Еґон Шіле

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Еґон Шіле
Egon Schiele
Egon Schiele - Self-Portrait with Striped Shirt - Google Art Project.jpg
«Автопортрет в строкатому одязі», 1910 р.
При народженні нім. Egon Schiele
Народження 12 червня 1890(1890-06-12)
Тульн-на-Дунаї, Австро-Угорщина
Смерть 31 жовтня 1918(1918-10-31) (28 років)
  Відень, Австрія
Національність австрієць
Громадянство Австро-Угорщина Австро-Угорщина
Жанр живопис
Навчання Віденська академія мистецтв
Діяльність художник, гравер[d], рисувальник[d], діяч пластичних мистецтв[d]
Напрямок модернізм, експресіонізм
Вплив Густав Клімт
Вчитель Густав Клімт
Твори автопортрети, пейзаж, портрети, натюрморт, біблійна композиція

Еґон Шіле у Вікісховищі?

Еґон Шіле (нім. Egon Schiele, 12 червня 1890, Тульн-на-Дунаї — 31 жовтня 1918, Відень) — австрійський живописець і графік.

Життєпис[ред.ред. код]

Молодий і амбітний художник мав просте походження. Встиг повчитися у Віденській школі мистецтв і ремесел і в Академії мистецтв. Знайшов покровителя, ним став віденський художник Густав Клімт.

На художню манеру самого Шіле мали вплив лише сміливість композиційних побудов Густава Клімта. В мистецтві Шіле швидко виробив власну манеру і наважувався йти індивідуальним шляхом. Він багато малював і його графічні роботи (попри штудії натури) стали в рівень з його закінченими роботами, отримали самостійну мистецьку вартість.

У 19061909 роках навчався в Академії мистецтв у Відні. У 1907 познайомився з Густавом Клімтом, який залучив його до співпраці у «Віденській майстерні».

Ранні роботи відзначені впливом Клімта: фігури, розташовані на порожньому тлі, охоплені хвилеподібним контуром, характерним для декоративного стилю арт-нуво, барвистий шар збагачується золотими і срібними проблисками (Сестра Гертруда, 1909, Грац, приватне зібрання). Надалі лінійний стиль Шіле знаходить типову для експресіонізму драматичну напруженість: моделі представлені у складних спіралеподібних розворотах, пози, змальовані різкими вигинами незграбного контура, передають внутрішній надлом (Художній критик Артур Реслер, 1910; Автопортрет, 1911, обидва — Відень, Історичний музей). У портретах Шіле тілесні рухи мають фізіономічною виразністю, а міміка — красномовністю жесту. Болісний надрив, душевне сум'яття проявилися у фігурах оголених, з їхньою афектованою жестикуляцією і спотвореними пропорціями (акварелі Оголена, 1911; Оголений, 1912, обидві — Відень, Історичний музей). У живописі Шіле скачкообразному руху ліній супроводжують різкі перепади кольоронасиченності: згустки блискучих квітів перериваються просторовими паузами монотонно забарвлених поверхонь. У роботах пізнього періоду (1915–1918) композиції стають щільнішими, узагальнені обсяги набувають стійкості, а колорит — барвистість народної картинки (Мати з двома дітьми, 1915–1917, Відень, Галерея австрійського живопису). Помер художник від епідемії іспанки, яка обірвала його життя у 28-річному віці.

Egon Schiele 061.jpg
Egon Schiele 012.jpg
Еґон Шіле
Портрет Едуарда Космака,
Відень, 1910 р.
Галерея автрійського живопису
полотно, олія
Еґон Шіле
Смерть і дівчина,
Відень,1915 р.
Галерея автрійського живопису
полотно, олія

Галерея творів[ред.ред. код]

«Дружина Шіле з племінником», 1915 р.

Література[ред.ред. код]

  • Nebehay C. M. Egon Schiele. Leben, Briefe, Gedichte. Salzburg, 1978;
  • Idem. Egon Schiele. Leben und Werk. Salzburg;
  • Wien, 1980;
  • Whitford F. Egon Schiele. London;
  • New York, 1981.

Див. також[ред.ред. код]