F. Burg; L. Edward Purcell (31 березня 2004). 29 February 1916. Almanac of World War I. University Press of Kentucky. с. 104.