Етикет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Етике́т (фр. étiquette, букв. «етикетка», «ярлик») — сукупність правил поведінки, що регулює зовнішні прояви людських взаємин (поведінка в громадських місцях, поводження з оточуючими людьми, форми звертання і привітання, манери поведінки, одяг тощо). Етикет регламентує поведінку людини в певних ситуаціях[1].

Етимологія[ред. | ред. код]

Слово étiquette пов'язане з дієсловом étiquer (< estiquer — «прикріплювати»), яке має германське походження (пор. франк. *stikkan, stikjan, нід. steken, нім. stechen, англ. to stick). Незважаючи на фонетичну схожість, воно не має стосунку до «етика» (яке походить від грец. ηθική)[2].

Історія[ред. | ред. код]

Термін «етикет» з'явився тільки у XVIII ст., при французькому королівському дворі, коли було запроваджено спеціальні картки («етикетки») для придворних із переліком обов'язкових правил поведінки[3] але звід правил поведінки було створено ще в Стародавньому Єгипті, в III тисячолітті до н. е. — «Інструкція по поводженню». Великого значення надавав етикетові Конфуцій, на думку якого, етикет повинен регулювати поведінку в сім'ї, відносини підданих і правителя тощо. Досконала поведінка високо цінувалася і в античній Греції та Стародавньому Римі[1].

Види етикету[ред. | ред. код]

Етикет може значно відрізнятись залежно від конкретної епохи й культурного середовища. Його також можна умовно розділити на ситуаційний та професійний, світський та діловий, хоча чітких меж між ними часто провести неможливо, оскільки правила різних розділів етикету повторюються, включають правила інших розділів (іноді трохи змінені), походять з основних норм поведінки.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Етикет // Тофтул М. Г. Сучасний словник з етики. — Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2014. — 416с. — ISBN 978-966-485-156-2.
  2. Етикет // Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1985. — Т. 2 : Д — Копці / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Н. С. Родзевич та ін. — 572 с. — C. 173.
  3. В. Нестеренко. Етикет [Архівовано 19 листопада 2020 у Wayback Machine.] // Філософський енциклопедичний словник / В. І. Шинкарук (гол. редкол.) та ін. — Київ : Інститут філософії імені Григорія Сковороди НАН України : Абрис, 2002. — 742 с. — 1000 екз. — ББК 87я2. — ISBN 966-531-128-X.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]