Жабеня

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Жабеня
англ. Hop-Frog
18 rackham poe hopfrog.jpg
Ілюстрація Артура Рекхема
Жанр оповідання[1]
Форма оповідання
Автор Едгар Аллан По
Мова англійська
Опубліковано 1849
Країна Flag of the United States (1795-1818).svg США

CMNS: Цей твір у Вікісховищі

«Жабеня», «Стриб-Скок» або «Гоп-Фроґ» (оригінальна назва «Стриб-Скок, або Вісім закованих орангутангів» (англ. Hop-Frog; Or, the Eight Chained Ourangoutangs)) — новела Едгара Аллана По, опублікована 17 березня 1849 р. в бостонській газеті «The Flag of Our Union».

Сюжет[ред. | ред. код]

В новелі розповідається про короля деякої держави, який любив жарти. Тому всі сім його міністрів були відомими жартівниками. Але був у короля і справжній блазень-карлик, якого всі називали Жабеня. Жабеня разом із дівчиною Трипеттою був подарований королю одним генералом. Одного разу король вирішив влаштувати маскарад і доручив Жабеняті вигадати костюми для гостей. Карлик успішно виконав наказ, проте король та його міністри хотіли, щоб Жабеня придумав для них щось особливе.

Бажаючи повеселитися, король змусив карлика випити келих вина. Не задовольнившись результатом, він наповнив і другий келих. В цей момент Трипетта спробувала заступитися за свого друга, знаючи, що він не терпить вина. Та король лиш відштовхнув дівчину і вилив вино їй в обличчя, розраховуючи на те, щоб розсмішити гостей. У відповідь він почув лише скрегіт зубів Жабеняти.

Карлик встиг відійти від дії вина і запропонував королю та його почтові одягнутися «орангутангами». Жабеня намастив в дьогті та обваляв у прядиві короля-тирана та міністрів і обв'язав їх ланцюгом. У визначений час вісім закутих «орангутангів» увірвалися в залу і почали лякати гостей. В той час, коли вони опинилися в центрі зали, прямо під люстрою, король та почет були підвішені ланцюгами, що звисали зі стелі. За допомогою смолоскипа Жабеня підпалив своїх кривдників і зі словами «я блазень — і це мій останній жарт» утік через ляду у стелі. Ніхто більше не бачив Жабеня і Трипетту.

Історична основа новели — «Бал в обіймах полум'я» за часів правління короля Францій Карла VI Божевільного.

Публікація[ред. | ред. код]

Новела була вперше опублікована в газеті The Flag of Our Union (Бостон, 1849, 17 березня), під назвою «Стриб-Скок, або Вісім закованих орангутангів».

  1. https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/hop-frog/