Жанри журналістики

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Жа́нри журналі́стики — стійкі форми або типи журналістських творів, об'єднаних схожими змістовними та формальними ознаками.[1] Зазвичай журналістикознавці поділяють жанри журналістики на інформаційні, аналітичні та художньо-публіцистичні. У сучасній практиці існує й поняття «квазіжанрів», або гібридних жанрів, що можуть містити ознаки кількох існуючих. Жанри сучасної журналістики прийнято умовно поділяти на інформаційні, аналітичні та художньо-публіцистичні.[2]

Інформаційні жанри[ред. | ред. код]

Докладніше: Новини

До інформаційних належать жанри, завданням яких є повідомлення про подію чи явище. До цієї групи зазвичай відносять замітку, репортаж, звіт, інтерв'ю. Ці жанри характеризуються оперативністю, стислістю, точністю і ясністю подачі інформації. Вони не потребують аналізу чи коментаря, мають бути представлені об'єктивно і точно.

Аналітичні жанри[ред. | ред. код]

Докладніше: Аналітика

Аналітичні жанри журналістики дають широке та докладне висвітлення фактів з їхньою оцінкою, узагальненням, коментуванням. До них відносять: рецензію, огляд, коментарі, кореспонденцію, статтю, розслідування. Предметом журналістського розслідування зазвичай є яке-небудь велике негативне явище. Мета розслідування — виявити причини цього явища.

Художньо-публіцистичні жанри[ред. | ред. код]

Докладніше: Публіцистика

Художньо-публіцистичні жанри, насамперед, представляють авторські враження про події чи явища, думки, роздуми стосовно тих чи інших проблем. До цих жанрів належать есе, нарис, фейлетон, памфлет. Художньо-публіцистичні жанри можуть носити експресивний характер. Вони досить складні у виконанні та вимагають від журналіста не тільки майстерності, а й наявності життєвого досвіду.

Квазіжанри[ред. | ред. код]

З розвитком спорту, проведенням олімпійських ігор, чемпіонатів з певних видів спорту, динамічно почав також розвиватись жанр спортивної журналістики. Жанр охоплює не тільки друковані репортажі, а також і трансляцію та коментування змагань. За багатьма класифікаціями та в багатьох країнах жанр спортивної журналістики не вважається істинним жанром журналістики. Жанр передбачає досконале знання тематики, правил командної гри, швидке уміння чітко коментувати події під час гри.

Профільна освіта[ред. | ред. код]

Тема жанрів в журналістиці вивчається у профільному спеціалізованому курсі «Інформаційні, аналітичні та художньо-публіцистичні жанри», а в курсі «Газетна журналістика» — лише оглядове ознайомлення з цією темою.[3]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Основні жанри журналістики: особливості. polynet.com.ua. Архів оригіналу за 18 вересня 2016. Процитовано 3 червня 2016. 
  2. Жанри газетної журналістики. uastudent.com. Архів оригіналу за 17 червня 2016. Процитовано 3 червня 2016. 
  3. Загальна жанрологія і журналістика. pidruchniki.com. Архів оригіналу за 30 червня 2016. Процитовано 3 червня 2016. 

Література[ред. | ред. код]

  • Журналістський фах: інформаційні жанри : навч. посіб. / Р. В. Радчик. – К. : Київський ун-т, 2015. – 272 с. – ISBN 966-439-739-8.

Посилання[ред. | ред. код]