Жабоподібні риби

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Жабоподібні риби
Час існування: міоцен - наш час
Opsanus beta
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Надряд: Паракантопері (Paracanthopterygii)
Ряд: Жабоподібні риби (Batrachoidiformes)
Berg, 1937
Родина: Жабоподібні риби (Batrachoididae)
Bonaparte, 1832
Підродини

Batrachoidinae
Porichthyinae
Thalassophryninae

Посилання
Вікісховище: Batrachoididae
Віківиди: Batrachoididae
EOL: 8249
ITIS: 164412
NCBI: 8065
Fossilworks: 83225

Жабоподібні риби (Batrachoididae) — родина променеперих риб, що належить до монотипного ряду Batrachoidiformes.

Назва[ред. | ред. код]

Українська назва Жабоподібні риби та англійські назви toadfish, frogfish є калькою з латинської назви Batrachoidiformes. Свою назву ці риби отримали за свій зовнішній вигляд, що віддалено нагадує жабу: широкий рот з випнутою вперед нижньою щелепою і круглі опуклі очі.

Поширення[ред. | ред. код]

Поширені риби-жаби у водах Тихого, Атлантичного та Індійського океанів, у Середземному морі. Влітку вони живуть на теплому мілководді, а на зиму переміщаються у глибші місця, де ведуть малорухливий спосіб життя.

Морфологія[ред. | ред. код]

Ці риби не перевищують 35 см завдовжки. Тіло з великою широкою головою і стислим з боків хвостом. Шкіра гола, іноді з дрібними лусочками, покрита слизом. У деяких риб на тілі є численні (більше декількох сотень) світні органи — фотофори.

Рот великий, обрамлений передщелепною і верхньощелепною кістками. На щелепах є численні гострі зуби. Два спинні плавці: перший короткий, що складається з 2-4 товстих колючок, другий плавець довгий. Грудні плавці широкі, віялоподібні; в пазусі грудного плавця у деяких видів є своєрідна пора (отвір). Черевні плавці розташовані попереду грудних, на горлі, і містять одну колючку і два або три м'які промені.

Присутній плавальний міхур.

Отруйність[ред. | ред. код]

Жабоподібні риби мають активно діючий отруйний апарат, що містить отруйні залози і головне знаряддя активного захисту — шипи на зябрових кришках (тонка порожниста кістка з отворами для отрути) і два товсті шипи на передньому спинному плавці. Отруйні залози розташовані не в борозенці шипа, як у багатьох інших отруйних риб, а біля основи гострих колючих пристроїв, отвір в яких є протокою для отруйного секрету.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Головним чином морські, малорухливі, типово донні або придонні прибережні хижі риби. Населяють помірні і тропічні зони морів від мілководного узбережжя до глибини кількох сотень метрів. Зрідка можуть заходити в солонуваті води естуаріїв і в гирла річок, кілька видів є прісноводними. Живуть серед каменів і в заростях водоростей.

Роди[ред. | ред. код]

До родини відносять понад 80 видів, що згруповані у 21 рід:[1]

Ряд Batrachoidiformes

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Froese R., Pauly D. (eds.) (2008). Родина Batrachoididae на FishBase. Версія за December 2008 року.