Житомирська область

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Житомирська область
Герб Житомирської області Прапор Житомирської області
Розташування
Основні дані
Прізвисько: Житомирщина, Полісся
Країна: Україна Україна
Утворена: 22 вересня 1937 року
Код КАТОТТГ: UA18000000000041385
Населення: 1 179 032
Площа: 29832 км²
Густота населення: 39,47 осіб/км²
Телефонні коди: +380-41
Обласний центр: Житомир
Райони: 4
Громади: 66
Міста:

обласного значення
районного значенняРайони в містах: 2
Смт: 43
Села: 1619
Селищні ради: 22
Сільські ради: 32
Номери автомобілів: AM, KM
Інтернет-домени: zhitomir.ua; zt.ua
Мапа області
Обласна влада
Рада: Житомирська обласна рада
Голова ради: Володимир Федоренко
Голова ОДА: Віталій Бунечко[1]
Вебсторінка: Житомирська обласна рада
Житомирська ОДА
Адреса: 10014 м. Житомир, майдан Корольова, 1
Мапа
Мапа
Житомирська область у Вікісховищі

Жито́мирська о́бласть (Житомирщина) — область на півночі України, в межах Поліської низовини, на півдні в межах Придніпровської височини. На сході межує з Київською, на півдні з Вінницькою, на заході з Хмельницькою та Рівненською областями України. Адміністративним центром є м. Житомир. Створена 22 вересня 1937 року з західних районів Київської області.

Складається з Житомирського, Бердичівського, Коростенського та Звягельського районів. Має 12 міст (Бердичів, Житомир, Коростень, Малин, Звягель), (Андрушівка, Баранівка, Коростишів, Овруч, Олевськ, Радомишль, Чуднів), 43 селища міського типу, 1619 сільських населених пунктів[2].

Географія

[ред. | ред. код]

Область розташована у двох природно-кліматичних зонах, північна її частина — у зоні Полісся, південна — у межах Лісостепу.

Рельєф

[ред. | ред. код]

Житомирська область має вигляд хвилястої рівнини із загальним зниженням на північ і північний схід (від 280—220 м до 150 м і менше). Більша частина області (південна і південно-західна) лежить у межах Придніпровської та Волино-Подільської височин. Північно-східну частину займає Поліська низовина. На півночі області знаходиться Словечансько-Овруцький кряж із найвищою точкою 330 м над рівнем моря, крім того, на території області є Білокоровицько-Топильнянський та Озерянський кряжі.

Клімат

[ред. | ред. код]

Клімат Житомирської області помірно континентальний, з вологим літом та м'якою зимою. Середньорічна температура ≈10 °C, середня температура січня — 4-5 °C, а в липні — близько +20 °C. Річна кількість опадів на півночі ≈600 мм, а на півдні ≈570 мм. Вегетаційний період у середньому становить 240 днів. Немало шкоди завдає господарству області таке метеорологічне явище як град (до шести днів за рік), сильні літні зливи.

Гідрографія

[ред. | ред. код]

Територією області протікає 221 річка загальною довжиною 5366 км. Всі річки належать до басейну Дніпра. Найбільші за довжиною річки в межах області: Тетерів — 247 км (притока Гнилоп'ять — 99 км), Случ (притока Горині) — 194 км, Ірпінь — 174 км, Уж — 159 км, Ірша — 136 км. На Житомирщині чимало великих озер. Найбільші з них — Чорне, Озерянське, Дуже, Дідове, Прибиловецьке — розташовані в басейні річки Уборть.

Ґрунти й рослинність

[ред. | ред. код]

Ґрунти: на півночі — дерново-підзолисті; на півдні — чорноземи звичайні. Ліси займають площу 750,2 тис.га (2007).

Природно-заповідний фонд

[ред. | ред. код]
Олені

На території області існує понад 100 об'єктів і територій ПЗФ, у тому числі 10 заказників загальнодержавного значення, 95 заказники місцевого значення, а також близько 100 пам'яток природи, 24 парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва та 4 дендропарки[3].

Великим об'єктом ПЗФ Житомирщини є Поліський природний заповідник, створений 1968 року на півночі області на території Коростенського району. Площа заповідника сягає майже 20 тис. га.

Історія

[ред. | ред. код]

100 тисяч років тому на території Житомирської області вже мешкали первісні люди. До найдавніших палеолітичних стоянок відноситься Радомишльська на річці Тетерів та стоянки поблизу сіл Довгиничі, Клинець і Колодяжне — Коростенського району. Люди тут жили первісними родами та займалися переважно мисливством.

Пам'ятки трипільської культури виявлені на території сіл Троянова, Паволоч Житомирського, Райки Бердичівського, районів та в інших місцях. Пам'ятки епох міді та бронзи знайдені в Житомирському районі, на околицях Житомира.

У 5-7 століттях нової ери територія області була заселена древніми східнослов'янськими племенами: північ — древлянами, центральна частина і південь — полянами, які займались землеробством і скотарством. Древляни займались також мисливством, бджільництвом, виробництвом ювелірних прикрас, торгівлею. У 9 сторіччі з'являються міста, що стають центрами ремесел і торгівлі: Вручий (Овруч), Іскорость (Коростень).

У ранньофеодальний період (11 — початок 12 сторіччя) сучасна територія Житомирської області входила до складу міцної (зі столицею в Києві) давньоруської східнослов'янської держави — Київської Русі. Волинь і Полісся, за відомим істориком І. Крип'якевичем, належали до слов'янської прабатьківщини, були колискою українського народу.

У другій половині 12 сторіччя, внаслідок розпаду Київської Русі, територія краю увійшла до Київського князівства. У першій половині 13 сторіччя разом з іншими слов'янськими землями, Житомирщина потрапила під ярмо ординських завойовників. У 13501360 роках Східною Волинню заволоділи литовці.

У 14-16 століттях більша частина території сучасної Житомирщини входила до складу Київського воєводства, утвореного 1471 році замість Київського князівства. Після Люблінської унії (1569 рік) Литва об'єдналася з Польщею в єдину державу — Річ Посполиту. З цього часу волинські землі були загарбані польськими магнатами. Народ зазнавав гніту від польської шляхти. Тому історичний розвиток краю починається з кінця 16 століття і позначений масовими селянськими повстаннями (Северина Наливайка, Семена Палія, визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького, гайдамаччини тощо).

За результатом трьох поділів Польщі (1772, 1793, 1795 роки) Волинь разом з Київщиною і Поділлям увійшли до складу Російської імперії. Територія краю увійшла до складу Волинської та частково до Київської губерній, утворених царським указом в 1797 році. Центром Волинської губернії від 1804 року став Житомир, який казна викупила у графа Ільїна.

Починаючи від 19 століття розвиток економіки Волинської губернії відбувався за умов участі її в єдиному ринку Російської імперії, йшов процес розкладу феодально-кріпосницького ладу й розвитку капіталістичних відносин. Поглиблювався суспільний поділ праці, розвивалася торгівля, зростала кількість міського населення. Однак, не зважаючи на деякий розвиток виробництва і торгівлі, Волинська губернія була однією з економічно відсталих земель.

На Житомирщині побутувала давня поліська іконописна традиція. Поліські домашні ікони впізнаються за «екологічним» тлом темно-синього або темно-зеленого кольору. Зображення святих статичні, з глибокими очима; писалися на фоні природи, особливо пейзажів (дерев, неба, лісу). На іконах нерідко зображалися квіти. Існує припущення, що ця традиція нагадує про дохристиянські часи, коли давні слов'яни прикрашали квітами зображення своїх богів і духів. Нині зібрання поліських ікон знаходиться в експозиції Музею української домашньої ікони в історико-культурному комплексі «Замок Радомисль»[4].

В 1917 році село входить до складу Української Народної Республіки.

У листопаді 1921 року, під час Листопадового рейду, теренами області пролягав шлях Волинської (командувач — Юрій Тютюнник) та Подільської групи (командувачі: Михайло Палій-Сидорянський та Сергій Чорний) Армії Української Народної Республіки.

Внаслідок поразки Перших визвольних змагань область надовго окупована більшовиками.

З жовтня 1937 року по листопад 1938 року в ході сталінських репресій на Житомирщині органами НКВС СРСР було засуджено 20 168 осіб, з яких 16 676 осіб або 82,7 % — до розстрілу, інші засуджені відбували покарання у виправно-трудових таборах[5].

Житомирсько-Бердичівська наступальна операція 1943-1944 (рос.)

У часи німецько-нацистської окупації територія області входила до генеральної округи Житомир. З 1943 по 1944 рік проводилася Житомирсько-Бердичівська наступальна операція.

У селі Сушки Коростенського району на вулиці Рудня відбувся останній бій бійців УПА проти військ НКВС на Житомирщині. У Сушках було встановлено спеціальний пам'ятний знак на честь загиблих повстанців «сотні Романа». Розпочавшись вночі, нерівний бій тривав майже 10 годин, хоча бійців Української повстанської армії було всього двоє проти кількох сотень бійців КДБ. Для українців цей нерівний бій завершився трагічно.

Житомирська область 1960 року.

Житомирщина постраждала після аварії на Чорнобильській АЕС.

Епідемія коронавірусу

[ред. | ред. код]

У березні 2020 року в місті Радомишль Житомирської області одна літня мешканка (71 рік) була інфікована коронавірусом. Вже 12 березня 2020 року вона померла від хвороби. Через це все місто було закрито на карантин.[6] Під нагляд помістили 6 осіб, родичів хворої. Через це також дезінфікували церкву, яку відвідувала жінка[7].

16 березня 2020 року у Києві було зафіксовано зараження студента коронавірусом, який відвідував сім'ю зараженої жінки в Житомирській області[8].

Адмінреформа 2020 року

[ред. | ред. код]

У 2020 році 23 райони області було реформовано у 4.

Адміністративно-територіальний устрій

[ред. | ред. код]

Загальна інформація

[ред. | ред. код]

Адміністративний центр області — місто Житомир.

У складі області:

 • районів — 4;
 • районів у містах — 2;
 • населених пунктів — 1668, в тому числі:
  • міського типу — 55, в тому числі:
   • міст — 12, в тому числі:
    • районних центрів — 4;
    • інших — 8;
   • селищ міського типу — 43;
  • сільського типу — 1613, в тому числі:
   • сіл — 1593;
   • селищ — 20.

У системі місцевого самоврядування:

 • районних рад — 4;
 • районних рад у містах — 2;
 • міських громад — 12;
 • селищних громад — 22;
 • сільських громад — 32.

Райони

[ред. | ред. код]
Назва Адм. центр
1 Бердичівський м. Бердичів
2 Житомирський м. Житомир
3 Коростенський м. Коростень
4 Звягельський м. Звягель

Райони у містах

[ред. | ред. код]
Район Входження
1 Богунський м. Житомир
2 Корольовський м. Житомир

Ліквідовані райони

[ред. | ред. код]

Економіка

[ред. | ред. код]

Корисні копалини

[ред. | ред. код]

Є запаси будівельних пісків, пірофілітових сланців, керамічних глин і ряду інших видів мінеральної будівельної сировини, є великі поклади габро, гранітів, лабрадоритів. Присутні також рідкісноземельні елементи — ванадій, скандій, гафній, торій, які мають значний попит на світовому ринку. У межах Іршанського титанорудного району видобувають ільменіт (оксид титану).

Перспективним є родовище мармуру, який має малюнок надзвичайної краси, добре полірується.

В області видобувається кольоровий напівдорогоцінний камінь — берил, топаз, кварц з подальшою його обробкою та виготовленням ювелірних виробів.

В Олевському районі наявні значні поклади бурштину. Його видобуток ведеться приватними особами практично безконтрольно, що, безсумнівно, може значно впливати на рівень злочинності.

Родовища корисних копалин

[ред. | ред. код]

Сільське господарство

[ред. | ред. код]

Злочинність

[ред. | ред. код]

Рівень злочинності за 2012 рік на 10 тис. населення складає 79,2 злочинів, з них 30,7 тяжких та особливо тяжких[9].

Демографія

[ред. | ред. код]


Таблиця демографії
193919591969197919892002200820112012201320142019
1688,91605,61626,41596,81545,41389,31302,01279,01273,21268,91262,51217,0
В період з 1939 по 2019 рік (тис. ос.)

Чисельність наявного населення станом на 1 квітня 2019 року становить 1 млн 217 тис. осіб (2,9 % від населення України), в порівнянні у 2014 — 1 млн 225 тис. осіб (міського населення — 739,7 тис. осіб, сільського — 522,8 тис. осіб)[2].

Національний склад населення Житомирської області станом на 2001 рік[10].

Національність Кількість осіб %
1 Українці 1 254 855 90,32 %
2 Росіяни 68 851 4,96 %
3 Поляки 49 046 3,53 %
4 Білоруси 4 924 0,35 %
5 Євреї 2 670 0,19 %
6 Молдовани 1 425 0,10 %
7 Німці 994 0,07 %
8 Чехи 839 0,06 %
9 Вірмени 820 0,06 %
10 Цигани 785 0,06 %
11 Інші 4 084 0,29 %
Разом 1 389 293 100,00 %

Найбільші населені пункти

[ред. | ред. код]

Міські населені пункти з кількістю жителів понад 5,5 тисяч:

Житомир 266,9 Андрушівка 8,6
Бердичів 76,2 Хорошів 7,6
Коростень 63,5 Романів 7,6
Звягель 56,3 Іршанськ 6,7
Малин 26,2 Ємільчине 6,6
Коростишів 25,4 Озерне 5,9
Овруч 15,8 Попільня 5,7
Радомишль 14,6 Чуднів 5,6
Баранівка 11,8 Нова Борова 5,5
Олевськ 10,5 Пулини 5,5
Черняхів 9,5

Рідна мова населення області за результатами переписів, %[11][12][13][14]

1959 1970 1989 2001
українська 83,2 89,6 87,2 93,0
російська 8,9 9,4 12,0 6,6
інша 7,9 1,0 0,8 0,4

Мораторій на публічне використання російськомовного культурного продукту

[ред. | ред. код]

25 жовтня 2018 року рішенням Житомирської обласної ради у Житомирській області було запроваджено мораторій на публічне використання російськомовного культурного продукту[15].

Економіка та промисловість

[ред. | ред. код]

Впродовж 11 місяців 2007 року обсяги промислового виробництва проти торішнього зросли на 9,3 %, що більше ніж передбачено програмою на 2007 рік на 4,3 процентних пункти.

Позитивна динаміка розвитку промисловості утримується за рахунок високих темпів приросту виробництва у:

 • машинобудуванні (+22,3 %, за програмою +3 %);
 • хімічній (+17,8 %, за програмою +5,5 %);
 • добувній промисловості (+16,9,%, за програмою +10,6 %);
 • целюлозно-паперовому виробництві (+24,8 %, за програмою +6,5 %);
 • оброблені деревини та виробництві виробів з неї (+12,1 %, за програмою +6 %);
 • виробництві неметалевої мінеральної продукції (+10,2 %, за програмою +2,5 %);
 • та харчовій промисловості (+6,0 %, за програмою +3 %).

Не зважаючи на сезонне скорочення виробництва, зберігається позитивна тенденція в харчовій промисловості, де за підсумками 11 місяців приріст становить 6,0 %.

Приріст обсягів виробництва у галузі забезпечено за рахунок збільшення випуску круп'яних, кондитерських та ковбасних виробів.

У машинобудуванні зберігаються позитивні тенденції розвитку виробництва за рахунок збільшенням обсягів виготовлення машин та устаткування сільськогосподарського призначення, верстатів з оброблення металів та вузлів для хімічного устаткування.

В хімічній промисловості нарощування обсягів виробництва відбулося за рахунок випуску фарби та лаків на основі полімерів та лікарських препаратів.

Зростання темпів виробництва неметалевих мінеральних виробів забезпечене збільшенням випуску збірних бетонних та залізобетонних виробів для будівництва, лабораторного посуду зі скла, місткостей для харчових продуктів та цегли керамічної.

Утримуються позитивні тенденції розвитку добувної промисловості (+16,9 %). Приріст забезпечено за рахунок нарощування обсягів видобування піску, гальки, гравію, щебеню та каменю для будівництва.

Нестабільним виявився цей рік для легкої промисловості. За підсумками 11 місяців обсяги виробництва у галузі зменшились на 1,6 % до торішнього показника. Головною причиною такого становища стало зменшення виробництва лляних тканин, жіночих костюмів та одягу для дітей.

Промисловість у районах і містах

[ред. | ред. код]

Зростання обсягів промислового виробництва відбулося у 14 районах та усіх містах обласного підпорядкування. Найбільший приріст забезпечено у Житомирському, Звягельському, Коростенському районах, а серед міст — у Коростені, Малині та Звягелі.

Транспорт

[ред. | ред. код]
Основні транспортні шляхи Житомирської області

З початку 2007 року перевезено вантажним транспортом: 18,3 млн тонн вантажів, що на 16,6 % більше за торішній показник. Вантажообіг зріс на 32 % і становить 3524,3 млн тоннокілометрів.

На залізниці пасажирські перевезення з початку року скоротились на 2,3 % проти торішнього періоду і склали 9,1 млн осіб. Пасажиропотік зріс на 2,1 % і становив 1066,6 млн пасажиро-кілометрів.

Залізничний

[ред. | ред. код]

У області є 6 вузлових залізничних станцій (в порядку спадання важливості): Коростень, Житомир, Бердичів, Новоград-Волинськ-1, Овруч, Білокоровичі.

Від станцій Житомир та Коростень як промінчики розходяться в п'яти напрямках залізничні магістралі.

Від Житомира:

 • На Білорусь (через Коростень, Овруч);
 • На Вінницю через Бердичів, Козятин;
 • На Київ через Фастів;
 • На Шепетівку через Звягель;
 • На Коростишів.

Від Коростеня:

 • На Здолбунів через Звягель, Шепетівку;
 • На Вінницю через Житомир, Бердичів;
 • На Київ через Малин, Клавдієве, Бородянку, Бучу, Святошин;
 • На Ковель через Лугини, Білокоровичі, Олевськ, Сарни;
 • На Словечне через Бехи, Овруч, Бережесть, Виступовичі.

Автомобільний

[ред. | ред. код]

Через область проходять автошляхи E40? МінськІзмаїл, Біла ЦеркваКременець, наразі не в найкращому стані.

За січень-жовтень 2014 року автотранспортом перевезено 58,7 млн пасажирів, що на 0,8 % перевищує аналогічний показник за січень-жовтень 2013 року. Зростання пасажиропотоку становить 5,8 % і досягло 1009,8 млн пасажиро-кілометрів.

Засоби масової інформації

[ред. | ред. код]

Друковані

[ред. | ред. код]
 • Газети Коростеня‎ (2 С)
 • Житомирщина (газета)
 • Клич нації
 • Малинські новини

Телеканали

[ред. | ред. код]

Регіональні

[ред. | ред. код]

Місцеві

[ред. | ред. код]

Радіостанції

[ред. | ред. код]

Регіональні

[ред. | ред. код]

Місцеві

[ред. | ред. код]
 • NewDay FM (Коростень)
 • Крок радіо (Житомир)
 • Рекорд FM (Бердичів)
 • 106,1 FM (Житомир)
 • Коростень FM (Коростень)

Соціальна інфраструктура

[ред. | ред. код]

В Житомирській області розвинута соціальна інфраструктура. До послуг населення розгалужена мережа об'єктів роздрібної торгівлі — понад 4 тис., близько 1 тис. підприємств громадського харчування, понад 600 юридичних та 1,5 тис. фізичних осіб-об'єктів служби побуту, 1152 клубних установи, 953 масових бібліотек, 2 театри, філармонія, 32 дитячі музичні, 6 художніх та 3 школи мистецтв, 4 парки культури та відпочинку, 4 державні та 43 музеї на громадських засадах, а також приватний Музей української домашньої ікони (м. Радомишль).

В області працює 25 вищих навчальних закладів, 931 державна та 6 приватних школи, 4 гімназії, 2 ліцеї.

Цікаві місця

[ред. | ред. код]
 1. Садиба Терещенка (м. Андрушівка), Андрушівська астрономічна обсерваторія (м. Андрушівка), цукровий завод (м. Андрушівка), залишки маєтку Терещенків (смт Червоне), костел святої Клари (с. Городківка), костел Антонія Падуанського (с. Стара Котельня), дерев'яний палац (с. Яроповичі), Кам'яниця (с. Яроповичі), залишки маєтку баронів де Шодуарів (с. Івниця), церква Пресвятої Богородиці (с. Іванків), залишки маєтку Сцибор-Рильських (с. Бровки Перші).
 2. Костел св. Станіслава Костки (м. Баранівка), ДОТ Новоград-Волинського укріпрайону (с. Острожок), Свято-Успенська церква (с. Глибочок).
 3. Бердичівський район — церква св. Миколая (м. Бердичів), Монастир Кармелітів Босих (м. Бердичів), костел св. Варвари (м. Бердичів), церква (с. Сингаївка), залишки садиби Марцелі Журовського (с. Іванківці).
 4. Дерев'яна садиба Синельникових (смт Брусилів), пам'ятник І. Огієнку (смт Брусилів), залишки комплексу споруд лікарні (смт Брусилів), залишки костелу і кляштору Ордену капуцинів (смт Брусилів), церква Покрови Пресвятої Богородиці (с. Карабачин), церква Олександра Невського (с. Лазарівка).
 5. Костел св. ап. Матвія (смт Ємільчине), пожежна башта (с. Рясне).
 6. Житомирський район — руїни палацу родини Терещенків (с. Дениші), Тригірський чоловічий монастир (с. Тригір'я), лісовий заказник Над Тетеревом (с. Тригір'я), церква Різдва Богородиці (с. Кодня), народний музей історії (с. Кодня), Козацька могила (с. Кодня), церква Петра і Павла (с. Барашівка), діброва лісничого-дослідника Вронського Корабельного лісництва (с. Бондарці), поштова станція (с. Березина), церковно-прихідська школа (с. Березівка), церква Преображення Господнього (с. Левків), залишки маєтку графів Ніродів (с. Левків), (смт Гуйва) церква Петра, Павла, Серафима Саровського та Сергія Радонєжського (с. Новогуйвинське), Ставка Гіммлера (смт Гуйва), водоспад Вчелька в ур. Шумське (полігон, с. Перлявка), Троїцький костел (с. Ліщин), садиба Поляновського (с. Ліщин), млин (с. Лука), Панська садиба (с. Сінгури), будинок культури (с. Сінгури).
 7. Коростень — собор Різдва Христова, Древлянський парк, Військово-історичний комплекс «Скеля», пам'ятник деруну, пам'ятник тризубу (місце затвердження тризуба державним гербом УНР), купальня княгині Ольги, пам'ятники князю Малу, княгині Ользі, Володимиру Великому, Малуші та її сину Володимиру, Добрині Микитичу, краєзнавчий музей, музей локомотивного депо.
 8. Костел Різдва Діви Марії (м. Коростишів), портик з колонами на місці маєтку Олізарів (м. Коростишів), Купальня графа (м. Коростишів), плебанія костелу (м. Коростишів), господарська споруда маєтку Олізарів (м. Коростишів), Лютеранська кірха (м. Коростишів), Поштова станція (м. Коростишів), Залізничний вокзал (м. Коростишів), скульптурна алея Віталія Рожика у міському парку (м. Коростишів), пам'ятник Густаву Олізару (м. Коростишів), пам'ятник матері (м. Коростишів), пам'ятник Т. Шевченко (м. Коростишів), Коростишівські кар'єри (м. Коростишів), культурно-мистецький центр Поліська хата (с. Городське), Свято-Духівський чоловічий монастир (с. Городське), музей образотворчого мистецтва ім. Й. Буханчука (с. Кмитів), садиба (с. Кмитів).
 9. Церква Різдва Богородиці (смт Лугини), Панська садиба (с. Степанівка).
 10. Костел св. Михайла та Домініка (смт Любар), колишня школа георгіївського монастиря (смт Любар), палац графині Понінської (смт Любар), паровий млин (с. Нова Чорторія), садиба та церква-усипальниця Оржевських (с. Нова Чорторія).
 11. Садиба Миклухо-Маклая М. М. (м. Малин), пам'ятник Миклухо-Маклаю М. М. (м. Малин), костел св. Анни (м. Малин), Свято-Покровський собор (м. Малин), Малинське море водосховище (м. Малин, у напрямку с. Потіївка), родова капличка дворян Гіжицьких — могила Єлизавети Гіжицької (м. Малин), жіночий монастир Афонської ікони в ур. Кипяче (с. Чоповичі), чоловічий монастир Казанської ікони в ур. Кипяче (с. Чоповичі), цілюще джерело та ур. Карачун (с. Ворсівка), дерев'яна Казанська церква (с. Будо-Вороб'ї).
 12. Пам'ятний знак на честь загиблих ЧАЕС (смт Народичі), парк ім. Корбута (смт Народичі), меморіал пам'яті жертв більшовицького терору (с. Базар).
 13. Звягельський район — залишки фортеці Звягель (м. Звягель), музей Лесі Українки (м. Звягель), пам'ятник Лесі Українці (м. Звягель), пам'ятник Т. Шевченко (м. Звягель), садиба Мєзєнцових — штаб 30 омбр (м. Звягель), городницький Свято-Георгіївський монастир (смт Городниця), Укріплення Гульська «міна» (с. Гульськ).
 14. Свято-Василівський собор (м. Овруч), Спасо-Преображенський собор (м. Овруч), (м. Овруч), пам'ятник князю Олегу Святославовичу (м. Овруч), садиба Поліського природного заповідника (с. Селезівка).
 15. Миколаївська церква (Олевськ), Залізничний вокзал (Олевськ), залізничний міст через р. Уборть (Олевськ), Камінне Село (с. Рудня-Замисловицька), ДОТи КоУР (с. Дружба).
 16. Свято-Миколаївська церква (смт Попільня), водяний млин (смт Попільня), водяний млин (с. Строків), водяний млин (с. Паволоч), колишня синагога (с. Паволоч), храм Арх. Михаїла (смт Корнин), залишки адмінбудівлі (с. Криве).
 17. Німецький вітряний млин (с. Стрибіж), костел св. Йосипа (с. Зелена Діброва), залишки поштової станції (с. Мартинівка).
 18. Собор св. Миколая (м. Радомишль), водонапірна вежа (м. Радомишль), Радомисль — замок-папірня (м. Радомишль), Краєзнавчий музей (м. Радомишль), музей флори та фауни (м. Радомишль), залишки маєтку графів Дуніних-Вонсовичів, зараз артрезиденція Ставки (с. Ставки), школа О. Вангенгейм (с. Ставки), церква Воскресіння (с. Ставки), дерев'яна Дмитрівська церква та дзвіниця (с. Моделів).
 19. Костел св. Станіслава (смт Романів), музична школа (смт Романів), заказники Собачий зуб та Довгий Брід (смт Романів), костел св. Антонія Падуанського (смт Миропіль), Свято-Миколаївська церква (смт Миропіль), зоопарк на хуторі Брачки (с. Соболівка).
 20. Костел Тіла і Крові Ісуса Христа (смт Ружин), церква Параскеви П'ятниці (смт Ружин), молитовний будинок баптистів (смт Ружин), водяний млин (смт Ружин), колишній маєток Золотницьких (смт Ружин), Верхівнянський парк в маєтку Ганських (с. Верхівня), зерносховище (с. Верхівня), водонапірна башта (с. Чорнорудка), залізнична станція (с. Чорнорудка), залишки маєтку Карницьких (с. Рогачі), залишки костелу св. Троїці (с. Топори), колишній цукровий завод Терещенків (с. Топори).
 21. Музей коштовного каміння (смт Хорошів), Кутузівський парк (смт Хорошів), Михайлівська церква (с. Краївщина).
 22. Дуб-Чудодій (с. Вишпіль), залишки костелу непорочного зачаття Діви Марії (с. Горбулів).
 23. Францисканський костел (смт Чуднів), церкви Різдва Богородиці, Троїцька, Петропавлівська та Воскресіння Христа (смт Чуднів), палац родини Терещенко (с. Турчинівка), палац-садиба Прушинських-Оржевських з церквою-усипальницею (с. Нова Чортория), мурований паровий млин (с. Нова Чортория).

Персоналії

[ред. | ред. код]

Детальніше: Персоналії: Житомирська область

Уродженці

[ред. | ред. код]

Уродженці Житомира та Житомирської області, які проживають, працюють або навчаються в інших регіонах України, об'єднані у Міжнародну громадську організацію «Земляцтво житомирян».

Сусідні області

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Указ Президента України від 8 серпня 2019 року № 587/2019 «Про призначення В. Бунечка головою Житомирської обласної державної адміністрації»
 2. а б Паспорт Житомирської області (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 2 листопада 2014. Процитовано 6 травня 2011.
 3. Довідник природних ресурсів Житомирщини / Укл. О. Я. Поліщук, О. О. Орлов //Житомир: Редакційно-видавниче державне підприємство «Льонок», 1993. — 144 с.
 4. Богомолець. О. «Замок-музей Радомисль на Шляху Королів Via Regia». — Київ, 2013
 5. Реабілітовані історією: У двадцяти семи томах. Житомирська область. У семи книгах. Книга перша, 2006, с. 34.
 6. У Радомишлі дезінфікували церкву, яку відвідувала жінка з коронавірусом [Архівовано 24 січня 2021 у Wayback Machine.], Главком, 13 березня 2020
 7. У Радомишлі, де у жінки виявили коронавірус, запровадили надзвичайний стан [Архівовано 24 січня 2021 у Wayback Machine.], Главком, 12 березня 2020
 8. Коронавірус дістався Києва: одразу 2 випадки [Архівовано 17 березня 2020 у Wayback Machine.], Українська правда, 16 березня 2020
 9. МВС УКРАЇНИ. Архів оригіналу за 10 квітня 2010. Процитовано 19 березня 2014.
 10. Всеукраїнський перепис населення 2001 року. Архів оригіналу за 10 вересня 2011. Процитовано 21 вересня 2011.(рос.)
 11. Кабузан В. М. — «Украинцы в мире: динамика численности и расселения. 20-е годы XVIII века — 1989 год: формирование этнических и политических границ украинского этноса». Архів оригіналу за 5 жовтня 2013. Процитовано 13 квітня 2015.
 12. Итоги Всесоюзной переписи населения 1970 года. Том IV — М., Статистика, 1973
 13. Перепис 1989. Розподіл населення за національністю та рідною мовою (0,1). Архів оригіналу за 29 жовтня 2020. Процитовано 19 березня 2022.
 14. Розподіл населення регіонів України за рідною мовою у розрізі адміністративно-територіальних одиниць. Архів оригіналу за 6 жовтня 2013. Процитовано 23 травня 2013.
 15. Житомирські депутати за мораторій на російськомовний продукт. Deutsche Welle. 25 жовтня 2018. Архів оригіналу за 27 жовтня 2023. Процитовано 14 грудня 2023.

Джерела та література

[ред. | ред. код]
 • Малі міста України. Житомирська область : бібліогр. покажч. [Архівовано 1 лютого 2020 у Wayback Machine.] / М-во регіон. розвитку, буд-ва та житл.-комун. госп-ва України, Держ. наук. архітектур.-буд. б-ка ім. В. Г. Заболотного; уклад.: Д. О. Мироненко, С. М. Кайнова, О. В. Углова ; редкол.: Г. А. Войцехівська (відп. ред.) [та ін.] ; наук. консультант В. І. Дмитрук. — Київ: ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, 2016. — 198 с. : іл.
 • Я. В. Верменич. Житомирська область [Архівовано 25 червня 2016 у Wayback Machine.] // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2005. — Т. 3 : Е — Й. — С. 154. — ISBN 966-00-0610-1.
 • М. Ю. Костриця, В. О. Плосков, Л. О. Рижкова. Житомирська область [Архівовано 1 липня 2016 у Wayback Machine.] // Енциклопедія сучасної України / ред. кол.: І. М. Дзюба [та ін.] ; НАН України, НТШ. — К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001­–2023. — ISBN 966-02-2074-X.
 • Агрокліматичний довідник по Житомирській області / Голов. управ. гідрометеорологічної служби при Раді Міністрів СРСР, Упр. гідрометеоролог. служби Укр. РСР, Київ. гідрометеоролог. обсерваторія ; [ред. А. С. Трегубова]. — К. : Держсільгоспвидав, 1959. — 91 с. : карти, табл.
 • Адміністративно-територіальний устрій Житомирщини. 1795-2006 роки : довідник / упоряд. Р. Ю. Кондратюк [та ін.] ; голова ред. кол. І. О. Рафальський ; Житомирська обласна держ. адміністрація, Державний архів Житомирської області. — Офіц. вид. — Житомир : Волинь, 2007. — 619 с., [9] арк. карт.
 • Богомолець О. «Замок-музей Радомисль на Шляху Королів Via Regia». — Київ, 2013
 • Водний фонд Житомирської області / М. А. Галич [та ін.] ; Житомир. обл. вироб. упр. меліорації і водного госп-ва, Держ. упр. екол. та природ. ресурсів в Житомир. обл. — Житомир : Облдрукарня, 2003. — 119 с. : табл.
 • Костриця М. Ю. Географія Житомирської області. Видання друге стереотипне, — Ж.: ВКО "Газета «Житомирський вісник», 1993.
 • Літературна Житомирщина: Біобібліогр. довідник / Шинкарук В. Житомирська обл. орг. т-ва книголюбів. — Житомир: Льонок, 1993. — 111 с.
 • Природа Житомирщини. Під заг. ред. А. С. Малиновського. — К.: Вища школа, 1984.
 • Реабілітовані історією: У двадцяти семи томах. Житомирська область: У 7 кн. — Житомир : Знання України, 2006. — Т. 1. — 724 с. — ISBN 966-655-220-5.
 • Історія розвитку велоспорту на Житомирщині : монографія / О. С. Кухарський, Г. П. Грибан. – Житомир : Рута, 2016. – 452 с. – ISBN 617-581-271-6.

Ресурси Інтернет

[ред. | ред. код]
Білорусь Білорусь
Рівненська область Рівненська область Київська область Київська область
Хмельницька область Хмельницька область Вінницька область Вінницька область