Еспонтон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Еспонтони піхотних офіцерів російської армії Кінець XVIII - початок XIX століття

Еспонтони (фр. esponton від лат. espietus, spedus, spentum - спис) - колюча древкова холодна зброя, що складається з фігурного пера, тулії, хрестовини, що знаходиться між ними, помочей і довгого древка. Еспонтони з'явилися в європейських арміях в XVI столітті, ставши відмітною ознакою офіцерів. Таку ж роль в той же період виконував і протазан. І протазан і еспонтон мали вигляд списів з широкими наконечниками, але якщо у протазана наконечник був у формі сильно витягнутого трикутника (пізніше додалися бічні елементи), то у еспонтона був широкий листоподібний наконечник, що нагадує наконечники російських рогатин.

У російській армії еспонтони з'явилися в 1731 році (до цього офіцери використовували протазани). Нижче наконечника закріплювалася кисть, у штаб-офіцерів із золотих і срібних шнурів, у обер-офіцерів з кольорових шовкових ниток. При Катерині II вони були скасовані, при Павлові I знову повертаються і остаточно скасовуються в 1807 році.

Характеристики російського офіцерського еспонтона - загальна довжина 2150 мм, довжина наконечника 370 мм, ширина 80 мм, діаметр древка 30 мм, вага 1200.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

* Еспонтон, протазан і алебарда на сайті «Анатомія армії»