Живокіст серцевидний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Живокіст серцевидний
Symphytum cordatum 01.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Дводольні (Magnoliopsida)
Підклас: Айстериди
Порядок: Boraginales
Родина: Шорстколисті (Boraginaceae)
Рід: Живокіст (Symphytum)
Вид: Живокіст серцевидний
Біноміальна назва
Symphytum cordatum
Waldst. et Kit. ex Willd., 1799
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Symphytum cordatum
EOL logo.svg EOL: 5354942
IPNI: 120768-1
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 1288263
The Plant List: kew-2475722

Живокіст серцевидний (Symphytum cordatum) — багаторічна рослина родини Шорстколистих, субендемік Карпат.

Опис[ред. | ред. код]

Багаторічник заввишки 20-40 см, має товсте горизонтальне кореневище із запасальною функцією. Стебла звичайно майже голі. Прикореневе листя глибокосерцевидне, на тонких, довгих і пухнастих черешках. Листя стебел знизу серцевидне і черешкове, зверху — яйцеподібне або видовжене, сидяче. Квітки правильні, п'ятичленні. Чашечка розділена майже до основи на вузьколанцетні дольки. Віночок жовтувато-білий, не більш ніж у 2 рази довший за чашечку, з коротким відгибом. Плід — напівзігнутий яйцеподібний горішок.

Поширення та екологія[ред. | ред. код]

Рослина живокісту серцевидного (Symphytum cordatum) на території Угольсько-Широколужанського масиву Карпатського біосферного заповідника.

Вид поширений здебільшого в Карпатах, на території України, Польщі, Румунії, Угорщині, Чехії та Словаччині. В Україні зустрічається в різноманітних біотопах, частина з яких розташована на значній відстані від Карпат (Хмельницька, Тернопільська, Житомирська області[1]). Проте якщо у горах живокіст серцелистий поширений майже повсюдно, то на суміжних рівнинних територіях він утворює невеликі ізольовані популяції. Верхня межа поширення виду на Чорногорі становить 1800 м н.р.м. В Українських Карпатах живокіст серцевидний зустрічається в угрупованнях букових та смерекових лісів, зеленовільхового криволісся, у високогір'ї іноді трапляється в субальпійських лучних і високотравних ценозах, угрупованнях гірської сосни. У нижчих гірських положеннях і на рівнині зростає у букових, грабових, вільхових лісах. Приурочений до глинистих чи суглинистих, рідше — супіщаних ґрунтів.

Вегетація[ред. | ред. код]

За класифікацією І. Борисової живокіст серцелистий належить до коротковегетуючих весняно-ранньолітньозелених рослин. На рівнині рослина квітує у квітні-травні, в горах — у травні-липні. Вегетаційний період в середньому триває: на верхній межі поширення — 1,5 місяці, у криволіссі — 2, у лісовій зоні Карпат та на рівнині — 2,5. Особливістю цього виду є здатність популяцій до самопідтримання майже виключно вегетативним шляхом. Вегетативне розмноження має вигляд неспеціалізованого поділу кореневища, що іноді обумовлено механічними пошкодженнями.

Використання та охорона[ред. | ред. код]

Можливе використання у фармакогнозії та озелененні. Вид внесений до Червоного списку Словаччини.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

Живокіст серцевидний фігурує у творі відомого українського письменника Юрія Андруховича[2].

« І найголовніше — ті живокостові серцевидні темно-зелені зарості над потоком, які все-таки трапилися нам останнього дня, ціле живокостове живе ложе. »

Ю. Андрухович «Живокіст серцевидний».

В есе мова йдеться про закарпатське село Брустури, яке за радянських часів перейменували у Лопухово. За словами Андруховича, «румунською мовою brustur — це Symphytum cordatum, себто живокіст серцевидний… Це аж ніяк не те саме, що brusture — Arctium lappa L., себто лопух великий…»[3].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. http://www.cnshb.ru/AKDiL/0046/base/k0170008.shtm
  2. Живокіст серцевидний / Ю. Андрухович // Критика. — 2006. — № 4. — С. 33-34.
  3. http://www.karpaty.net.ua/arkhiv/2006-rik/25-6-12-hruden-2006-r/227-zhyvokist-sertsevydnyi

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]