Ефект Міхеєва — Смирнова — Вольфенштейна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Ефект Міхеєва — Смирнова — Вольфенштейна (ефект МСВ) — перехід нейтрино одного сорту (покоління) в інші в середовищі зі змінною густиною електронів. Ефект був запропонований Лінкольном Вольфенштейном в статті, опублікованій в журналі Physical Review в 1978 році[1] і радянськими фізиками Станіславом Міхеєвим та Олексієм Смирновим в 1986 році[2].

Опис[ред.ред. код]

Ефект виникає внаслідок перетину енергетичних рівнів станів нейтрино різних поколінь. При русі нейтрино в середовищі, де присутні електрони, що слабо взаємодіють з ним, у нього виникає ефективна маса, яка залежить від густини електронів і від покоління нейтрино. При повільній зміні густини електронів ефективні маси нейтрино різних поколінь змінюються по-різному і при певних значеннях густини можуть збігатися. Це призводить до резонансного підсилення нейтринних осциляцій.

Перехід народжених у ядрі Сонця електронних нейтрино високих (понад кілька МеВ) енергій в мюонні і тау-лептонні внаслідок ефекту МСВ розв'язує проблему сонячних нейтрино.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. L. Wolfenstein (1978). Neutrino oscillations in matter. Physical Review D 17 (9): 2369. doi:10.1103/PhysRevD.17.2369. 
  2. С. П. Михеев, А. Ю. Смирнов (1985). Resonance Amplification of Oscillations in Matter and Spectroscopy of Solar Neutrinos. Ядерная физика 42: 1441–1448.