Жовтяниця (медицина)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Жовтяниця
Jaundice eye.jpg
Пожовтіння склер і шкіри при гепатиті А
МКХ-10 R17
DiseasesDB 7038
MedlinePlus 003243
MeSH D007565

Жовтяниця (англ. jaundice, лат. icterus, рос. желтуха, розм. — жовтуха) — жовте забарвлення склер, слизових оболонок, шкіри, характерне для ураження печінки і жовчних шляхів, а також для захворювань, які перебігають із масивним гемолізом.

Жовтяниця виникає через надлишковий вміст білірубіну і його фракцій у сироватці крові, його дифундирування, у першу чергу, в склери і слизові оболонки, а потім у шкіру, тканини, що забарвлюються, таким чином, у жовтий колір.

Розрізняють такі види жовтяниці згідно механізму і місця виникнення:

  • надпечінкова (найчастіше вона носить гемолітичний характер — у крові зростає рівень непрямого білірубіну)
  • печінкова (паренхіматозна; в крові зростає рівень обох фракцій білірубіну, однак рівень прямої фракції значно перевищує рівень непрямої)
  • холестатична (підпечінкова, обтураційна, застаріле — механічна; підвищується, зазвичай, рівень прямої фракції білірубіну)

Розрізняють:

Набуті жовтяниці[ред.ред. код]

Надпечінкова жовтяниця[ред.ред. код]

Найчастіше вона є гемолітичною — не пов'язана із ураженням печінки та виникає при значному гемолізі внаслідок посиленого руйнування еритроцитів та підвищеного утворення білірубіну. Діагностичне значення має визначення рівня у крові непрямого білірубіну, кількості еритроцитів, гемоглобіна, кольорового показника, ретикулоцитів тощо. Забарвлення шкіри має лимонно-жовтий відтінок. Через наявність анемії хворі скаржаться на сильну слабкість, головокружіння, шум у вухах, швидке серцебиття тощо.

Печінкова[ред.ред. код]

Розвивається при пошкодженні печінкових клітин, що спричиняється вірусами гепатитів, деякими іншими інфекційними збудниками, різноманітними токсичними факторами тощо. Розвивається гепатит, а надалі, при продовженні дії пошкоджуючих факторів, можливий й цироз печінки. При цьому порушення виділення білірубіну у жовчні шляхи супроводжується сбросом його у кровоносні капіляри, що призводить до підвищенням його вмісту у сироватці крові. Жовтяниця нерідко яскрава, часто на початку її знебарвлюється кал (не потрапляють жовчні пигменти до тих відділів кишечнику, де формується кал) і темніє сеча (через пряме потрапляння туди прямого білірубіну).

Холестатична[ред.ред. код]

Ця жовтяниця розвивається при порушенні відтоку жовчі по жовчовивідним шляхам. Жовчний протік може бути закритий каменем, а також стиснутий пухлиною голівки підшлункової залози. Печінкова закупорка дрібних жовчних шляхів може бути при холангіті, біліарному цирозі печінки. У всіх випадках жовтяниця буває вираженою, супроводжуватись свербіжом, брадикардією, що пов'язано з підвищенням вмісту жовчних кислот у крові. У сироватці крові значно підвищений вміст прямої фракції білірубіну, а також холестерину. Кал безбарвний. Сеча темна. Своєчасне встановлення ґенезу холестатичної жовтяниці і місця можливої перешкоди відтіку жовчімає велике значення для подальшого оперативного втручання.

Лікування[ред.ред. код]

Залежить від виду жовтяниці та пов'язане з її генезом. Невідкладна допомога

Насамперед необхідна хворим токсичним ураженням печінки. Вона полягає в негайному припиненні надходження токсичної речовини в організм, швидкому знешкодженні і видаленні його (антидотна терапія, детально викладена в темі "Отруєння"). Хворим з механічною жовтяницею при вираженому болю вводять підшкірно розчин сульфату і розчин атропіну папаверину. Від введення препаратів групи морфіну краще утриматися, щоб не підсилити спазм сфінктера Одді. При появі жовтяниці пацієнт повинен бути однозначно госпіталізований (при гепатитах та інших інфекційних захворюваннях в інфекційну лікарню, при обструкції жовчних шляхів в хірургічне відділення, при деяких захворюваннях крові в гематологічне).

Консервативне лікування

Жовтяниця завжди є показником для госпіталізації в стаціонар. Лікування хворого жовтяницею внаслідок вірусного гепатиту повинне здійснюватися в інфекційному відділенні. Хворого механічною жовтяницею направляють в хірургічний стаціонар для обстеження і вирішення питання про оперативне лікування. Хворих гемолітичною жовтяницею зі спленомегалією направляють на лікування у терапевтичній стаціонар (гематологічний). При хронічних захворюваннях печінки стабільна жовтяниця прогностично несприятлива, так як є ознакою функціональної недостатності печінки. Всім хворим хронічними захворюваннями печінки з упорною печінково-клітинною або холестатичною жовтяницею показана планова госпіталізація в терапевтичне відділення

Джерела[ред.ред. код]

  • Москаленко В.Ф., Сахарчук І.І., Дудка П.Ф., Тарченко І.П., Бодарецька О.І., Ільницький Р.І., Бондаренко Ю.М. Пропедевтика внутрішніх хвороб/за ред. Москаленко В.Ф., Сахарчук І.І. — Книга плюс. — 2007. — 632 с. ISBN: 978-966-7619-94-7
  • Олена Кондратенко Жовтяниця.- стаття на ВебМед (WebMed.com.ua), 19.05.2011.