Жан-Батист Карпо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Жан-Батист Карпо
Jean-Baptiste Carpeaux
Carpeaux Self-portrait.jpg
Автопортрет в молоді роки
Ім'я при народженні Jean-Baptiste Carpeaux
Народився 11 травня 1827(1827-05-11)
Валансьєн, Франція
Помер 12 жовтня 1875(1875-10-12) (48 років)
Париж
Національність француз
Жанр побутовий жанр, міфологічний жанр
Навчання Школа красний мистецтв в Парижі
Напрямок реалізм, салонне мистецтво
Працював у містах Париж
Ж. Б. Карпо, ілюстрація з газети, 1875

Жан Бати́ст Карпо́ (фр. Jean-Baptiste Carpeaux, *11 травня 1827, Валансьєн — †12 жовтня 1875, Курбевуа) — французький скульптор, живописець і графік.

Життєпис[ред.ред. код]

Майбутній скульптор походив з простої родини в місті Валансьєн. Виявив художні здібності. Проти волі батьків подався в Париж, аби здобути художню освіту і стати скульптором.

Художня освіта[ред.ред. код]

Первісно навчався в Національній школі декоративного мистецтва. 1844 году він влаштувався в Школу красних мистецтв в Парижі, де навчався в класі французького скульптора Франсуа Рюда.

Італійський період[ред.ред. код]

Десять років потому Карпо виграл Римскую премию, що надала йому право за кошти держави удосконалювати власну майстерність в Римі. Карпо перебрався в Рим і навчався в тамтешній Французькій академії, котру розмістили в римській віллі Медічі. Вивчав творчість талановитих італійських попередників, серед яких твори Рафаеля Санті та скульптора Мікеланджело Буонарроті. Перебування в Італії добре вплинуло на здібності Карпо, що виніс з Риму прагнення до рухів та до відкритих емоцій в скульптурі.

Паризький період[ред.ред. код]

1862 року Карпо повернувся в Париж. На піднесеня кар'єри молодого митця вплинули непересічні здібності та підтримка впливового приятеля та покровителя Ежена Хальвіна Пьєне ( Halwin Piennes),наближеного до двору тодішньої імператриці Франції. 1862 року Карпо створив погруддя принцеси Матільди, котре сподобалось. Це дозволило скульптору стати офііційним скульптором іпрераторської родини і отримати низку важливих скульптурних замов. Найважливішими серед них були - декор фасадів для Павільйону Флори в палаці Лувр та скульптурної групи для фасаду Опери Гарньє.

Карпо автор декоративної скульптурної групи «Європа, Азія, Африка і Америка несуть небесне склепіння» (186872, раніше фонтан в Люксембурзькому саду, тепер Музей д'Орсе.

Частку власних творів Карпо заповідав рідному місту Валансьєн, котрі зберігаються Художньому музеї Валансьєна. Скульптор помер 1875 року і був похований на цвинтарі Св. Роха в місті Валансьєн.

Вибрані твори[ред.ред. код]

Фонтан «Європа, Азія, Африка і Америка несуть небесне склепіння» (186872

Ж. Б. Карпо — також автор багатьох портретних бюстів.

Галерея робіт[ред.ред. код]

Погруддя Бруно Шерьє, 1874 р., Художній Музей ВалансьєнаДжерела і посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

  1. data.bnf.fr: платформа відкритих даних — 2011.
  2. artist list of the National Museum of Sweden — 2016.