Жива етика

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Жива етика, або Агні-йога — синкретичне[1] релігійно-філософське містичне вчення, яке базується на релігійно-філософських ідеях Реріхів[2][3][4].

Агні-йога - вчення про першооснови та принципи буття, будову макро-і мікрокосмосу, а також про цілі і завдання людства в процесі творчої еволюції Всесвіту[5].

Релігійно-філософські ідеї Реріхів привели до утворення в багатьох країнах світу товариств та організацій, що ґрунтують свою діяльність на культурній спадщині родини Реріхів. За своєю домінуючою спрямованістю реріхівський рух — це новий релігійний рух[6], релігійно-філософською основою якого є Жива Етика. Частина послідовників ідей Живої Етики відкидають класифікацію навчання як релігійного.

Дослідники зараховують Живу Етику до навчань нью-ейджа. Вчення послужило також своєрідною базою для формування різних течій «Нової Ери», хоча більша частина цих течій сприйняли ідеї Живої Етики лише формально і в довільному трактуванні.

Першовидання книг Живої етики[ред. | ред. код]

Книги Живої Етики за місцем і роком видання:

 1. «Листи саду Морії. Поклик ». Париж, 1924 р.
 2. «Листи саду Морії. Осяяння ». / ... /, 1925 р.
 3. «Громада». Урга (Улан-Батор), 1926 р.
 4. «Агні Йога». Париж, 1929 р.
 5. «Безмежність, 1 частина». Париж, 1933 р.
 6. «Безмежність, 2 частина». Париж, 1934 р.
 7. «Ієрархія». Париж, 1931 р.
 8. «Серце». Париж, 1932 р.
 9. «Світ Вогненний, 1 частина». Париж, 1933 р.
 10. «Світ Вогненний, 2 частина». Рига, 1934 р.
 11. «Світ Вогненний, 3 частина». Рига, 1935 р.
 12. «Аум». Рига, 1936 р.
 13. «Братство». Рига, 1937 р.
 14. «Надземне». Манускрипт з 955 параграфів, вперше виданий тільки на початку 90-х років.

Також існують доповнення до вчення Живої Етики:

 • «Криптограми Сходу» - у книзі наведено легенди про «Великих Вчителів»
 • «Напуття Вождю»
 • «Листи Олени Іванівни Реріх» - містять коментарі до основних книг вчення Живої Етики.
 • «На порозі Нового Світу»

Основні положення вчення Агні-йоги[ред. | ред. код]

Агні-йога прагне до внутрішнього перетворення, розкриття внутрішніх здібностей, намагаючись опанувати космічною енергією — Агні. Мета навчання - стимулювання еволюції людства до все більш високих форм космічного буття, для чого в текстах даються настанови щодо необхідного способу життя[1]. В основі системи вірувань Агні-йоги лежить теософська концепція безмежного і нескінченного Всесвіту, що виявляється в повторюваних циклах створення та розпаду матеріальних форм, що на загальнолюдському рівні означає підйом і занепад цивілізацій, а для індивідуума - реінкарнацію душі.

Структура світу[ред. | ред. код]

Духовний вогонь, Агні — фундаментальне поняття Агні-йоги. Він вважається джерелом усіх форм і явищ у Всесвіті.

Тонке вивчення матерії і атома приведе до висновку, що життєва енергія є не електрика, але Вогонь. ... Матерія утверджується
як вогняна субстанція, і кожен мислячий дух не заперечуватиме силу вищу, яка є Вогонь. (Світ Вогненний III, 60) У вченні дається наступна структура світу [1]:

 1. «Людський земний світ» - матеріальний світ, який є вторинним по відношенню до «Тонкого світу» і лише тінню «Світу Вогню».
 2. «Тонкий Світ» - цей світ населений істотами різного рівня розвитку без щільних фізичних тіл, відповідає «астральному рівню»[7] Темні істоти з нижчих шарів «Тонкого Світу» вважаються дуже небезпечними, оскільки вони «можуть направити думку на земних втілених» і тим спонукати їх зробити злочини і гріхи.
 3. «Світ Вогню» - ментально-духовний світ[7], найбільш високий і досконалий; первинний світ по відношенню до «тонкому світу». Цей світ складається з вищої психічної енергії («субстанції вогню») і також наповнений «істотами різних еволюцій».
 4. «Вищі сфери» - стануть доступними і зрозумілими тільки на вищих щаблях досконалості людства.

Всі світи взаємопроникають один в одного, але щоб сприймати надлюдські світи, необхідна вогняна свідомість. Людство своїм станом психіки впливає на інші світи, отруюючи їх недосконалістю свого духу. Тому велику увагу в навчанні приділяється внутрішній роботі людини над собою, самовдосконалення[1].

Вчення про ієрархію і Шамбалу[ред. | ред. код]

Вчення про космічну ієрархію - одна з основ Агні-йоги, де ієрархією називається «закон Світобудови» і «планомірне співробітництво»[8]. Вважається, що духовною основою світу, завдяки якій відбувається рух у напрямку вдосконалення, є «Ієрархія Світла», «Братство», «Високі Духи», які об'єдналися заради праці на загальне благо[7]. Ієрархія є духовна «Драбина Якова», по якій сходить людський дух в прагненні до джерела Світла і в пізнанні істини, що передбачає розширення і очищення свідомості, спрощення сприйняття і постійне прагнення духу[7].

«Ієрархія Світла» складається з розумів на різних ступенях еволюції і проходить через всю структуру світу[1]. На вищих щаблях сходів стоять Ієрархи, які пройшли шлях еволюційного розвитку і тепер допомагають виконати це завдання іншим, втілюючись на Землі в різні історичні епохи, щоб відновити чистоту істини. Втіленнями таких ієрархів в Живій етиці вважаються засновники релігій, великі філософи та громадські реформатори. Місцем проживання представників ієрархії, вчителів людства, є Шамбала, шанування якої є однією з найважливіших основ Агні-йоги.

Вчення про людину і карму[ред. | ред. код]

Вчення Агні-йоги передбачає віру в реінкарнацію. Людина вважається продуктом тривалого еволюційного розвитку через багато перевтілень в різних особистостей протягом мільйонів років. Нашарування цієї величезної кількості неусвідомлюваної інформації утворюють в глибинах духа людини «сплячу мудрість»[1].

Найважливішим законом для людей називається закон карми, яка являє собою складне переплетіння карм рас, племен і особистостей, карми давньої і справжньою. Вважається можлива ​​певна регуляція карми.

Згідно з Живою етикою перед людством стоїть завдання побудови моста між «тонким» і «щільним» світами, таким чином зближуючи їх. Після цього стане можливим спілкування з «Вищими світами».

Етичне вчення[ред. | ред. код]

Велика увага в навчанні Живої етики приділяється внутрішній роботі людини над собою, його самовдосконалення та еволюційному розвитку для досягнення «Вищих Світів». Робота над собою починається з позбавлення від негативних якостей і звичок, бо саме ці натхнення «Темряви» відокремлюють людський світ від «Вищих Сфер». Наприклад, потрібно[1]:

 • подолати злість, сумнів, недовіру, нетерпіння, лінь та інші негативні якості,
 • виключити хулу на ближнього і блюзнірство на вищого, як породжуюче «чорне полум'я», пожирающе «світлу ауру»,
 • звільнитися від почуття власності «досвідом життя і шануванням Ієрархії».

Іншим суттєвим аспектом етичного вчення Агні-йоги є перетворення життя через утвердження загальнолюдських цінностей, через культурне діяння[9], яке буде спільним для всього людства незважаючи на різноманіття звичаїв, вірувань і мов.
Згідно з ученням Агні-йоги, дотримання етичних принципів є головним засобом для духовної та фізичної еволюції людини і людства.

Організації та фонди[ред. | ред. код]

Наукова конференція[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в г д е ж § 3. Агни Йога // Основы религиоведения (Гл. XVII. Надконфессиональная синкретическая религиозная философия) / Ю. Ф. Борунков, И. Н. Яблоков и др.; Под ред. И. Н. Яблокова.— М.: Высш. шк., 1994.— 368 с. ISBN 5-06-002849-6
 2. Живая Этика // Новая философская энциклопедия. ИФ РАН, 2001
 3. Живая Этика // Русская философия. Малый энциклопедический словарь. — М.: Наука, 1995. — 624 с.— ISBN 5-02-013025-7
 4. Рерих Елена Ивановна // Краткий философский словарь / А. П. Алексеев, Г. Г. Васильев и др.; Под ред. А. П. Алексеева — 2-е изд., перераб. и доп. — М.: ТК Велби, Изд-во Проспект, 2004
 5. Савіна І.Агні-йога Архівовано 21 квітня 2017 у Wayback Machine. //Українська Релігієзнавча Енциклопедія
 6. Лункин Р., Филатов С. The Rerikh Movement: A Homegrown Russian 'New Religious Movement' // Religion, State and Society.— Volume 28, Issue 1, 2000.— pp. 135-148. DOI:10.1080/713694743
 7. а б в г Агни Йога Архівовано 25 жовтень 2011 у Wayback Machine. // Новейший философский словарь. Сост. А. А. Грицанов. — Мн.: Изд. В. М. Скакун, 1998. — 896 с.
 8. Статья «Иерархия» — Новейший философский словарь / Сост. А. А. Грицанов. — Мн.: Изд. В. М. Скакун, 1998. — 896 с. ISBN 985-6235-17-0
 9. В. А. Скумін. Агні Йога // Київський вiсник. — 1990. — № 247 (3846). — С. 7.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]