Желеховський Андрій Володимирович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Андрій Желеховський
Андрій Желеховський.jpg
Народився 1882(1882)
Лукашівка, Липовецький повіт, Київська губернія, Російська імперія
Помер 9 травня 1943(1943-05-09)
Старий Оскол Бєлгородська область, РРФСР, СРСР
Громадянство Російська імперіяСРСР
Національність українець
Діяльність фізик
Alma mater Київський політехнічнічний інститут, Київський університет, Харківський університет
Сфера інтересів фізика
Заклад ХНУ імені В. Н. Каразіна

Андрі́й Володими́рович Желехо́вський (*1882 Лукашівка, Липовецький повіт, Київська губернія, Російська імперія — †9 травня 1943 Старий Оскол Бєлгородська область, РРФСР, СРСР) — український фізик, електрик. Із 1926 року очільник правління Всеукраїнської асоціації фізиків. Водночас у 1933—1941 роках — декан фізико-математичного факультету. У 1941—1942 роках ректор Харківського державного університету. Із один з ініціаторів створення Українського фізико-технічного інституту у Харкові. Жертва сталінського терору.

Життєпис[ред. | ред. код]

Андрій Желаховський народився 1882 року у селі Лукашівка, Київської губернії. Дворянського походження. За національністю українець. Закінчив реальне училище у Києві та поступив у Київський політехнічний інститут. Після навчається на фізико-математичному факультеті Київського університету. Із 1907 року переїжджає до Харкова та завершує вищу освіту у відділені природних наук фізико-математичного факультету Імператорського Харківського університету у 1911 році із спеціальністю фізик. Наукова студентська робота «Термодинамічний потенціал і застосування його до рішенням термодинамічних задач» мала визнання премією А. Ф. Павловського. У останній рік студентства зробив на фізичному семінарі кафедри повідомлення із темою «Електронна теорія магнетизму».

У 1920—1921 роках професор Академії теоретичних знань. У 1921—1930 професор Харківського ІНО. Від 1923 року — Харківського медичного інститут. Із 1926 року очолював правління Всеукраїнської асоціації фізиків та її харківську філію. Від 1927 року — завідувач секції загальної фізики, заступник завідувача Харківської науково-дослідної кафедри фізики, із 1933 по 1936 рік завідувач кафедри експериментальної фізики, згодом це кафедра електроніки та іонічних процесів, водночас із 1933 по 1941 рік — декан фізико-математичного факультету Харківського університету.

Колектив фізмату Харківського інституту народної освіти у 1928 році

Один із ініціаторів створення Українського фізико-технічого інституту у Харкові, науковий керівник електровакуумної бригади при ньому, яка займалась виготовлення вакуумних приладів. Не займався політичною діяльністю.

Робота Андрія Желеховського

Автор перших посібників та підручників з фізики українською мовою для Вищої школи: «Курс фізики» (1932), «Електрика» (1935) та «Фізика» (1933). Видав також «Курс теорії електрики» (1933). Популяризував фізичні науки, написав низку науково-популярних книг та робіт щодо багатьох аспектів застосування фізики у народному господарстві. Публікувався в журналі «Червоний шлях».

Із початку Другої світової війни лишився у Харкові де працював ректором Харківського державного університету із 1941 по 1942 рік. Вже у 1942 році переїхав у місто Грайворон Бєлгородcької області, де викладав у середній школі.

22 лютого 1943 заарештований НКВС звинувачений у співпраці з німецькою окупаційною владою. За офіційними даними, помер у тюрмі від висипного тифу. Реабілітований за відсутністю складу злочинів Військовою колегією Верховного суду СРСР у 1962 році.

Роботи[ред. | ред. код]

  • К вопросу о физических основаниях принципа относительности // Науч. зап. н.-и. матем. каф. Украины. 1926. Вып. 2 (рос.)
  • Вплив зовнішніх умов на режим виснаги в розрідженому газі // Укр. фіз. зап. 1927. Т. 1, зошит 2
  • Розподіл потенціалу на стінках розрядної трубки // Учені зап. Харків. ун-ту. 1935. Т. 1 (співавт.)
  • До питання про залежність температури переохолодження води від діаметра канала трубки // Там само (співавт.)
  • Вбирання світла в тонких шарах срібла // Там само. Т. 2/3 (співавт.).

Джерела та література[ред. | ред. код]