Ефект конденсатного диску

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Один з проявів ефекту Прандтля — Глоерта, літак F/A-18
Ефект при старті шаттла Атлантіс

Ефект конденсатного диску (Ефект Прандтля — Глоерта) — явище, що полягає у виникненні хмари позаду об'єкта, що летить на близькозвуковій швидкості в умовах підвищеної вологості повітря. Найчастіше спостерігається у літаків. При дуже високій вологості цей ефект виникає також при польотах на менших швидкостях.

Причина його виникнення полягає у тому, що літак, який летить на високій швидкості створює зону підвищеного тиску повітря поперед себе і зону зниженого тиску позаду. Після прольоту літака зона зниженого тиску починає заповнюватися навколишнім повітрям. При цьому внаслідок досить високої інерції повітряних мас спочатку вся ділянка низького тиску заповнюється повітрям з ділянок, прилеглих до неї. Цей процес локально є адіабатичним процесом, де об'єм для повітря збільшується, а його температура знижується. Якщо вологість повітря досить велика, то температура може знизитися до такого значення, що виявиться нижче точки роси. Тоді водяна пара з повітря конденсується у вигляді дрібних крапельок, які утворюють невелику хмару.

У міру того, як тиск повітря нормалізується, температура в ньому вирівнюється і знов стає вище точки роси, і хмара швидко розчиняється в повітрі. Зазвичай час його життя не перевищує часток секунди. Тому при польоті літака здається, що хмара слідує за ним — внаслідок того, що воно постійно утворюється відразу позаду літака, а потім зникає.

Існує поширена помилка, що виникнення хмари через ефект конденсатного диска означає, що саме в цей момент літак долає «звуковий бар'єр». Прояв цього ефекту залежить від співвідношення між швидкістю літака, вологістю повітря і температурою останнього. В умовах нормальної або злегка підвищеної вологості хмара утворюється лише на великих швидкостях, близьких до швидкості звуку. У той же час при польотах на малій висоті і в умовах дуже високої вологості (наприклад, над океаном) цей ефект можна спостерігати і при швидкостях, значно менших швидкості звуку. Іноді це явище спостерігається у швидких автомобілів.

Ефект названий на честь німецького фізика Людвіга Прандтля і англійського фізика Германна Глоерта.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Фізика Це незавершена стаття з фізики.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.