Жанри наукової фантастики

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Наукова фантастика розкриває вплив на життя людей різних науково-технічних винаходів. Серед сюжетів наукової фантастики часто зустрічаються польоти на інші планети, робототехніка та інші. Яскраві представники жанру: Іван Антонович Єфремов, Олександр Романович Бєляєв, Айзек Азимов, Рей Бредбері, Артур Кларк.

Найважливішими піджанрами є тверда наукова фантастика, військова наукова фантастика, антиутопія, апокаліптична і постапокаліптична фантастика, ксенофантастика, космічна опера. Часто до жанру наукової фантастики відносять альтернативну історію і соціальну фантастику.

Тверда наукова фантастика[ред.ред. код]

Жорстка наукова фантастика є категорією наукової фантастики, яка характеризується акцентом на наукових або технічних подробицях, на науковій точності тощо. Термін був вперше використаний у пресі в 1957 році П. Шайлер Міллером в огляді Джона У. Кемпбела-молодшого «Острови у космосі» в Astounding Science Fiction. Додатковий термін «м'яка наукова фантастика» (утворений за аналогією з «жорсткою науковою фантастикою») вперше з'явився в кінці 1970-х.

Термін утворений за аналогією з популярними відмінностями між «жорсткими» (природніми) і «м'якими» (соціальними) науками.

Представники: Жюль Верн, Герберт Уеллс, Айзек Азімов, Грег Іган, Артур Кларк, Станіслав Лем, Роберт Хайнлайн тощо.

Військова наукова фантастика[ред.ред. код]

Військова наукова фантастика — піджанр наукової фантастики, в якому головні герої є членами військової служби і збройних конфліктів, які відбуваються, як правило, в просторі або на планеті, окрім Землі. Докладний опис конфлікту, тактика і роль військової служби та окремих членів цієї служби є основою для військової наукової фантастики. Такі історії часто мають особливості фактичних минулих та поточних конфліктів Землі, тільки приклад з країнами замінюється на цілі планети або галактики зі схожими характеристиками, лінкори просторовими лінійними кораблями тощо.

Антиутопія[ред.ред. код]

Еквілібріум — один із антиутопічних шедеврів сучасного кіно.

Антиутопія (грец. αντί-, грец. ου — не, грец. τόπος — місце; альтернативно, дистопія (грец. δυσ — хворий, поганий), какотопія) — вигадане суспільство, яке є антитезою утопії. Зазвичай характеризується пригноблюючим суспільним контролем, здійснюваним авторитарним або тоталітарним урядом. Вперше термін «антиутопія» (англ. dystopia, anti-utopia) вжив англійський філософ і економіст Джон Стюарт Мілл в 1868 році.

Апокаліптична і постапокаліптична фантастика[ред.ред. код]

Постапокаліпсис або постапокаліптика (англ. post-apocalyptic) — жанр наукової фантастики, в якому дія розвивається у світі після якої-небудь глобальної катастрофи. Як остання представляються: третя світова війна зі застосуванням ядерної, хімічної або біологічної зброї, вторгнення інопланетян, повстання машин на чолі штучного розуму (роботів), пандемія, падіння астероїда, відродження динозаврів або інші катастрофи. У контексті оповідання розглядається зріз сучасної дійсності через призму сприйняття далеких поколінь. У літературі цей жанр близько стоїть і іноді змішується з кіберпанком.

Ксенофантастика[ред.ред. код]

Ксенофантастика — піджанр наукової фантастики, де головними героями (або одними з головних) виступають не люди, а інші розумні істоти.

Прикладами ксенофантастики є "Едем" Гаррі Гаррісона, "Ворог мій" Баррі Лонгайєра.

Космічна опера[ред.ред. код]

«Star Trek» — найвідоміший серіал у жанрі космоопера
Докладніше у статті Космічна опера

Космічна опера - пригодницький піджанр наукової фантастики. Включає в себе міжзоряні мандрівки, пригоди на чужих планетах, зустрічі з чужими цивілізаціями (здебільшого гуманоїдними). Для космічної опери характерний простий поділ на добро й зло, біле та чорне. Герої здійснюють неймовірні подвиги, часто рятують планети, галактики, Всесвіти, отримуючи в нагороду кохання вродливих героїнь.

Християнська наукова фантастика[ред.ред. код]

Християнська наукова фантастика — піджанр християнської літератури та наукової фантастики, в якій присутні важливі християнські теми, написані з християнської точки зору. Ці теми можуть бути тонкими, виражені за аналогією, або більш явними. Основні впливи включають ранню наукову фантастику таких авторів, як Клайв Стейплз Льюїс, а свіжіші предстаники - Стівен Лохед і Тім ЛаХей. Авторів, які пишуть у цьому піджанрі, стикаються з особливими труднощами узгодження аспектів науки зі своїми християнськими переконаннями, які можуть привести до проблем в їхній роботі з більш широким співтовариством наукової фантастики.

Альтернативна історія[ред.ред. код]

В основі жанру альтернативна історія лежить припущення, що якась з історичних подій не відбулася, в результаті чого історія пішла іншим шляхом.

Соціальна фантастика[ред.ред. код]

Головна мета соціальної фантастики — розкрити закони розвитку суспільства, що потрапило в нові і незвичні для людства умови. Приклади творів: «Корпорація Безсмертя» Роберта Шеклі, «451 градус по Фаренгейту» Рея Бредбері, «Град приречений» братів Стругацьких.

Таймпанк[ред.ред. код]

Таймпанк — піджанр наукової фантастики, що моделює світ який стоїть на інакшому технологічному рівні, що передбачає інші закони соціуму. Піджанри: стоунпанк, сандалпанк, клокпанк, стимпанк, дизельпанк, киберпанк, нанопанк, біопанк, космопанк.

Авантюрна фантастика[ред.ред. код]

Принципово нічим не відрізняється від «Трьох мушкетерів» Дюма — змінюються лише декорації: бластери замість мушкетів, лазерні мечі замість шпаг. Представник жанру — Гаррі Гаррісон.


Наукова фантастика Це незавершена стаття про наукову фантастику.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.