Житловий будинок Гавала

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
ЖД МГ Гавала к 19 в - Пушкинская,93 DSCN0212.JPG

Житловий будинок М.А. Гавала (рос. Жилой дом Н. А. Гавала) — будівля в Ростові-на-Дону, розташована на Пушкінській вулиці (будинок 93). Житловий будинок побудований в кінці XIX століття[1]. Має статус об'єкта культурної спадщини регіонального значення[2].

Історія[ред.ред. код]

Першим власником житлового будинку був член Російського біржового товариства Микола Антонович Гавала, грек за походженням. За документами 1913 року будинком володіла Марія Георгіївна Гавала, імовірно, його дружина. Сім'я Гавала виїхала з Ростова в роки Громадянської війни. Після приходу радянської влади будинок націоналізували і влаштували в ньому комунальне житло. У подальшому будинок неодноразово ремонтувався.

Архітектура[ред.ред. код]

Двоповерховий житловий будинок розташований по червоній лінії Пушкінської вулиці. Як і в багатьох інших житлових будинках кінця XIX, в його архітектурі сполучилися елементи різних стилів. З боків розташовані дві арки: парадний вхід (ліворуч) і в'їзд у двір (праворуч). На кованій решітці в'їзних воріт вензелі з буквами «Н» і «Г». На парадному вході спочатку також були дві невеликі ковані решітки з вензелями, але до нашого часу збереглася лише одна. Стіни першого поверху оформлені рустом. Віконні прорізи декоровані різноманітними наличниками. На другому поверсі над бічними воротами вузькі вікна зближені по три. В центральній частині — дві пари вікон, зближених за два. Фасад завершений парапетами з напівколонами і декоративними кронштейнами. Мансардний поверх сильно перебудований.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Волошинова Л. Ф. Пушкинская улица. — Ростов-на-Дону: «Донской издательский дом», 2000. — С. 29—32. — (Серия "Судьбы улиц, площадей, зодчих"). — ISBN 5-87688-250-X.
  2. Ростов-на-Дону (объекты культурного наследия регионального значения) Официальный портал Правительства Ростовской области (рос.)