Жовтень (кінотеатр, Київ)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
'
[[Зображення:
Кінотеатр "Жовтень" у Києві
|250px]]
Кінотеатр «Жовтень» у Києві, жовтень 2015 року
Розташування Київ
Країна Україна
Архітектор Валер'ян Риков
Дата початку спорудження 1929
Дата закінчення спорудження 1930
Вартість 312 тисч рублів
Стиль конструктивізм
Адреса вул. Константинівська, 26, станція метро «Контрактова площа»

Commons-logo.svg ' у Вікісховищі

«Жо́втень» — найперший зі зведених за спеціальним проектом кінотеатр Києва. Розпочав роботу в 1931 році під назвою «Дев'яте Держкіно».

Спеціалізується на світовому та українському авторському кіно, на фестивальних програмах. Репертуар також доповнюється  документальними фільмами і окремими новинками мейнстріму.

«Жовтень» – учасник програм Міжнародної асоціації кінотеатрів «Європа Сінема». Асоціація зосереджує свою діяльність на просуванні європейської кінопродукції шляхом підтримки кінотеатрів.

29 жовтня 2014 року «Жовтень» серйозно постраждав від пожежі внаслідок умисного підпалу. Відновлення будівлі тривало майже рік за фінансової участі Київміськдержадміністрації та патронатної  діяльності громадських активістів зокрема, ініціативи «Врятуй ‘Жовтень’».


Зміст

Загальна інформація[ред.ред. код]

Кінотеатр розташований у своєму первинному приміщенні за адресою: вул. Констянтинівська, 26, м. Київ (Україна), станція метро «Контрактова площа».

За час свого існування «Жовтень» жодного разу не змінював свого призначення. У роки фашистської окупації будівля зберегла призначення — тільки назва змінилася на «Глорію». А в 1943 році, після визволення Києва, кінотеатр отримав свою нинішню назву. Російська назва — «Октябрь» — так і не прижилася.

Роль кінотеатру в культурному житті столиці України[ред.ред. код]

післяреволюційні роки слово «храм» не могло користуватися широким ужитком, але саме кінохрамом потайки називали «Жовтень». З перших років функціювання, як тільки став приймати натовп відвідувачів, кінотеатр зарекомендував себе як особливий заклад. Він надавав своїм гостям дещо більше, аніж кінопокази, що стрімко набували популярність. Люди тягнулися сюди за особливою атмосферою — спочатку подивитися фільм, між сеансами почитати книжку чи пресу, після кіно зіграти з друзями чи випадковими знайомими партію настільних ігор. З плином років дозвілля у кінотеатрі урізноманітнилося: тут стало можливим подивитися кінопрем'єру, долучитися до фестивалів, виставок, творчих вечорів, до послуг відвідувачів був буфет та неординарне кафе.

Найвизначнішими післявоєнними подіями у «Жовтні» стали День українського кіно (1 серпня 1968 року), Фестиваль радянських фільмів (21-30 травня 1966 року), Фестиваль дружби радянської та болгарської молоді (1971 рік) тощо.

В останні десятиліття XX сторіччя кінотеатр зайняв особливу нішу в кінематографічному просторі — він став «кінодомом», де глядачам показували найкращі зразки світового та вітчизняного кіно, різноманітні фестивальні програми, перед-прем'єрні покази, залучали гостей до творчих зустрічей та ретроспектив. В той же час не варто оминати увагою зміни в українських кінопоказах наприкінці ХХ — на початку ХХІ століть. На тлі політичних змін та економічних негараздів знизилася частка вітчизняних фільмів на екранах, спостерігається засилля американського продукту, що відрізняється часто скоріш високою технологічністю, аніж художністю. Їх показ вимагає від кінотеатрів нового технічного обладнання, а тому відбудовані в останні десятиріччя мультиплекси вражають прогресивністю обладнання, відрізняються хайтеківським інтер'єром, вони спроможні вміщувати велику кількість глядачів. «Жовтень» у вирі таких змін посів особливу нішу, ставши містком між першим сторіччям кінематографа та його прогресивним майбутнім.

В 2000 році залу «Гегемон» на 400 місць, а у 2004 році залу «Кіноман» на 175 місць, було обладнано сучасними екранами, системами Dolbi digital, зручними кріслами та диванчиками. На другому поверсі кінотеатру стіни фойє зали «Кіноман» були оздоблені фотографіями зірок зарубіжного, радянського і українського кіно, що нагадували про «золоте сторіччя» кіномистецтва.

Кінотеатр надавав змогу глядачам щотижня переглядати прем'єри, брати участь в інших культурних подіях, як то Днях кіно і Декадах кіно іноземних країн, тематичних показах і фестивалях, творчих вечорах і зустрічах з кіномитцями. Батькам з дітьми кожних вихідних пропонували участь у дитячому клубі, жінкам щонеділі — у жіночому. На «Відкритій зоні» відбувались нічні кіно-вікенди. Гості кінотеатру вдовольняли тут розмаїття смаків: від звичайного репертуару та кінопрем'єр до ретроспектив, документального та арт-хаусного кіно.

Кінотеатр "Жовтень" увечері

З 2007 по 2011 рік кінотеатр брав участь у програмах асоціації «Європа Сінема», чим підтверджувалася відповідність його роботи європейським стандартам якості послуг у сфері кіно. Кінотеатр заслужено став місцем зустрічей друзів та однодумців, поціновувачів кіно та діячів мистецтва. «Жовтень» у ХХІ сторіччі — це сучасний, технічно переобладнаний, охайний та затишний кінотеатр, де легко знайти інтерес кожному, хто любить кіномистецтво.

Репертуарна політика[ред.ред. код]

Кінотеатр «Жовтень» є улюбленим для багатьох поколінь киян. Чи не найголовнішу роль у цьому зіграла репертуарна політика кінотеатру. Станом на кінець жовтня 2014 р. в кінотеатрі функціювало шість залів, в кожній з яких відвідувачі могли залучитися до культурних подій:

 • кінозала «Гегемон» на 400 місць
 • кінозала «Кіноман» на 175 місць
 • відеозала «Аншлаг» на 70 місць
 • відеозала «Класік» на 50 місць
 • відеозала «Сеанс» на 22 місця
 • відеозала «Солодке життя» на 20 місць
 • конференц-зала на 50 місць з відповідним сервісом

Разом із щотижневим оновленням репертуару, коли на екрани виходили прем'єри кіновиробництва, у «Жовтні» з радянських часів і до сьогодення глядачу пропонувалося переглянути документальне чи авторське, фестивальне чи короткометражне кіно. Тут прикладали зусиль задля комунікації глядача й автора, завжди шукали нові форми спілкування з поціновувачами мистецтва. Творчі вечори, виставки, фестивалі кіно, гуртки за інтересами — все це дозволяло виходити за межі банального споглядання кінофільму.

Серед митців, що представляли в стінах кінотеатру свої роботи були Микита Міхалков, Карен Шахназаров й Богдан Ступка. Тижні турецького і французького, японського і чеського, бразильського та ірландського кіно, фестивалі «Молодість» і «Док-майдан», «Best of WIZ-ART» і розмаїття коротких метрів — афіша кінотеатру «Жовтень» рясніла пропозиціями для найвибагливіших кіно-гурманів.

Українське кіно[ред.ред. код]

Особливістю репертуарної політики кінотеатру була націленість та особливий інтерес до вітчизняного кінематографу. Тут на великих екранах мали змогу продемонструвати свої роботи широкому загалу як режисери-початківці, так і корифеї українського кінематографу. Шанувальникам українського кіно запам'яталася подія кінця 2005 року, коли у «Жовтні» було організовано кіновернісаж Богдана Ступки, а гостями геніального українця стали Нікіта Міхалков і Сергій Лазарук, Станіслав Говорухін і Олександр Роднянський, Павло Чухрай і Михайло Єфремов, Тигран Кеосаян і Альона Хмельницька.

На початку 2011 року «Жовтень» святкував своє 80-річчя і до цієї нагоди приурочили прем'єрний показ фільму «День Переможених» за мотивами роману Володимира Яворівського «Криза». В середині того ж року відбувся показ фільмів з нагоди 70-річчя від дня народження видатного українського кіномитця Івана Миколайчука. В жовтні 2011 року в стінах кінотеатру пройшла художня виставка «УКР-КІНО-АРТ» — таким форматом вдалося зацікавити і поціновувачів кіно, і любителів живопису, графіки, скульптури. Наприкінці того ж року кінотеатр відвідав Польсько-Український Мандрівний Кінофестиваль «БО!».

2012 рік «Жовтень» стартував всеукраїнською прем'єрою фільму Михайла Іллєнка «ТойХтоПройшовКрізьВогонь». Під час показу глядачі могли долучитися до спілкування з учасниками творчої групи. В такому ж «живому» форматі відбувалася і прем'єра українського фільму «Чемпионы из подворотни». На початку вересня у кінотеатрі проходив День Українського кіно, «родзинкою» якого стала чорно-біла стрічка Єви Нейман «Будинок з башточкою». Наприкінці року своїм гостям «Жовтень» показав альманах українських короткометражних фільмів «Україно, ґудбай!».

2013 рік «Жовтень» традиційно розпочав якісним українським кіно — відбулася прем'єра та ексклюзивний прокат анімаційного фільму Олександра Бубнова «Шерлок Холмс та чорні чоловічки». Тієї ж зими тут відбулася прем'єра фільмів Маргарити Майорової «Не бійся, я поруч» і Валентина Васяновича «Звичайна справа». Наприкінці весни — на початку літа 2013 року «Жовтень» показував альманах українських короткометражних фільмів «Українська нова хвиля», а влітку 2013 року тут пройшла гучна київська прем'єра фільму «Хайтарма». Жовтень володів правом ексклюзивного прокату фільму, який на сьогоднішній день без перебільшень став культовим.

Фестивальне й артхаусне кіно[ред.ред. код]

До фестивального, документального та артхаусного кіно у «Жовтня» був особливий інтерес. Репертуар кінотеатру виходив далеко за межі кінопрокатів для широкого загалу. Сюди за новими враженнями приходили щирі кіно-гурмани, а тому «Жовтень» був постійною платформою для кількох масштабних кінофестивалів, тут постійно проводилися найрізноманітніші кіно-тижні.

2002 рік[ред.ред. код]

 • нічний кіновернісаж «Відкрита зона» — «Мені_смішно.сом» (04.01-25.01)
 • 32-й київський міжнародний кінофестиваль «Молодість» (25.10-02.11)
 • прем'єра та прокат фільму «Проклятий шлях» (30.10)
 • нічний кіновернісаж «Відкрита зона» — «Мені_страшно.сом» (01.11-23.11)
 • фестиваль фільмів Бернардо Бертолуччі (08.11-13.11)
 • нічний кіновернісаж «Відкрита зона» — «NASH_007.COM» (29.11-21.12)
 • новорічні кіно-ялинки (25.12-10.01)

2003 рік[ред.ред. код]

 • нічний кіновернісаж «Відкрита зона» — «I лав you» (31.01-08.03)
 • ексклюзивні покази фільму «Молитва за гетьмана Мазепу» (07.02-13.02)
 • показ відреставрованої версії фільму «Війна та мир» (14.02-16.02)
 • нічний кіновернісаж «Відкрита зона» — «Kino-terra.com» (14.03-05.04)
 • нічний кіновернісаж «Відкрита зона» — «Nepropusti.com» (18.04-31.05)
 • показ відреставрованої версії фільму «Визволення» (09.05-31.05)
 • дні Мінська у Києві — прем'єра фільму «Поводир» (03.06)
 • фестиваль японського кіно (12.09-16.09)
 • фестиваль чеського кіно (08.10-11.10)
 • 33-й київський міжнародний кінофестиваль «Молодість» (25.10-05.11)
 • фестиваль «Нове російське кіно» (27.11-03.12)
 • прем'єра фільму «Істинне життя Гамлета, що розповів він сам» (29.11)
 • новорічні кіно-ялинки (25.12-14.01)

2004 рік[ред.ред. код]

 • фестиваль японського кіно (10.03-14.03)
 • фестиваль «Дні чеського кіно» (15.04-18.04)
 • прем'єра та прокат фільму «Вершник на ім'я смерть» (24.04)
 • відкриття зали «Кіноман» (27.05)
 • дні культури Китаю в Україні (26.05-25.05)
 • фестиваль «Дні корейського кіно» (28.06-02.07)
 • тиждень німецького кіно «Guten film!» (02.09-10.09)
 • прем'єра та прокат українського фільму «Залізна сотня» (16.09)
 • 34-й київський міжнародний кінофестиваль «Молодість» (20.10-28.10)
 • фестиваль «Нове російське кіно» (24.10-31.10)
 • фестиваль «Европейський кіновернісаж» (18.11-17.12)
 • фестиваль «Відлуння „Молодості“» (23.11-07.01)
 • прем'єра та прокат фільму «Мікрокосмос» (17.12)
 • фестиваль «Треш кіно» (22.12-26.12)
 • новорічні кіно-ялинки (23.12-14.01)

2005 рік[ред.ред. код]

 • програма короткометражних фільмів «Сценарії-про-наркотики» (26.02)
 • програма українських короткометражок «Любов — це…» (13.02)
 • прем'єра українських короткометражок «Кіноманія», «Ойра» (06.03)
 • прем'єра та прокат українського фільму «Путівник» (17.03)
 • фестиваль японського кіно (27.03-21.03)
 • фестиваль чеського кіно (14.04-20.04)
 • МКФ документального кіно «Контакт» (25.04-29.04)
 • до Дня Києва — прем'єра фільму «Татарський триптих» (28.05)
 • фестиваль «Европейський кіновернісаж» (04.08-23.08)
 • до Дня Незалежності України — фестиваль «Нове кіно України» (24.08)
 • кіновернісаж «Східоманія» (25.08-31.08)
 • кінолекторій «Примари кіно» (07.09-08.09)
 • до Дня українського кіно — премєра фільму «Секонд хенд» (10.09)
 • фестиваль корейського кіно (05.10-09.10)
 • фестиваль документального кіно «Док-Майдан» — «Куба» (11.10-22.10)
 • 35-й київський міжнародний кінофестиваль «Молодість» (22.10-30.10)
 • фестиваль документального кіно «Док-Майдан» — «Диво Еміра Кустуриці» (30.11-11.12)
 • фестиваль «Нове Грузинське кіно» (25.11-30.11)
 • кіновернісаж «Ступка запрошує друзів» (16.11-20.11)
 • новорічні кіно-ялинки (26.12-09.01)

2006 рік[ред.ред. код]

 • відкриття зали «Аншлаг» (26.01)
 • святкування 75-рячча кінотеатру «Жовтень» — показ фільму «Гегемон» (1931 р.) (29.01)
 • ексклюзивні покази фільму «Молитва за гетьмана Мазепу» (26.01-01.02)
 • фестиваль документального кіно «Док-Майдан» — «Хіп-хоп» (15.03-29.03)
 • фестиваль «Класика японського аніме» (23.03-28.03)
 • фестиваль чеського кіно (30.03-03.04);
 • фестиваль «Французька весна» — «Кіно-Мікс» (05.04)
 • кінофестиваль «Іспанське кохання» (06.04- 17.05)
 • «Перший Київський Фестиваль Аніме» (12.04- 19.04)
 • показ відреставрованої версії фільму «Андрій Рубльов» (20.04-10.05)
 • до Всесвітнього Дня біженців фестиваль художніх фільмів (17.06-18.06)
 • до Дня Конституції — програма короткометражних фільмів (28.06)
 • прем'єра фільму «На добраніч, на все добре» (29.06)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Cinemusic» (20.07-20.08)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Про особливе» (22.08-13.09)
 • до Дня Незалежності України — програма документальних фільмів «Три кінопортерети» (24.08)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Піонери маленького кіно» (14.09-20.10)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Занурення» (05.10-08.11)
 • 36-й київський міжнародний кінофестиваль «Молодість» (21.10-29.10)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Тероротерапія» (09.11-03.12)
 • прем'єра та прокат фільму «Кармен із Хаелітша» (09.11)
 • до дня пам'яті жертв голодоморів та політичних репресій — фільм «Криниця для спраглих» (25.11)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Французький тариф» (04.12-03.01)
 • фестиваль документального кіно «Док-Майдан» — «Глобалізація» (06.12-20.12)
 • фестиваль Золотого сербського кіно (08.12-12.12)
 • 2-й фестиваль «Нове Грузинське кіно» (14.12-21.12)
 • прем'єра українського фільму «Почаєв» (23.12)

2007 рік[ред.ред. код]

 • програма фільмів до дня народження С.Параджанова (08.01-09.01)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Швидкість» (29.01-28.02)
 • фестиваль фільмів Франсуа Озона (01.02-01.04)
 • прем'єра та прокат фільму «Фландрія» (01.03)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Пенальті» (05.03-04.04)
 • прем'єра та прокат фільму «Він, вона і я» (07.03)
 • показ документального фільму «Із табуретом через Гімалаї» ч.1 (14.03)
 • прем'єра трилогії «Валізи Тульса Люпера» (23.03-25.03)
 • показ документального фільму «Із табуретом через Гімалаї» ч.2 (29.03)
 • фестиваль німецького дитячого кіно (01.04-13.05, щосуботи та щонеділі)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Каляки-Маляки» (05.04-04.05)
 • МКФ документального кіно «Контакт» (14.04-20.04)
 • ювілейний вечір — 25 років фільму «Польоти уві сні та наяву» (17.04)
 • прем'єра документального фільму «Помаранчева революція» (18.04)
 • фестиваль документального кіно «Док-Майдан» — «Cinema-club» (25.04-29.08, кожної останньої середи місяця)
 • МКФ короткометражного кіно «Shorts Attack» — «Анімація» (03.05-17.06)
 • фестиваль італійського кіно (05.05-17.07);
 • фестиваль чеського студентського кіно (11.05-13.05);
 • фестиваль фільмів Еміра Кустуриці (16.05-24.07)
 • до Дня Києва — довга ніч короткого метру — «Made in Ukraine» (26.05-27.05)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Made in Ukraine» (31.05-21.06)
 • «Тиждень сирійської арабської культури в Україні» (16.06-20.06)
 • до Всесвітнього Дня біженців фестиваль художніх фільмів (23.06-24.06)
 • до Дня Конституції України — МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Одеська течія» (28.06)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Без цукру» (16.07-12.08)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Повний релакс» (13.08-09.09)
 • до Дня Незалежності України — показ фільму «Богдан-Зиновій Хмельницький» (24.08)
 • прем'єра та прокат фільму «Біля річки» (04.09)
 • кінопрем'єра документального серіалу «Собор на крові» (07.09)
 • до Дня українського кіно — показ фільму «Вбивство у зимовій Ялті» (08.09)
 • довга ніч короткого метру — міжнародний фестиваль анімації «ARS ELECTRONICA» (08.09, 15.09)
 • дні ізраїльського кіно в Україні (09.09-12.09)
 • фестиваль фільмів Інгмара Бергмана (13.09-26.09)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Труна на кАльосіках» (17.09-14.10)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Поверніть кролика» (17.09-14.10)
 • прем'єра документального фільму «Із табуретом через Гімалаї» ч.3 (29.09)
 • програма фільмів «Останні фільми Лені Ріфеншталь» (03.10-30.10)
 • фестиваль фільмів Франсуа Трюффо (18.10-30.11)
 • 37-й київський міжнародний кінофестиваль «Молодість» (20.10-28.10)
 • фестиваль Нового Кіно Польщі (08.11-14.11)
 • довга ніч короткого метру — радянська агітаційна мультиплікація (30.11-01.12)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «The Best» (03.12-30.01)
 • новорічна ніч з кінотеатром «Жовтень» (31.12)

2008 рік[ред.ред. код]

 • фестиваль фільмів Тоні Гатліфа (10.01-10.04)
 • відкриття зали «Класік» (12.02)
 • радянська агітаційна анімація 20-40 рр. (14.02-27.04)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Метаморфози» (06.03-20.04)
 • фестиваль сербського кіно (22.03-27.03)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Про любоff» (03.04-07.05)
 • ретроспектива фільмів Мерилін Монро (01.05-30.05)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Життя після життя» (08.05-18.06)
 • фестиваль «Дні ізраїльського кіно» (21.05-24.05)
 • фестиваль документальних фільмів «Кінолітопис» (27.05-29.05)
 • ретроспектива фільмів Марлен Дітріх (01.06-30.06)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «У ритмі серця» (05.06-16.07)
 • фестиваль «Дні японського кіно» (19.06-22.06)
 • фестиваль — «Кінолітопис» (26.05-29.05)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Вінегрет» (11.07-13.08)
 • фестиваль фільмів Сергія Параджанова (24.07-23.08)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Танцюють всі» (14.08-24.09)
 • до Дня Незалежності України фестиваль фільмів Олеся Янчука (24.08-10.09)
 • програма короткометражних фільмів «ДитинствА» (28.08-24.09)
 • прем'єра та прокат фільму «Владика Андрей» (04.09)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Шок-ен-ролл» (11.09-01.10)
 • фестиваль Золотого Болгарського кіно (26.09-30.09)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Назад у літо» (09.10-12.11)
 • всеукраїнський фестиваль японської культури та анімації «ОТОБЕ» (10.10-12.10)
 • фестиваль фільмів Хуліо Медема (13.10-12.11)
 • фестиваль короткометражних фільмів «Своє кіно» (16.10-22.10)
 • 38-й київський міжнародний кінофестиваль «Молодість» (17.10-26.10)
 • відкриття зали «Солодке життя» (06.11)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Найкраще 2008» (06.11-17.12)
 • Довга ніч короткого метру — міжнародний фестиваль анімації «ARS ELECTRONICA» (15.11, 22.11)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Любовний трикутник» (11.11-17.12)
 • фестиваль документального кіно з каналом ARTE «Європа у всіх своїх вимірах…» (22.11-02.12)
 • до 120-річчя від дня народження Олександра Вертинського — кіноконцерт (26.11)
 • фестиваль дитячих фільмів «Бабусині казочки» (18.12- 24.06.09)

2009 рік[ред.ред. код]

 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Похмілля» (01.01-04.03)
 • фестиваль фільмів про сноуборд «Кінофест Екстрім» (25.02- 25.03)
 • фестиваль німецького кіно «Інтерфільм. Берлін» (28.03-11.04)
 • ретро-фестиваль «Велика ілюзія» (05.03-03.06)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Гудбай зима» (05.03-15.04)
 • до 200-річчі від дня народження М.Гоголя — «Пропала грамота», «Тарас Бульба» (09.04-22.04)
 • тиждень чеського кіно (23.04-29.04);
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Танці з Любов'ю» (23.04-24.06)
 • прем'єра документального фільму «Трон в Україні» (23.04)
 • МКФ короткометражного кіно «Shorts Attack» (30.04-17.06)
 • фестиваль «Ніч відеарту: Незнана реальність» (25.04-10.05)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Про людей та звірів» (15.05-24.06)
 • ретроспектива фільмів пам'яті Олега Янковського (23.05-10.06)
 • «Київський Міжнародний Кінофестиваль» (29.05-03.06)
 • фестиваль еротичного кіно (01.06-22.06)
 • фестиваль трансформерської культури «KIEVTRON 2009» (27.06)
 • ретро-мульт-фестиваль (02.07-30.09)
 • ніч французької анімації (18.07, 25.07)
 • фестиваль фільмів «Жіночій стиль» (24.07-26.08)
 • фестиваль «Лінія іспанського кіно» (30.07-09.09)
 • ретроспектива фільмів Андрія Тарковського (27.08-01.10)
 • прем'єра та прокат фільму «Палата № 6» (03.09)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Осінь 2009» (04.09-16.11)
 • фестиваль фільмів «DUTCH PUNCH» (10.09- 13.09)
 • фестиваль короткометражних фільмів «Мanhattan Short Film Festival 2009» (24.09-27.09)
 • показ документального фільму "Рерберг і Тарковський. Зворотня сторона «Сталкера» (25.09)
 • 2-ий всеукраїнський фестиваль японської культури та анімації «ОТОБЕ» (02.10-04.10)
 • 39-й київський міжнародний кінофестиваль «Молодість» (24.10-01.11)
 • ретро-фестиваль «Мосфільму — 85 років» (01.11-13.02.10)
 • тиждень європейського кіно «Гудбай СРСР!» (15.11-21.11)
 • фестиваль фрірайд-видео «Freeride. Open season» (18.11)
 • фестиваль візуального мистецтва «WIZ-ART» — «Найкраще 2009» (23.11-25.11)
 • фестиваль еротичних короткометражок Франсуа Озона (26.11-02.12)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Зима 2009» (03.12-24.02)
 • фестиваль фільмів про сноубордінг (06.12)
 • прем'єра документального фільму «Stealing America» (10.12)
 • прем'єра спортивного фільму «ZERO Strange World» (11.12)
 • фестиваль фільмів «Доросле кіно» (31.12-27.02)

2010 рік[ред.ред. код]

 • фестиваль «Фантастика у короткому метрі» (23.01-24.01)
 • фестиваль українського короткометражного кіно та анімації «NewCitizenMovieContest» (25.02)
 • фестиваль візуального мистецтва «WIZ-ART» — «ZubrOOFka» (16.02-17.02)
 • фестиваль «Буддизм у сучасному світі» — фільм «У пошуках прадавнього Тибету» (20.02)
 • фестиваль фільмів «Жіночій стиль» — «Короткометражні історії» (25.02-17.03)
 • фестиваль візуального мистецтва «WIZ-ART» — «Найкращі ізраїльські короткометражки» (07.03)
 • ніч короткометражок — міжнародний фестиваль анімації «ARS ELECTRONICA» (19.03, 20.03)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Весна 2010» (11.03-31.06)
 • ретро-фестиваль «Лауреати Ленінської премії» (20.03-18.04)
 • МКФ короткометражного кіно «Shorts Attack» — «Не панікуй!» (25.03-05.05)
 • довга ніч короткого метру «Короткометражне кіно з Росії — АРТ-кіно» (15.05-16.05)
 • фестиваль «Короткометражне кіно з Росії — „АРТ-кіно“» (22.05-30.06)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Фемінологія» (08.07-01.09)
 • До Дня Незалежності України ретропоказ «Пропала грамота» (23.08-24.08)
 • фестиваль ірландського короткометражного кіно (02.09-08.09)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Найкраще 2010» (02.09-01.12)
 • програма короткометражних фільмів «Муда ки. Арабески» (23.09-01.12)
 • меморіальний сеанс до дня народження С. Бондарчука «Тарас Шевченко» (25.09)
 • фестиваль короткометражних фільмів «Мanhattan Short Film Festival 2010» (30.09-20.10)
 • 3-й всеукраїнський фестиваль японської культури та анімації «ОТОБЕ» (01.10-03.10)
 • нічний кіновернісаж «Азія кіно 2010» (01.10)
 • 40-й ювілейний київський міжнародний кінофестиваль «Молодість» (23.10-03.11)
 • прем'єра сноуборд-фільму «Deeper» (11.11)
 • фестиваль «Короткометражне кіно з Росії — „АРТ-кіно“» (11.11-17.11)
 • фестиваль спортивного кіно «XTREME FREERIDE CUP» (02.12)
 • фестиваль візуального мистецтва «WIZ-ART» — «Best of 2010» (04.12-05.12)
 • міжнародний фестиваль анімації «ARS ELECTRONICA» (07.12-09.12)
 • фестиваль візуального мистецтва «WIZ-ART» — «Шведська любов» (10.12-12.12)
 • фестиваль французького дитячого кіно (23.12- 16.01)

2011 рік[ред.ред. код]

 • 80-річча кінотеатру «Жовтень». Прем'єрний показ фільму « День Переможених» (29.01)
 • фестиваль візуального мистецтва «WIZ-ART» — «Норвезькі короткометражки» (19.02-20.02)
 • фестиваль «Жінка з кінокамерою» (02.03-08.03)
 • фестиваль ірландського кіно «IRISH Fest» (17.03-23.03)
 • МКФ короткометражного кіно «Shorts Attack» — «Кохання та катастрофа» (17.03-04.05)
 • французька весна в Києві «У фокусі актор Рошді Зем» (07.04-10.04)
 • фестиваль «Дні вірменського кіно в Україні» (18.04-20.04)
 • МКФ короткометражного кіно «Shorts Attack» — «Анімація. Найкраще 2010» (24.03-04.05)
 • довга ніч голландського короткого метру — «FLYIN’ DUTCH» (07.05)
 • благодійний проект — ретрокінофестиваль для ветереанів м. Києва «Від Дня Перемоги до Дня Незалежності: „Как молоды мы были“») (05.05-24.08)
 • фестиваль візуального мистецтва «WIZ-ART» — «Чеська анімація» (07.05-08.05)
 • МКФ короткометражного кіно «Shorts Attack» — «Весна 2011» (19.05-20.07)
 • фестиваль «Дні турецького кіно» (01.06-05.06)
 • ретропокази фільму «Ностальгія» (16.06-07.09)
 • до 70-річчя від дня народження І.Миколайчука — ретрофестиваль (23.06-06.07)
 • фестиваль короткометражного кіно «New Vision» (19.08-02.10)
 • фестиваль короткометражних фільмів «Мanhattan Short Film Festival 2011» (23.09-05.10)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Присмак літа» (08.09-12.10)
 • культурний захід «Кіно проти фашизму», показ українського фільму «Бабин Яр» (28.09)
 • 4-ий всеукраїнський фестиваль японської культури та анімації «ОТОБЕ» (30.09-02.10)
 • фестиваль «Короткометражне кіно з Росії — „АРТ-кіно“» (06.10-02.11)
 • вечір пам'яті режисера В. Мотиля: прем'єра фільму «Багровий колір снігопаду» (19.10)
 • 41-ий київський міжнародний кінофестиваль «Молодість» (22.10-30.10)
 • фестиваль сучасних чеських фільмів (17.11-20.11)
 • фестиваль сноуборд-фільмів (24.11-25.11)
 • фестиваль короткометражних фільмів «Go West» (Росія) (03.11-14.12)
 • фестиваль візуального мистецтва «WIZ-ART» — «Французьке рандеву» (05.11-07.11)
 • кіноклуб «Світ аніма» (19.11, 17.12)
 • фестиваль візуального мистецтва «WIZ-ART» — «Естонська анімація» (26.11-27.11)
 • фестиваль візуального мистецтва «WIZ-ART» — «Іспанські короткометражки» (03.12-05.12)
 • польсько-український мандрівний кінофестиваль «Бо !» (15.12-21.12)

2012 рік[ред.ред. код]

 • прем'єра та прокат фільму «Той хто пройшов крізь вогонь» (28.01-29.01)
 • музичний кіноперфоманс «Німе кіно — жива музика» — «Чардинін 140: Віра Холодна» (23.02)
 • музичний кіноперфоманс «Німе кіно — жива музика» — «Чардинін 140: Амвросій Бучма» (25.02)
 • фестиваль короткого метру «SHORTS ATTACK» (15.03-02.05)
 • міжнародний дитячий фестиваль «Кіноканікули» (23.03- 28.03)
 • фестиваль короткого метру «Go West Love Shorts» (29.03-11.04)
 • фестиваль короткого метру «SHORTS ATTACK». «Кохання та маячня» (12.04-13.06)
 • ІІ фестиваль короткометражного кіно «New Vision» (конкурс) (20.04-22.04)
 • фестиваль короткометражного кіно «New Vision» «Весняна колекція» (26.04-13.06)
 • «Центр візуальної культури» в кінотеатрі «Жовтень», «Акція солідарності 7-ої Берлінської бієнале» (26.04)
 • прем'єра та прокат фільму «Білий тигр» (03.05)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Весна 2012» (03.05-30.05)
 • прем'єра грузинського документального фільму «Подорож Акакія Церетелі у Рача-Лечумі» (16.06)
 • прем'єра фільму «Чемпіони з подвір'я» (26.05)
 • прем'єра фільму «Вид з далеку прекрасний» (28.06)
 • фестиваль короткометражного кіно «New Vision» «Літня колекція» (05.07- 29.08)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Літо 2012» (16.08-19.09)
 • фестиваль короткометражного кіно «New Vision» «Осіння колекція» (30.08-21.10)
 • до Дня Українського кіно — показ фільму «Будинок з башточкою» (08.09-09.09)
 • фестиваль короткометражних фільмів «Мanhattan Short Film Festival 2012» (27.09-07.10)
 • 4 фестиваль «Нове кіно Болгарії» (11.10-17.10)
 • 5-й фестиваль японської культури та анімації «ОТОБЕ» (12.10-14.10)
 • 42-й київський міжнародний кінофестиваль «Молодість» (20.10-28.10)
 • фестиваль «FastFilmFest» — «Зніми фільм за один день» (27.10)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Осінь 2012» (01.11-19.09)
 • альманах українських короткометражних фільмів «Україно, Гудбай!» (01.11-28.11)
 • фестиваль «Дні бразильського кіно в Києві» (22.11-25.11)

2013 рік[ред.ред. код]

 • прем'єра українського анімаційного фільму «Шерлок Холмс та чорні чоловічки» (05.01-30.01)
 • прем'єра фільму «Не бійся, я поруч» (17.01)
 • прем'єра та прокат фільму «Звичайна справа» (31.01, 07.02-28.02)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Зима 2013» (31.01-06.03)
 • ІІІ фестиваль короткометражного кіно «New Vision» (конкурс) (29.03-31.03)
 • альманах короткометражних фільмів «Українська нова хвиля» (30.05-19.06)
 • прем'єра та прокат фільму «Космонавт» (23.05-19.06)
 • прем'єра та прокат фільму «Хайтарма» (08.06-09.06)
 • 3 фестиваль «Сучасне кіно Данії» (18.06-23.06)
 • фестиваль короткометражного кіно «New Vision» «Літня колекція» (04.07- 24.07)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Літо 2013» (25.07-21.08)
 • «Французький кіноклуб» (щопонеділка найкращі фільми Франції мовою оригіналу 16.09 −09.12)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Оксамитовий сезон» (05.09-25.09)
 • фестиваль короткометражних фільмів «Мanhattan Short Film Festival 2013» (27.09-07.10)
 • прем'єра та прокат документального фільму «Лейпцизьке диво» (15.05-22.05)
 • 6-й Фестиваль японської культури та анімації «ОТОБЕ» (04.10-06.10)
 • прем'єра та прокат фільму «Сталінград» (10.10-19.06)
 • фестиваль сімейного кіно «Крила» — «Дні кіно Нідерландів» (14.10-16.10)
 • 43-й київський міжнародний кінофестиваль «Молодість» (19.10-27.10)
 • фестиваль короткометражного кіно «New Vision» — «Осінь 2013» (14.11-25.12)
 • 9-й фестиваль «Нове Грузинське кіно» (23.11-27.11)
 • МКФ короткометражного кіно «Future Shorts» — «Осінні спогади» (05.12- 25.12)
 • альманах короткометражних фільмів «Українська нова хвиля» (12.12-01.01)
 • фестиваль короткометражного кіно «New Vision» — «Зима 2013» (26.12-22.01)

2014 рік[ред.ред. код]

 • «Французький кіноклуб» (щопонеділка найкращі фільми Франції мовою оригіналу 17.02-09.10)
 • фестиваль сімейного кіно «Крила» (12.02)
 • «БЕХДЕЛЬ-ТЕСТ: Короткі метри жінок-режисерок 2012–2014» (07.03)
 • кінофестиваль «Шевченко 200» (09.03-30.03)
 • фестиваль «Дні польського кіно» (10.04-19.04)
 • IV фестиваль короткометражного кіно «New Vision» (конкурс) (15.05-18.05)
 • альманах короткометражних фільмів «Великі короткі метри. 70-ті» (22.05-04.06)
 • фестиваль кіно та урбаністики «86» — «Післямова» (05.06- 08.06)
 • програма фільмів «Кіно на десерт. Літня колекція» (05.06-30.08)
 • відкриття кінозали «Сеанс» (12.06)
 • фестиваль фільмів Чарлі Чапліна (12.06-25.06)
 • прем'єра та прокат фільму «Труба» (25.06-23.07)
 • фестиваль короткометражного кіно «New Vision»- «Літо» (10.07-13.08)
 • «Згадуючи Віталія Лінецького» (26.07-26.07)
 • фестиваль короткометражного кіно «New Vision»- «Сонячні» (21.08-08.10)
 • фестиваль сімейного кіно «Крила» (24.09)
 • прем'єра документального фільму «Війна за свій рахунок» (31.08)
 • фестиваль короткометражних фільмів «Мanhattan Short Film Festival 2013» (25.09-05.10)
 • 7-й Фестиваль японської культури та анімації «ОТОБЕ» (03.10-05.10)
 • фестиваль короткометражного кіно «New Vision» «Найкраще 2014» (09.10-29.10)
 • київська прем'єра документального фільму «Війна за свій рахунок» (21.10)
 • 44-й київський міжнародний кінофестиваль «Молодість» (25.10-29.10)

Плідна праця колективу кінотеатру з організації унікальної та завжди цікавої глядачеві репертуарної політики справедливо оцінена. «Жовтень» є членом (учасником програм) Міжнародної асоціації кінотеатрів «Європа-Сінема» (на території України таких кінотеатрів лише два). Асоціація зосереджує свою діяльність на допомозі кінотеатрам-учасникам у просуванні європейської кінопродукції, сприяє розвитку і підтримці таких кінозалів. Членство в Асоціації не є дарунком, а справедливо заслуженою роботою «Жовтня» у відповідності з основними європейськими стандартами якості культурних послуг.

Архітектура будівлі[ред.ред. код]

Будівля кінотеатру «Жовтень» від початку повністю відповідала духу радянського часу та була побудована у стилі конструктивізму, що був дуже популярним у 1920–1930 рр. XX ст. Основною рисою цього стилю вважається економність та простота кожної форми, наявність цікавих та незвичних геометричних фігур або ліній. Цей стиль архітектури спричинив справжній «бум», наслідки якого й досі відстежуються в багатьох містах колишнього Радянського Союзу.

Кінотеатр "Жовтень", 1929 р.

Побудова кінотеатру «Жовтень» розпочалася у 1929 році за проектом Ноя Троцького. Потім для проектного виконання цього завдання обрали відомого архітектора Валеріана Рикова, який на той час мав чимало видатних робіт, серед яких, наприклад, Київська кіностудія (нині — імені Довженка). Саме він створив первинний вигляд першого кінотеатру у Києві, який надовго запам'ятали мешканці міста, для яких його відкриття стало справжньою подією. На той час це був єдиний кінотеатр, що мав окрему будівлю та свою земельну ділянку, об'єм кінотеатру становив 10,217 м³, а вартість побудови — 312 600 рублів. Зала мала 680 місць, було 5 фойє на площі 408 м². У підвалі було обладнано тир.

Як відомо, ця ділянка землі спершу належала відомому київському підприємцю Якову Каплеру (батьку відомого радянського кіносценариста та ведучого телепрограми «Кінопанорама» Олексія Каплера). На її території знаходилася його садиба та дерев'яні магазинчики. На момент відкриття кінотеатру Яків разом з родиною вже мешкав в Петербурзі.

Кінотеатр "Жовтень", 1931 р.

Кінотеатр «Жовтень» неодноразово було реконструйовано. Оновлювалось не лише технічне обладнання, сама будівля змінювалась кілька разів.

Після переведення у 1934 році столиці з Харкова до Києва окремі конструктивістські будинки почали реконструювати, зокрема і «Жовтень», як типовий зразок цього напряму архітектури.  Кінотеатр  був перебудований у 1934–1936 рр. за проектом архітектора С. Бабулевича.

У 1951 році кінотеатр було капітально відремонтовано з оновленням меблів та переобладнанням фойє. Приміщення оздобили ліпними карнизами та фризами, характерними для архітектури 1950-х рр. На той час в залі «Жовтня» було 783 місця.

Кінотеатр "Жовтень", 1946 р.

8 листопада 1955 року було відсвятковане 25-річчя кінотеатру. Незадовго до цього вперше в Україні велику залу кінотеатру було обладнано для показу широкоекранних фільмів.

У 1960 році в «Жовтні» побудували додаткову кінозалу на 300 місць. У фойє встановили спеціальні кінопроектори, які дозволяли демонструвати кіноролики і кіножурнали за будь-якого освітлення. Двозальний «Жовтень» давав можливість глядачам кожного тижня дивитися нові фільми, а також брати участь у культурних подіях.

У 1988 році проектне бюро Міністерства культури розробило проект реконструкції кінотеатру з відновленням первісних (конструктивістських) архітектурних форм кінця 1920-х рр. (архітектор Е. Гончаренко).

У 1989 році фасади були розчищені від «класичного» декорування, проте, на жаль, не всі автентичні елементи було відновлено. Зокрема, не зберігся  вертикальний ряд декоративних карнизиків-скоб на гострому куті наріжжя.

Будівля кінотеатру прямокутна в плані з напівциркульним виступом на східному фасаді, 2-поверхова, цегляна, поштукатурена цементною штукатуркою, покрівля комбінована: частково пласка, частково скатна. Планування приміщень зально-коридорне. Складається з трьох зблокованих під прямим кутом об'ємів різної поверховості. Головні фасади виходять на вулиці Костянтинівську та Щекавицьку. Об'єм по лінії Костянтинівської вулиці двоповерховий, нижчий за кутовий. На рівні першого поверху — прямокутні дверні прорізи, облямовані наличниками. Над широкими пілонами, що виступають — карнизна плита широкого виносу. На рівні другого поверху — чотири круглі вікна.

Другий двоповерховий об'єм наріжний, наріжна частина западаюча. Його виведено на один рівень з прямокутною частиною з боку Костянтинівської вулиці, що відрізняється від автентичного архітектурного рішення, побудованого не тільки на поєднанні різних об'ємів, але й на перепаді висот. Парадний вхід підкреслено широкою плитою піддашка. До вхідної групи ведуть невисокі сходи. На стінах наріжного об'єму виділяються два вертикальні стрічкові вікна. Рядові вікні обох поверхів прямокутні, зменшеного розміру, заглиблені в площину стіни (відрізняються від автентичних 1930-х рр.). Заповнення вікон не автентичне. Торець об'єму з боку Щекавицької вулиці завершується напівциркульним виступом з вікнами на другому поверсі. Прямокутні віконні прорізи без наличників мають цікаве тристулкове заповнення, втім, рами також не автентичні. З боку двору до наріжного об'єму і до напівциркульного виступу прилягає двоповерховий підвищений об'єм з двосхилим дахом, прибудований у 1960 році. На фасаді виконано прямокутний в плані еркер з круглими вікнами, що повторює вікна первісної частини по вулиці Костянтинівській.

До моменту пожежі, що зруйнувала кінотеатр, «Жовтень» мав 6 зал, що налічували 737 глядацьких місць.

Відновленням та дизайном інтер'єру кінотеатру після пожежі займається проектне бюро «АІММ-ГРУПП».[1] 

Історія[ред.ред. код]

Перший кінозал з'явився в Києві ще в 1906 році, а з встановленням «влади рад» в 1920-і роки кінотеатри тільки поміняли назву -«Перше Держкіно», «Друге Держкіно» … — і так вісім. А «Дев'яте …» стало першим кінотеатром радянської споруди і першим — в окремому будинку. До революції невеликі кінозали розміщувалися на перших поверхах житлових будинків.

Ще до виділення ділянки під будівництво у 1928 році було проведено всесоюзний конкурс на проектування культурного закладу. Перемогу здобув Ной Троцький. Іменитий ленінградський архітектор запропонував досить типовий на той час проект для радянського кіно — передбачалася наявність фойє, читальні, приміщень для культурних розваг. Проект-переможець було пристосовано до конкретної земельної ділянки відомим київським архітектором Валеріаном Риковим. Він працював консультантом з будівництва і ремонту кінотеатрів Українфільму (1925-30 рр.), його авторству належать київська кінофабрика ВУФКУ (сьогодні Кіностудія художніх фільмів ім. О. П. Довженка), лікарня «Товариства сестер-плакальниць „Червоного Хреста“» (сьогодні Інститут кардіології ім. академіка М. Д. Стражеска), синагога на Щекавицькій.

Будівельні роботи велися у 1929–1930 рр. підприємством «Пайбуд» («Пайстрой»). На будівництво було витрачено 312 600 рублів. Загальна площа кінотеатру становила 408 м², він був розрахований на 680 місць, тут розташовувалося 5 фойє.

Розташовано кінотеатр на Подолі, у кварталі, обмеженому вулицями Костянтинівською, Межигірською, Щекавицькою та Ярославською. Будівля кінотеатру була зведена на розі тогочасних вулиць Шолом-Алейхема та Щекавицької, поруч (нині) з одним із корпусів КДІТМ ім. Карпенко-Карого. Тоді під будівництво кінотеатру зазначили одноповерхові дерев'яні садиби, що знаходилися у приватній власності підприємців, зокрема Якова Каплера, батька знаменитого в майбутньому радянського драматурга Олексія Каплера. Сьогодні адреса кінотеатру — вул. Костянтинівська, 26.

Спочатку в кінотеатрі «Жовтень» розраховували показувати німе кіно, яким і був фільм-прем'єра «Гегемон». Виробництво фільму належало Київській кінофабриці, і, як зазначалося у його рекламі, це було кіно про «соціалістичне ставлення до праці». Сценарист і режисер фільму — Микола Шпиківський.

Перше згадування про діючий кінотеатр «Жовтень» (тоді — «Дев'яте Держкіно») у пресі датується наступним після урочистого відкриття днем, 30 січня 1931 року. На подію відгукнулася газета «Пролетарська правда». Стаття називалася «Перемога на культурному фронті», у ній театрові пророчили долю «лабораторії пролетарської культури», і не дарма. Цікаво, що сюди люди приходили не лишень дивитися кіно. Перед кіносеансами глядачі в одному фойє могли скористатися бібліотекою, в іншому — насолодитися настільними іграми (шахами, шашками, доміно). Функціонував навіть стрілецький тир, адже кінотеатр виконував ще й важливе на той час ідеологічне завдання «бути організатором волі пролетаріату до будівництва соціалізму», а отже вміння поводитися зі зброєю було зовсім не зайвим.

Технічне обладнання кінотеатру своєчасно оновлювалось. Якщо першим фільмом у ньому було німе кіно, то зовсім скоро «Жовтень» відзначився звуковими фільмами, пізніше став широкоекранним, а згодом і широкоформатним кінотеатром.

Але вже в наступному після відкриття році кінотеатр потроху потрапляє в опалу. Виною тому — сміливий архітектурний стиль конструктивізм, єдиний, до речі, що прийшов в подальшому з СРСР в Західну Європу, а не навпаки. У 1932 році архітекторам наказали «згадати про історичні витоки архітектури» — так розпочалася епоха сталінського ампіру. Головним об'єктом нападок критиків стало те, що багатший (архітектурно) фасад будівлі звернений усередину кварталу, а оформлення з боку вулиці Костянтинівській гранично лаконічно.

Функціонування після 1945 року[ред.ред. код]

У книзі А. Кузнєцова «Бабин Яр» зазначається, що хоча кінотеатр і функціонував у часи німецької окупації Києва, та після звільнення міста від фашистів від будівлі насправді залишилися лише голі стіни: і обладнання, і меблі зникли. Відроджувалась країна — відроджували і кінотеатр.

В 1943 році директором кінотеатру призначили С. Гончаренка, з квітня 1944 року кінотеатр очолив С. Шкрабов. При ньому було проведено ремонт — новими кріслами обладнали залу на 763 місця, приміщення оздобили пишними ліпними карнизами та фризами, впровадили попередній продаж квитків за колективними замовленням. У 1952–1980 рр. директором «Жовтня» був С. Чичко. На його каденцію випав 25-річний ювілей кінотеатру. До річниці культурний заклад обладнали широким екраном. А в 1961 році добудували другу залу на 300 місць. Останнім директором кінотеатру в ХХ сторіччі стала Т. Пихтіна.

При реконструкції 1945–1952 років будівлю, що постраждала під час війни, дещо перебудували. З'явилися елементи сталінського ампіру: колони, розвинені карнизи. У 1955 році в «Жовтні» обладнали перший в Україні зал для широкоекранних фільмів,— у той час вони переживали такий самий бум, як ще нещодавно формат 3D.

Наступну реконструкцію кінотеатр пережив в кінці 1980-х — на той час вже сталінський ампір був у немилості, і будівлі повернули первісний конструктивістський вигляд.

«Жовтень» у наш час (від 1990-х рр.)[ред.ред. код]

У 1990 році — завершено капітальний ремонт, проведено заміну меблів та обладнання. Втім, в 90-і кіно в «Жовтні» не було зовсім. Зате в нічному клубі «Аль Капоне» проводив свої легендарні джазові вечори Олексій Коган. Повернулися кіномани в перший київський палац кінематографа лише в 2000-му.

В 2000 році місце директора посіла Людмила Борисівна Горделадзе. Кінотеатр для Людмили Борисівни став справою життя, що позначилося і на його місці в культурному житті сучасного Києва.

Пожежа у кінотеатрі 2014[ред.ред. код]

Кінотеатр "Жовтень" під час пожежі, 29 жовтня 2014 р.
Зала "Гегемон" після пожежі

29 жовтня 2014 року о 21.25 за київським часом, у київському кінотеатрі «Жовтень» в рамках міжнародного кінофестивалю «Молодість» розпочався показ фільму «Літні ночі» з програми «Сонячний зайчик» («Sunny Banny»), присвяченої ЛГБТ-тематиці. За словами очевидців, за кілька хвилин від початку сеансу невідомі, що сиділи попереду, кинули на задні ряди димово-вогневу шашку й швидко залишили приміщення. В залі «Гегемон» виникло загоряння, котре призвело до масштабної пожежі. Локалізувати пожежу на площі 300 м² рятувальники змогли вже у четвер 30 жовтня о 1:40, а повністю ліквідувати — лише за добу. Вогонь ушкодив покрівлю та перекриття даху будівлі, суттєво постраждали також технічні приміщення кінотеатру і кінотехнологічне обладнання.

Київським міським Головою Віталієм Кличком було запропоновано відновити «Жовтень» спільними зусиллями — міської влади і громади. Відповідне рішення було схвалено одноголосно депутатами Київради під час зібрання в Колонній залі Київміськадміністрації. На засіданні розглядалося питання про якнайшвидшу реставрацію будівлі, яка належить до комунальної власності міста. Це завдання віднесено до програм фінансування з міського бюджету. Для збору благодійних пожертв для відновлення кінотехнологічного обладнання було створено благодійну організацію «Благодійний фонд підтримки кінотеатру „Відновимо разом“». Його очолила Людмила Горделадзе. Сьогодні головною метою фонду є збір коштів на відновлення роботи кінотеатру як закладу культури, тобто придбання цифрових кінопроекторів, комплектів звукового обладнання та глядацьких крісел, які знищені пожежею або постраждали при гасінні вогню.

Зала "Кіноман" після пожежі

Приблизна вартість відновлення кінотеатру була оцінена у $ 2,5 млн, у бюджеті м. Києва на 2015 рік спочатку була закладена сума 12 млн грн. Проект реконструкції будівлі затверджено Розпорядженням Київміськадміністрації 14 травня 2015 року. Кошторис склав 53 млн грн. Відновити роботу закладу планується в жовтні 2015 року.[2] 30 червня КП «Житлоінвестбуд-УКБ» (Замовник реконструкції) за результатами тендеру уклало угоду з ПАТ «Завод залізобетонних конструкцій ім. Світлани Ковальської» щодо реконструкції кінотеатру «Жовтень». Вартість угоди склала 49,90 млн грн.

Зокрема, планом реконструкції передбачається до жовтня місяця виконати роботи з відновлення будівлі кінотеатру, облаштування двору, зелених насаджень та проведення комунікацій.

До участі у тендері були допущені лише дві компанії — ЗЗБВ ім. Ковальської і ТОВ «Будівельно-монтажний трест „Вектор“».

30 липня Київрада на сесійному засіданні 79 голосами прийняла зміни до бюджету м. Києва на 2015 рік, де на реконструкцію кінотеатру виділяється додатково 41 млн грн. (крім 12 млн грн., які закладалися в бюджет попередньо). Таке зростання кошторису пояснюється, по-перше, інфляцією, зростанням вартості будівельних робіт та матеріалів, а по-друге, неочікуваним збільшенням обсягу ремонтно-будівельних робіт на об'єкті через поганий технічний стан його конструкцій та необхідність приведення цього закладу культури до нових сучасних будівельних вимог.

Після пожежі депутат Київської міської ради Дмитро Гордон на сесії Київради запропонував присвоїти кінотеатру статус пам'ятки архітектури місцевого значення, а зеленій території навколо «Жовтня» — статус сквера. Депутат пояснив свої ініціативи бажанням унеможливити «крадіжку» кінотеатру, виведення його з комунальної власності при проведенні реконструкції та відновлювальних робіт. Це викликало велику дискусію в суспільстві і навіть обурення громадськості, адже ці ініціативи насправді тільки гальмували процес відновлення кінотеатру, заважали проведенню підготовчих і проектних робіт. Активісти пікетували сесію Київської міської ради з вимогою відбудувати кінотеатр «Жовтень» і не відволікатися на популістські заходи.[3]

Разом з тим в грудні 2014 року Київрада прийняла в першому читанні резолюцію рекомендувати відповідним структурам КМДА розглянути питання надання будівлі кінотеатру «Жовтень» статусу пам'ятки історії після відбудови кінотеатру, а також створення довкола кінотеатру реареаційної зони включно з сквером.[4]

Громадська кампанія з відновлення кінотеатру «Жовтень»[ред.ред. код]

Зародження руху[ред.ред. код]

Вже за годину з початку пожежі в ніч з 29 на 30 жовтня Зорян Кісь створив у мережі Фейсбук подію «Поверни Жовтень», до якої приєдналося майже сім тисяч людей. Одним з перших до акції приєднався Сергій Щелкунов, який взяв на себе частину роботи з координування руху. Наступного дня, 30 жовтня в Домі архітектора зібралась робоча група із представників архітектурної спільноти, ЛГБТ, самооборони Майдану та урбаністів різних регіонів України. Модератором виступила культуролог, активістка Надія Парфан. Підсумком роботи групи стало розподілення обов'язків активістів та перелік сформульованих вимог, котрі і були озвучені під час першої акції на підтримку «Жовтня»:

 1. Проведення ефективного й прозорого слідства та залучення до відповідальності замовників і виконавців підпалу кінотеатру «Жовтень».
 2. Виділення коштів із міського бюджету на відновлення приміщення кінотеатру.
 3. Відновлення приміщення, згідно з оригінальним проектом та цільовим призначенням кінотеатру.
 4. Надання ТОВ «Кіноман» (оператору кінотеатру) можливості укласти угоду оренди на прозорих умовах.
 5. Надання гарантій в тому, що кінотеатр разом із ділянкою не буде передано у власність комерційним структурам.
 6. Озвучення конкретних кроків із захисту культурного та історичного спадку Києва.

Хештег #SAVEZHOVTEN[ред.ред. код]

Задля координації спільних зусиль всіх небайдужих Зорян Кісь запропонував використовувати хештег #savezhovten. Це суттєво спростило пошуки актуальної інформації щодо стану справ спаленого кінотеатру. Хештег став популярним та швидко поширився вже в перший день після пожежі[5].

Перша акція: «Поверни Жовтень»[ред.ред. код]

31.10.2014 відбулась перша акція на підтримку кінотеатру. Вночі перед початком акції депутат Київради Юрій Левченко телефоном повідомив Сергія Щелкунова, що депутатів Київради примусово збирають у приміщенні Київської міської адміністрації за адресою м. Київ, вул. Хрещатик, 36, неподалік від проведення мітингу, хоча до цього всі засідання проходили у приміщенні ЦВК за адресою м. Київ, пл. Л. Українки,1.

Акція "Поверніть Жовтень!" біля КМДА, 31 жовтня 2014 р.

Було призначено нараду за півгодини до мітингу. Також на вулиці поблизу зібрання активістів було встановлено колонки зі здатністю передавати сигнал з приміщення колонної зали, де відбувалось зібрання депутатів Київради. Під час інтерв'ю журналістів із активістами спеціалізована автівка, обладнана потужною акустичною системою, яка була припаркована біля адміністрації, намагалась заглушити акцію[6].  

Підсумком заходу зібрання депутатів Київради була прийнята резолюція, що включала в себе наступні пункти:

 1. Звернутись до Генеральної прокуратури України із вимогою термінового розслідування факту умисного підпалу кінотеатру «Жовтень».
 2. Звернутись до Міністерства внутрішніх справ України відносно проведення розслідування та розроблення загальної програми посилення рівню безпеки у громадських місцях під час проведення масових заходів.
 3. Надати гарантії киянам щодо збереження кінотеатру «Жовтень», відновлення його діяльності в найкоротший строк. Будь-які спроби перепрофілювати даний центр будуть припинені київською міською владою.
 4. Враховуючи широку громадську підтримку зі збереження кінотеатру «Жовтень» та необхідність термінового залучення коштів, депутати ініціюють створення благодійного фонду «Відновимо разом». Очолити цей фонд запропоновано директору кінотеатру Людмилі Горделадзе.
 5. Департаменту фінансів КМДА терміново знайти джерела фінансування для відновлюваних робіт у кінотеатрі «Жовтень».
 6. Передбачити в рішенні Київради передачу Цілісного майнового комплексу кінотеатру «Жовтень» в оренду ТОВ «Кіноман», що створено членами трудового колективу кінотеатру, та звільнення підприємства від орендної платні на термін проведення робіт з відновлення кінотеатру.

Після цих депутатських зборів депутат Дмитро Гордон розпочав збір підписів мешканців Подільського району за те, що Подільська громада «уповноважує» депутата Гордона «очолити рух за відновлення кінотеатру „Жовтень“ та надання йому статусу пам'ятки архітектури».

«5 канал» став свідком інциденту між Дмитром Гордоном та одним із громадських активістів. На зауваження Сергія Щелкунова, що депутат не знає площі кінотеатру, Гордон відреагував[7] нецензурною лайкою і погрозами в бік активіста.[8] 

Друга акція: «Досить говорити, час діяти!»[ред.ред. код]

12.11.2014 відбулась друга акція на підтримку кінотеатру. Активісти провели захід на захист «Жовтня» під гаслом «Досить говорити, час діяти!». Головною метою акції було домогтися від депутатів Київради прийняття рішення, яке би відповідало резолюції від 31.10.2014, а також не допустити прийняття рішення на користь проекту, висунутого депутатом Д. Гордоном. Учасники акції вимагали від влади конкретних кроків, зокрема, гарантій, що бюджетні кошти та кошти, компенсовані страховою компанією, будуть спрямовані на відновлення кінотеатру.

13.11.2014 депутати Київради прийняли рішення, яким передали кінотеатр «Жовтень» в оренду ТОВ «Кіноман». За це рішення проголосував 81 депутат. Рішення було прийнято одноголосно всіма присутніми на засіданні зі списочних 120 депутатів. Рішення передбачало заборону приватизації кінотеатру і проведення ремонтно-відновлювальних робіт на будівлі за рахунок міського бюджету. При створенні проекту реконструції ставилася вимога зберегти об'єм будівлі (це унеможливлювало надбудову), а також зберегти стилістичне рішення фасаду (конструктивізм) і функціональне призначення об'єкту (кінотеатр).  

Толока: Місяць без Жовтня[ред.ред. код]

Толока "Місяць без Жовтня", 29 листопада 2014 р.

29.11.2014 було проведено Толоку — захід із прибирання кінотеатру, на який прийшло кілька сотень волонтерів. Головною метою активістів було привернення уваги громадськості до проблеми кінотеатру та консервування приміщення на зимовий період.

Учасники акції вимагали вжити негайних заходів для завершення прибирання погорілля і консервації будівлі на зимовий період; окремою статтею виділити кошти, необхідні для відновлення будівлі, яка є комунальною власністю; запропонувати колективу кінотеатру тимчасовий майданчик для творчої роботи; оперативно розробити і оприлюднити чіткий план дій, результатом яких має стати відкриття кінотеатру в жовтні 2015 року.

Серед вимог стояло також ефективне розслідування підпалу кінотеатру та притягнення винних до відповідальності.

Як зазначив співорганізатор акції Зорян Кісь, люди приходили на толоку цілими сім'ями. Він зазначив, що не очікував такої великої кількості бажаючих допомогти кінотеатру.[9]

Відкрита нарада з питань врятування будівлі.[ред.ред. код]

23.12.2014 активісти громадської організації «Врятуй Жовтень!» спільно із Благодійним фондом «Відновимо разом» провели у приміщенні зруйнованого пожежею кінотеатру нараду з питань врятування будівлі. Головною метою заходу стало обговорення конкретних конструктивних кроків із запобігання подальшого руйнування будівлі кінотеатру, робота з дорожньою картою його відновлення. На нараді виступив к.т. н., доцент, архітектор, експерт з будівництва Артем Білик. Також на зустріч було запрошено депутатів Київради, Верховної Ради України, працівників КМДА, представників бізнесу, культури та суспільства, а також архітекторів, експертів з будівництва, прихильників «Жовтня» та представників ЗМІ. Під час заходу були роздані інформаційні матеріали. Задача активістів полягала у розтлумаченні депутатам Київради, в чому саме є небезпека Проекту Рішення авторства Д. Гордона щодо присвоєння кінотеатру статусу пам'ятки та земельній ділянці навколо кінотеатру статусу скверу.

Зокрема, в буклеті було наступне: «Проект рішення передбачає „створення скверу на земельній ділянці …між будинками № 26/10 по вулиці Костянтинівський та № 25 по вулиці Межигірський…“. Таке формулювання є небезпечним, адже не виключає включення частини ділянки кінотеатру  „Жовтня“ до території скверу та створює правові перешкоди для належної експлуатації будинку кінотеатру.

Це призведе до погіршення умов функціювання кінотеатру в цілому, а також унеможливить проведення будівельних робіт під час реконструкції, встановлення будівельного крану, заїзд спецтехніки тощо, що нині є вкрай критичним.

Окрім обмеження функціювання кінотеатру, проектом рішення порушуються численні норми земельного законодавства.

По-перше, у випадку ухвалення Рішення, частина ділянки Жовтня автоматично змінить цільове призначення, без згоди та відома користувача такої ділянки  — кінотеатру „Жовтень“.

По-друге, Проектом Рішення планується фактично припинити право „Жовтня“ на використання наданої йому частини земельною ділянки, оскільки земельні ділянки зі статусом скверу вважаються землею загального користування (пункт „а“ частини 4 статті 83 Земельного кодексу України).

Таким чином, проект рішення безпідставно та всупереч законному порядку припиняє право „Жовтня“ на частину земельної ділянки, шляхом її включення до території скверу.

У запропонованій редакції за проект рішення можна голосувати виключно з міркувань знищення кінотеатру та недопущення його відновлення. Сквер може бути створений за умови, що його територія буде межувати з ділянкою кінотеатру „Жовтень“, яка визначена державним актом, а не з будівлею кінотеатру.

Надання майновому комплексу „Жовтень“ статусу пам'ятки місцевого значення сьогодні є виключно спробою штучно затягти процес його реконструкції. Відповідно до роз'яснень Міністерства культури, з працівниками якого ми консультувались, процес відновлення такого об'єкту буде суттєво відрізнятись та вимагатиме в рази більше бюджетних коштів та часу. Пропонуємо Вашій увазі ілюстрацію, що порівнює процеси відновлення об'єкту зі статусом пам'ятки та без нього. Вважаємо за раціональне надати статус пам'ятки культури кінотеатру „Жовтень“ одразу по завершенню реконструкції та відновлення його функціювання».

27.12.2014 депутатами Київради було прийнято рішення, основними пунктами якого були: надання земельній ділянці навколо кінотеатру статусу сквера та внесення приміщення «Жовтня» в державний реєстр нерухомих пам'ятників України як пам'ятки місцевого значення. Дане рішення було прийняте в першому читанні, згодом так і не було доопрацьовано.

Після публікації статті в газеті «Бульвар», в якій активісти руху «Врятуй Жовтень» Сергій Щелкунов та Зорян Кісь зазнали звинувачення у корупції, на початку 2015 року за ініціативи Серія Щелкунова відбулася зустріч активістів руху та представників депутата Д. Гордона. Модерувала зустріч Марина Соловйова, адвокат, активіст, голова громадської організації «Андріївсько-Пейзажна Ініціатива». Після проведеної зустрічі депутат Д. Гордон та його команда припинили публічно виявляти цікавість до долі кінотеатру.

Інфопідтримка. Культурні заходи[ред.ред. код]

Благодійні концерти[ред.ред. код]

З метою інформаційної підтримки та збору коштів було проведено наступні заходи:

13 лютого 2015 було проведено першу вечірку у київському клубі «Мезонін» на підтримку кінотеатру «Жовтень, я тебе люблю». Було зібрано 5050 грн на відновлення будівлі.  

28 березня 2015 відбувся благодійний концерт «Врятуй Жовтень»  в «Арт-клубі 44». Було зібрано 7070 грн.

21 квітня 2015 та 28.04.2015 відбулись благодійні вечірки компанії «MSFG Promotions» на базі клубу «Atlas», разом було зібрано 1280 грн.

24 травня 2015 була проведена остання вечірка спільно з клубом «Atlas» — «ЖОВТЕНЬ, Я ТЕБЕ ЛЮБЛЮ vol.2»  Організатори визнали, що співробітництво з майданчиком не було ефективним. Було зібрано 630 грн.

Кіноклуб[ред.ред. код]

Починаючи з 26 лютого 2015 року спільно з компанією-дистриб'ютором «Артхаус Трафік», кінотеатром «CinemaCity» та Громадською Організацією «Врятуй Жовтень» було організовано благодійний кіноклуб «Врятуй Жовтень». 33,4% від зібраних коштів спрямовуються в благодійний фонд реконструкції кінотеатру «Жовтень» «Відновимо разом». У рамках кіноклубу було показано такі фільми:

26 лютого 2015 року — «Мисливець на лисиць», реж. Б. Міллер, США, 2014, 134 хв. Художній.

5 березня 2015 року — «Зільс-Марія», реж. О. Ассаяс, Франція-Швейцарія-Німеччина, 2014, 124 хв. Художній.

12 березня 2015 року — «Побачення наосліп», реж. Л. Когуашвілі, Грузія-Україна, 2013, 99 хв. Художній.

19 березня 2015 року — «Божевільне весілля», реж. Ф. де Шоврон, Франція, 2014, 94 хв. Художній.

26 березня 2015 року — «Все палає», реж. О. Течинський, О. Солодунов, Д. Стойков, Україна, 2014, 81 хв. Документальний.

02 квітня 2015 року — «Золотий хлопчик», реж. П. Аваті, Італія, 2014, 102 хв. Художній.

09 квітня 2015 року — «Найкращі короткометражки ARS ELECTRONICA», збірка короткометражних фільмів.

16 квітня 2015 року — «Дикі історії», реж. Д. Сіфрон, Аргентина-Іспанія, 2014, 122 хв. Художній.

23 квітня 2015 року — «Людський капітал», реж. П. Вірци, Італія, 2013, 111 хв. Художній.

30.04.2015 року — «Діор та я», реж. Д. Ченг, Франція, 2014, 90 хв. Документальний.

7.04.2015 року — «Джентельмен-Грабіжник», реж. Т. Паттерсон, США, 2014, 95 хв. Художній.

14.04.2015 року — «Oscar Shorts 2015», збірка короткометражних фільмів.

21.05.2015 року — «Заміж за іноземця», реж. Дж. Нардуччі, США-Україна-Індонезія-Австралія, 2014, 90 хв. Документальний.

28.05.2015 року — «Закохані в садах», реж. В. Суутарі, Фінляндія, 2014, 75 хв. Документальний.

11.06.2015 року — «Пісня моря», реж. Т. Мур, Ірландія-Данія-Бельгія-Люксембург-Франція, 2014, 93 хв. Анімаційний.

Поштові листівки[ред.ред. код]

6 квітня 2015 року розпочав діяльність благодійний проект авторських листівок «Cinema Postcards». Ініціатором проекту виступив громадській активіст, дизайнер та співзасновник громадської організації «Врятуй Жовтень» — Сергій Клепик. Згідно із концепцією, різні ілюстратори та художники створюють набори поштових листівок, прибуток із реалізації яких спрямовується в благодійний фонд «Відновимо разом».

Судовий процес[ред.ред. код]

Справу двох звинувачуваних у підпалі кінотеатру «Жовтень» прокуратура Подільського району Києва передала до суду. Від час досудового розслідування було встановлено, що 29 жовтня 2014 року двоє студентів 20 та 24 років намагались зірвати показ кінострічки та закинули до приміщення кінотеатру файєри, що в подальшому призвело до пожежі всієї будівлі. Збитки від пожежі оцінюються у 7 млн грн.

1 листопада 2015 року голова МВС А. Аваков повідомив про затримання поліцією двох чоловіків, які здійснили підпал кінотеатру «Жовтень».

За словами радника голови МВС А. Геращенка, вони своєю витівкою начебто хотіли продемонструвати негативне ставлення до фільмів ЛГБТ-тематики.

Підпалювачів було встановлено міру «домашній арешт». Згодом прокуратура перекваліфікувала кримінальну справу зі «знищення майна шляхом підпалу» на «хуліганство й незаконне зберігання зброї та бойових припасів». Свою провину підозрювані визнають повністю. Наразі іде судовий процес у Голосіївському районному суді столиці.

Звинувачувані — студенти історичного факультету Київського національного університету ім. Тараса Шевченко — Роман Портянко (24 роки) та Олег Рибальченко (20 років). Також у мережі Інтернет можна зустріти інформацію щодо причетності звинувачуваних до ультраправої організації «Реванш».

23.02.2015 Українська Гельсінська спілка з прав людини разом із представниками ТОВ «Кіноман», ГО «Врятуй Жовтень» та Центру «Соціальна Дія» провели прес-конференцію, на якій вказали на численні порушення та недоліки з боку дії правоохоронців в ході розслідування підпалу кінотеатру «Жовтень» та особливості кваліфікації злочинів на ґрунті ненависті в український практиці.

Сергій Щелкунов веде текстові трансляції більшості судових засідань по справі паліїв «Жовтня», через що отримував погрози з боку адвоката одного з паліїв — Сергія Лапутько безпосередньо в залі суду.

В березні 2015 року прокуратурою м. Києва за фактом умисного підпалу невідомими особами приміщення кінотеатру розпочато кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 194 КК України, яке направлено до слідчого відділу Подільського РУ ГУ МВС України в м. Києві для проведення розслідування.

Благодійний фонд «Відновимо разом»[ред.ред. код]

За ініціативи мера м. Києва В.Кличка створено благодійну організацію «Благодійний фонд підтримки кінотеатру „Відновимо разом“» для реставрації кінотеатру «Жовтень». Відповідна пропозиція була схвалена одноголосно депутатами Київради під час зібрання в Колонній залі Київміськадміністрації. На засіданні розглядалося питання про якнайшвидшу реставрацію «Жовтня», приміщення котрого постраждало від пожежі. Сьогодні головною метою фонду є збір коштів на відновлення роботи кінотеатру як закладу культури. Очолює фонд директор кінотеатру Людмила Горделадзе.

Членами наглядової ради благодійної організації «Благодійний фонд підтримки кінотеатру „Відновимо разом“» стали: Антельм Відо (програмний директор Одеського кінофестивалю), Денис Іванов (генеральний директор дистриб'юторської компанії «Артхаус Трафік»), Пилип Іллєнко (голова Державного агентства України з питань кіно), Іван Козленко (генеральний директор Національного центру Олександра Довженка), Валентин Мондрієвський (т.в.о. голови Подільської райдержадміністрації, депутат Київської міської ради), Євген Нищук (актор театру та кіно, заслужений артист України, політичний діяч), Ганна Старостенко (заступник голови Київської міської адміністрації), Сергій Щелкунов (громадський активіст, координатор ГО «Врятуй Жовтень!»), Олесь Янчук (генеральний директор кіностудії ім. О. Довженка, режисер, продюсер, сценарист, народний артист України). Голова наглядової ради Фонду — Ганна Старостенко.

З березня 2015 року Благодійним фондом «Відновимо разом» у партнерстві з київськими кінотеатрами розпочата акція збору благодійних  внесків на користь Фонду через каси кінотеатрів. Благодійник отримує «чек» - документ  на кшталт кіноквитка, який є запрошенням на сеанси в оновлений «Жовтень» і засвідчує право на знижку.  Дана акція з її форматом  збору благодійних внесків є новою для України - жодна благодійна організація до цього часу не мала такого досвіду.

До акції приєдналися кінотеатри: мережі «Київкінофільм» («Братислава», «Загреб», «Київська Русь», «Кінотеатр ім. Т.Шевченка», «Лейпциг», «Ленінград», «Ліра» та «Флоренція»), мережі «Мультиплекс» («Мультиплекс» в ТРЦ «Блокбастер», ТРЦ «Проспект», ТРЦ «Караван» та ТРЦ «Комод»), мережі «Оскар» («Оскар» в ТРЦ Dream Town та в ТРЦ Gulliver) та кінотеатр "Kronverk Cinema" (ТРЦ Sky Mall).

В червні 2015 року стартував проект «Меценатське крісло»[10][11][12][13], згідно умов якого, благодійник, здійснивши внесок фіксованої суми, отримує право на розміщення індивідуальної таблички на глядацькому кріслі з власним ім’ям або іншим написом за домовленістю з організаторами проекту. Дана форма залучення коштів на розвиток театрів і кінотеатрів від меценатів-піклувальників та партнерів є поширеною в США і країнах об’єднаної Європи (Bournemouth Pavilion Theatre, Guildhall Theatre, Shanklin theatre, State Theatre, Herberger Theater, Regent’s Park Open Air Theatre та ін.).

Спір навколо оренди приміщення кінотеатру[ред.ред. код]

Департамент комунальної власності м.Києва та КМДА впродовж багатьох років робили спроби звільнити приміщення кінотеатру, що є комунальною власністю, від орендаря [14][15][16]. 13 листопада 2014 року рішенням Київської міської ради кінотеатр «Жовтень» був переданий в оренду товариству «Кіноман» на нових умовах (орендна ставка — 3% від вартості майна, визначеної експертним шляхом, а сама плата буде проводитись з моменту поновлення роботи кінотеатру; строк дії договору — до 1 квітня 2020 року), а також було заборонено його приватизацію і зміну призначення та стилістики зовнішнього вигляду будівлі[2][17].

Статистична інформація[ред.ред. код]

6 залів і 737 місць налічувалося у «Жовтні» до пожежі. Найбільший зал «Гегемон» (400 місць з наявністю двомісних диванчиків) і зал «Кіноман» (175 місць, де були канапки і м'які крісла-«мішки») спеціалізувалися переважно на репертуарному мейнстрімі, в тому числі демонстрували голлівудські блокбастери. А ось «кіно не для всіх» — авторське, фестивальне — найчастіше показували в залах «Аншлаг» (70 місць, у тому числі 5 диванів), «Класік» (50 місць) і «Солодке життя» (зальчик на 22 місця: 11 диванів зі столиками; швидше нагадує арт-кафе, ніж кінозал). У минулому році відкрили залу «Сеанс» на 20 місць, прес-центр та конференц-комплекс на 60 місць.

120 тисяч глядачів подивилися кіно в «Жовтні» у 2010 році. Один з двох українських кінотеатрів, прийнятий в міжнародну асоціацію європейських кінотеатрів Europa Cinemas. Членством в цій організації він і кінотеатр «Київ» зобов'язані увагою до європейського кіно, постійним включенням його в свої програми.

В 2014 році до моменту пожежі кіносеанси «Жовтня» відвідали 150 тис. глядачів.

Примітки[ред.ред. код]

 1. Киянам показали, як виглядатиме спалений кінотеатр «Жовтень» після реконструкції. Процитовано 2015-07-10. 
 2. а б Залишки «Жовтня» таки віддали в оренду колективу. Українська правда. Київ. 13.11.2014.
 3. Засідання Київради зустрів мітинг проти знесення кінотеатру «Жовтень». INSIDER. 13.11.2014.
 4. Київрада хоче надати кінотеатру «Жовтень» статус пам'ятки історії. 5.ua. 14.11.2014.
 5. У Мережі зʼявився хештег #savezhovten заради відновлення кінотеатру. Процитовано 2015-07-11. 
 6. https://www.youtube.com/watch?v=E9daSh2_ckw&feature=youtu.be. Процитовано 2015-07-10.  Пропущений або порожній |title= (довідка)
 7. https://www.youtube.com/watch?v=n0GEzjd3w0c&feature=youtu.be. Процитовано 2015-07-10.  Пропущений або порожній |title= (довідка)
 8. Київські депутати вимагають статусу пам'ятки для «Жовтня», активісти - проти. Процитовано 2015-07-10. 
 9. «Місяць без Жовтня». Кияни влаштували толоку і віче у кінотеатрі «Жовтень». www.hromadske.tv. Процитовано 2015-07-10. 
 10. Кайдан, Автор: Тарас. Активісти пропонують отримати іменне крісло у кінотеатрі "Жовтень". Хмарочос. Процитовано 2015-08-07. 
 11. Zaxid.net. Для відновлення «Жовтня» запровадили проект «Меценатське крісло». Процитовано 2015-08-07. 
 12. Проект «Меценатське крісло» для восстановления кинотеатра «Жовтень». www.kinote.info. Процитовано 2015-08-07. 
 13. Національна спілка кінематографістів України. www.ukrkino.com.ua. Процитовано 2015-08-07. 
 14. http://www.gukv.gov.ua/оголошення-про-забезпечення-предст/ Оголошення «Про забезпечення представництва працівниками юридичного управління Департаменту комунальної власності м. Києва інтересів територіальної громади м. Києва в судових інстанціях»
 15. http://pravoscope.com/act-postanova-3-126-maletich-m-m-05-06-2007-ne-viznacheno-s
 16. http://tyzhden.ua/News/85919 Столична влада хоче виселити кінотеатр «Жовтень»
 17. Київрада передала «Жовтень» в оренду «Кіноману». BBC. Україна. 13.11.2014.

Посилання[ред.ред. код]