Жовтень

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Місяці року
Січень
Лютий
Березень
Квітень
Травень
Червень
Липень
Серпень
Вересень
Жовтень
Листопад
Грудень

Жовтень — десятий місяць року в григоріанському календарі, він має 31 день.

Назва[ред.ред. код]

Жовтень — час жовтіння листя. Цю назву місяць має ще з часів Київської Русі. В народі його називали грязень, хмурень, листопадник, зазимник, весільник. А також паздерник — від слова паздер, тобто костриця. В цей час переробляли льон та коноплі (від волокон відділяли кострицю).

За даними «Словаря української мови» Б. Грінченка, словом «жовтень» також позначали дев'ятий місяць року, нині відомий як вересень.[1]

Християнські свята в жовтні[ред.ред. код]

Покрова Пресвятої Богородиці. Козацька ікона

Свята та пам'ятні дні[ред.ред. код]

Рухомі
Усталені
Жовтень. Картина Вінслова Гомера

Планети в жовтні[ред.ред. код]

  • Меркурій не видно практично вподовж всього місяця, і тільки в останні дні він починає з'являтися перед світанком. Його можна спостерігати в південно-східній частині неба. Тривалість видимості стрімко збільшується з кількох до 45 хвилин. Блиск планети зростає від + 3.4 зоряної величини до + 1.2.
  • Венеру можна спостерігати в другій половині ночі, перед світанком у східній частині небосхилу як зорю — 4.5 зоряної величини. Тривалість видимості на початку місяця становить 3 години 15 хвилин. До кінця місяця вона збільшиться на 30 хвилин.
  • Марс сходить як зірка — 0.3 зоряної величини на північному сході. На початку місяці схід о 22 годині 10 хвилин, а 27 жовтня — близько 21-ої години. Планету видно протягом всієї ночі до світанку. 30 жовтня вона перебуває південніше Місяця на 1.8°.
  • Юпітер можна спостерігати у південно-західній частині неба після настання темряви як зорю — 1.9 зоряної величини. Тривалість видимості планети триває близько 2 годин, до кінця місяця вона скорочується до півтори години.
  • Сатурн сходить перед світанком на північному сході: на початку місяця о 3 годині 45 хвилин, а 28 жовтня — о 2 годині 12 хвилин. Блиск планети становить + 0.8 зоряної величини.

Див. також[ред.ред. код]


Примітки[ред.ред. код]