Етельвель (король Сассексу)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Етельвель
Народився невідомо
Сассекс, Південно-Східна Англія, Англія
Помер 682/683
Сассекс, Південно-Східна Англія, Англія
Національність сакси
Діяльність король
Титул король Сассексу
Термін 660—685 роки
Попередник ?
Наступник Едвульф
Конфесія християнство
У шлюбі з Ефа Гвіккська

Етельвель, Еделвелх, Етелвал (давн-англ. Æthelwalh, Aedilualch, Aethelwalch, Aðelwold, Æðelwold, Æðelwald, Ethelwalch; ? —682/683) — король Сассексу в 660685 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Був першим історично відомим королем Сассекса з V століття. У 645 році після перемоги Пенди, короля Мерсії, над Кенвалом, королем Вессексу, Етельвеля було призначено елдорменом Сассексу. Останнім залишався вірним Пенді до 648 року, коли того було повалено з трону Вессексу.

Втім Етельвель боровся з Кенвалом за самостійність. Датою сходження на трон (або, можливо, підтвердження незалежності) вважається 660 рік. У 661 році він прийняв християнство. Вульфхер, король Мерсії, та союзник Сассексу став хрещеним батьком Етельвеля, надавши тому долину Меон (в сучасному графстві Гемпшир) і острів Вайт. Етельвель оженився на Ефі (або Еббі), доньці Енфріта, короля Гвікке.

У 681 році в Сассекс прибув єпископ Вільфрід, вигнаний з Нортумбрії, за підтримки Етельвеля хрестив його підданих. Король Сассексу надав Вільфріду землю в Селсі, де той заснував монастир.

У 682 або 683 році на Сассекс напав Кедвалла, король Вессексу. У битві при Саут-Даунсі Етельвель зазнав поразки і загинув. В результаті королівство розпалося: в декількох частинах Кедвалла призначив підкоролів Едвульфа і Еґвальда. Проти них виступили елдормени Бертун і Андгун.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Lapidge et al. (Hrsg.): The Blackwell Encyclopaedia of Anglo-Saxon England. Wiley-Blackwell, Oxford u.a. 2001, ISBN 0-631-22492-0, S. 431—432, 509—510. (англ.)