Жмудська мова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Жмудська мова
Žemaitiu kalba
Поширена в Жмудь (Литва)
Регіон Північна Європа
Носії близько 500 тисяч
Писемність латинська абетка
Класифікація

Індо-Європейська
 Балтійська

  Східна
Офіційний статус
Державна Ні
Офіційна Ні
Коди мови
ISO 639-3 sgs
SIL sgs
Червоним, жовтим та брунатним зображені жмудські діалекти

Жму́дська мо́ва (жмуд. Žemaitiu kalba) — балтійська мова жмудинів, що головно поширена на їхній батьківщині — у Жмуді (край у Литві).

Історія[ред. | ред. код]

Мова давньої жмуді (жмудська, старожемайтійська) була одною з близькоспоріднених говірок ранньо-східнобалтійского кластера. Вона була спочатку більш близькою до земгальскої і до початку XIII століття розвивалася відносно самостійно. Після поділу сфер впливу в Прибалтиці між тевтонськими лицарями та Великим князівством литовським вона потрапляє в сферу впливу аукштайтської (власне литовської) мови. До кінця XV століття Жмудь витіснила або асимілювала південних куршів (їх мова була, мабуть, західнобалтійською), а до кінця XIV — початку XV ст. — Південних земгалів. Після входження до складу Великого князівства литовського, жмудська пережила значний вплив ранньоаукштайтської мови східних литовців.

Згідно з іншою точкою зору[1] сучасна жмудська мова розвинулася з мови аукштайтів, що заселили колишні куршські землі, під сильним впливом куршійської мови. При такому трактуванні залишається неясним, що сталося з мовою стародавньої жмуді.

Хоча в XIX ст. Жемайтія стала центром литовського культурного відродження, на власне жемайтській мові майже нічого не видавалося. Були видані кілька літературних творів (поема «Біруте» С. Вальюнаса Silvestras Valiūnas — 1829; «Шість казок» С. Станявічюса Simonas Stanevičius — 1829; «Звичаї древньої Верхньої Литви та Жемайтії» С. Даукантаса — 1854 та ін.) У 1-й пол. XIX ст. була розроблена своя писемність на латинській основі.

Сучасне становище[ред. | ред. код]

Нині жмудською мовою ведеться радіомовлення, з 1993 виходить журнал «Žemaičių žemė» («Жмудська земля»), що видається Жемайтійською культурною асоціацією (заснована 1988).

З 1997 жмудська — «визнана» мова Жемайтії, існує рух за надання їй статусу офіційної, проте велика частина жемайтів говорить літературною литовською мовою.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Zinkevičius 1996


Вікіпедія

Вікіпедія має розділ
жмудською мовою
Pėrms poslapis