Жак Андруе Дюсерсо старший

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Жак Андруе Дюсерсо старший
Jacques Ier Androuet du Cerceau
фр. Jacques Ier Androuet du Cerceau
Ducerceau cour Napoleon Louvre.jpg
Народження 1515(1515)Париж
Смерть 1685(1685)Ансі
Громадянство Франція Франція
Діяльність архітектор
Праця в містах Париж, Рим, Орлеан, Монтаржи
Найважливіші споруди Q2970124?
Діти ·Jean-Baptiste Androuet du Cerceau[d] і Jacques Androuet II du Cerceau[d]
Ідентифікатори і посилання
Structurae 1000159
Жак Андруе Дюсерсо старший у Вікісховищі?

Жак Андруе Дюсерсо старший( фр. Jacques Ier Androuet du Cerceau бл. 1515, Париж — 1585, Ансі ) — французький архітектор і гравер 16 ст. доби маньєризму.


Неповний життєпис[ред. | ред. код]

Прізвище Дюсерсо ведуть від каблучки з гербом, котру він використовував на власних гравюрах замість підпису.

Ні точної дати народження, ні року незбережено. Рік його народження розміщають між 1510 та 1520 рр., або беруть середину між ними (1515 р.)

За переказами — він син торговця вином у Парижі. Батькіський бізнес не продовжив, а обрав для себе долю дослідника архітектури, будівничого і гравера. З метою удосконалення будівельної майстерності і знань відвідав Італію, де зробив описи залишків давньоримської архітектури. Серед сучасників, його привабили твори Донато Браманте, авторитетного архітектора, що працював у Ватикані при феодальному дворі папи римського. Але дослідники сперечаються, в які саме роки Жак Андруе Дюсерсо перебував у Римі (1531-1534[1] або 1539-1544 [2])

Друкар і гравер[ред. | ред. код]

Після повернення до Франції Жак Андруе Дюсерсо оселився в Монтаржи. Згодом перебрався у місто Орлеан, де став володарем друкарні. Від того періоду і пішли гравюри з позначкою каблучки з гербом.

В Парижі[ред. | ред. код]

Наприкінці 1550-х років він перебрався на працю у Париж. Там були надруковані перші видання « Livre d'architecture » («Книга про архітектуру»), що вийшла із посвятою королю Франції Генріху ІІ. У зв'язку з релігійними війнами і переслідуваннями та убивствами протестантів-гугенотів він покинув Париж і повернувся до міста Монтаржи.

Він прибув у Париж у 1570-х рр. і працював по замовам королеви Катерини Медічі та її сина Карла IX.

Споруди роботи Жака Андруе Дюсерсо[ред. | ред. код]

Довгий час питання про власноручні споруди Жака Андруе Дюсерсо залишалося дискусійним. Переважали думки, що він лише видатний дослідник архітектури 16 ст. Нові дослідження довели,що він мін бути автором проектів для побудови замків-палаців Верней та Верней-ан-Алатт. Більшість сторінок життя і творчості Жака Андруе Дюсерсо залишається темними, а споруди, ним створені, давно поруйновані. Сучасні йому архітектори виявилися більш вдалими і відтіснили Жака Андруе Дюсерсо і його будівельну практику у безвість.

Жак Андруе Дюсерсо старший помер у Ансі не раніше 1585 року.

Родина[ред. | ред. код]

До родини Дюсерсо належать —

 • Батіст Андруе Дюсерсо († 1590)
 • Жак Андруе Дюсерсо молодший († 1614)
 • Шарль Жак Андруе Дюсерсо († 1606)
 • Мати архітектора Соломона де Бросса

Впливи на тогочасну архітектуру[ред. | ред. код]

Замок Верней (Château Verneuil), 1560 р. Національна бібліотека Франції
Замок-палац Мульне (Maulnes) і регулярний сад. 1579 р.

Друковані видання Жака Андруе Дюсерсо мали помітний вплив на розвиток архітектури у Франції і в Нідерландах як у 16, так у 17 століттях. Вони знайомили широкі верства будівельників з досягненнями італійської і французької архітектури. Серед найбільш впливових книг Жака Андруе Дюсерсо особливе місце посіло видання «Найкращі споруди Франції», де він ретельно описував найкращі (на його погляд) споруди сучасних йому архітекторів. Кресленики і малюнки, замальовки планів, фасадів і окремих архітектурних фрагментів Жака Андруе, переведені у гравюри, стануть важливими свідками і фіксаціями споруд, котрі пізніше були поруйновані, перебудовані або піддані суттєвим реконструкціям. Гравюри фіксували як вигляд реально існувавших французьких замків-палаців ( Шамбор, палац Фонтенбло, Блуа, перебудований, а потім остаточно знищений палац Тюільрі), так і проекти неіснуючих споруд і фантазії автора[3] .

Як фахівець-будівельник і дослідник архітектури він не зупинявся на фіксації тільки планів чи фасадів. Низка гравюр подає оточення архітектурних споруд, фіксувала первісні регулярні сади і декотрі з перших архітектурних ансамблів. Низка споруд, зафіксованих у виданнях Жака Андруе Дюсерсо, є переведення у гравюри проектів або того, що дослідники пізніше віднесуть до паперової архітектури, настільки примхливі і переускладнені подані ним споруди.

Увічнення пам'яті[ред. | ред. код]

Медаль «Жак Андруе Дюсерсо старший», Британський музей, Лондон

Скульптуру у повний зріст Жака Андруе Дюсерсо старшого розмістили біля павільйону Сюллі в музеї Лувр.

На честь Жака Андруе Дюсерсо викарбували пам'ятну медаль.

Галерея гравюр[ред. | ред. код]

Проект храму роботи Себастьяно Серліо у виданні Жака Андруе Дюсерсо

Джерела[ред. | ред. код]

 • Adolphe Berty: Les grands architectes français de la Renaissance. C. A. Aubry, Paris 1860, S. 91–105 (online).
 • Reginald Blomfield|Reginald Theodore Blomfield: A History of French Architecture from the Reign of Charles VIII till the Death of Mazarin. Band 1. G. Bell & Sons, London 1911, S. 140–156 (online).
 • Heinrich von Geymüller: Les Du Cerceau. Leur vie et leur oeuvre d’après de nouvelles recherches. Jules Rouam, Paris 1887 (online).
 • Jean Guillaume (Hrsg.): Jacques Androuet du Cerceau. « Un des plus grands architectes qui se soient jamais trouvés en France ». Picard, Paris 2010, ISBN 978-2-7084-0869-2.
 • Randall J. van Vynckt (Hrsg.): International Dictionary of Architects and Architecture. St. James Press, Detroit [u. a.] 1993, ISBN 1-558-62089-3.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. R. Blomfield: A history of French architecture from the reign of Charles VIII till the death of Mazarin. S. 142.
 2. J.-P. Babelon: Châteaux de France au siècle de la Renaissance. S. 586.
 3. http://patrimoine.blog.pelerin.info/2010/02/20/androuet-du-cerceau-l%E2%80%99inventeur-de-l%E2%80%99architecture-a-la-francaise/

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Жак Андруе Дюсерсо старший