Ефект кобри

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Індійська кобра

Ефе́кт ко́бри  — англомовний ідіоматичний вираз, що застосовується для характеристики ситуації, коли прийняте для вирішення якоїсь проблеми рішення не вирішує цю проблему, а часто веде до прямо протилежного результату цілям[1][2].


Термін «ефект кобри» виник за часів англійського колоніального правління в Індії. Англійці виявили, що розвелося занадто багато кобр. Щоб позбутися отруйних змій, губернатор призначив нагороду за кожну здану голову змії. Спочатку кількість змій швидко знизилося після їх знищення. Однак потім індійці швидко пристосувалися, почавши розводити кобр, щоб отримувати премію. Зрештою, коли премія за вбиту кобру була скасована, то виявилося, що кількість отруйних кобр не тільки не зменшилася, але навіть зросла.

Аналогічна ситуація виникла в Ханої за часів французького колоніального правління у В'єтнамі, коли колоніальна влада розробила програму знищення щурів, виплачуючи винагороду за кожного вбитого щура. У результаті населення, щоб заробити, стало розводити щурів[3].

Ще один приклад: знищення горобців, масштабна кампанія з боротьби з сільськогосподарськими шкідниками, організованої в Китаї в рамках політики Великого стрибка (19581962). Знищення горобців привело до важких порушень екологічного балансу, в результаті яких різко збільшилася популяція комах, що винищували врожаї. волюнтаристські експерименти в поєднанні з колективізацією привели до великого голоду.

У книзі відомого німецького економіста Хорста Зіберта[2] наводиться багато прикладів зі сфери економіки та політики, коли влада, приймаючи ті чи інші заходи регулювання, не враховували повною мірою, яким чином будуть реагувати ті особи, на яких розраховані ці заходи впливу. Рішення, що приймаються без належного аналізу проблеми, не досягаючи при цьому бажаного результату і отримали назву «ефект кобри».

За часів Сталіна було введено податок на фруктові дерева. Це не призвело до збільшення надходженнь до казни, але призвело до масової вирубки фрутових дерев.

Примітки[ред.ред. код]

  1. ">Буренин А. Эффект кобры. Целеполагание - стержень бюджетной политики (російською). Политический журнал. Архів оригіналу за 2012-09-07. Процитовано 2012-01-03. 
  2. а б Хорст Зиберт. Эффект кобры: Как избежать заблуждений в политике /Пер. с нем. (російською). М: Новое издательство, 2005. Архів оригіналу за 2012-09-07. Процитовано 2012-01-03. 
  3. Of Rats, Rice, and Race: The Great Hanoi Rat Massacre, an Episode in French Colonial History. French Colonial History 4. 2003. с. 191–203. doi:10.1353/fch.2003.0027.  Проігноровано невідомий параметр |Last= (можливо, |last=?) (довідка)