Жолонь

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Жолонь
Витік північні схили Овруцького кряжа в с. Поліське
Гирло Прип'ять
Країни басейну Україна Україна, Житомирська область
Білорусь Білорусь
Довжина 113 км
Середньорічний стік 4,8 м³/с
Площа басейну 1 460 км²
Категорія у Вікісховищі Жолонь

Жоло́нь (біл. Жалонь) — річка в Житомирській області України і Гомельській області Білорусі, права притока Прип'яті (басейн Дніпра). На певній ділянці є природним державним кордоном між Україною та Білоруссю.

Загальні дані[ред.ред. код]

Довжина — 113 км, площа басейну — 1 460 км². Щорічний стік (середній) становить бл. 4,8 м³/с. Загальне падіння річки — 113,4 м. Показник похилу (середній) річки — 0,7 ‰. Ширина річища у верхів'ї до 30 м, в середній течії і низов'ї сягає 100—300 м[1], місцями каналізоване.

Притоки[ред.ред. код]

Основні праві притоки річки: Єврейська канава (біл. Габрэйская канава), Ханя, Харапунь, Стрілка (біл. Стрэлка) і Верасожка (всі — на території Білорусі). Канали Свічанський (річка до відгалуження від неї цього каналу називається Верхня Жолонь), Антонівський і річкою Грозива (біл. Гразіва) Жолонь сполучена з річкою Словечна.

Географія протікання та використання[ред.ред. код]

Жолонь бере початок на північних схилах Овруцького кряжа (Овруцький район, Житомирська область, Україна), тече Житомирським Поліссям (12,8 км), далі напротязі 33,8 км є природним державним кордоном між Україною та Білоруссю, потому 10,9 км знову Житомирською областю, в пониззі територією Єльського і Норовлянського районів Гомельської області Білорусі.

В старе річище впадає на оболоні Прип'яті на відстані 1,2 км північніше с. Вепри (біл. Вяпры) Норовлянського району.

Побутує рибальство.

Населені пункти[ред.ред. код]

На річці стоять села Овруцького району Житомирської області: Піщаниця (при самому витоку) і Поліське.

Визначні історичні пам'ятки[ред.ред. код]

На правобережній терасі річки біля с. Рожава і с. Беласарока (в Білорусі) розташовані археологічні пам'ятки — рештки людських поселень доби мезоліту та неоліту.

Галерея[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Уточнити

Література[ред.ред. код]