Жуан Фернандіш Лаврадор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Жуан Фернандіш Лаврадор
порт. João Fernandes Lavrador
Народився 1453[1]
Португальське королівство
Помер 1505[1]
Країна  Португальське королівство
Діяльність мандрівник-дослідник
Галузь наукова експедиція
Знання мов португальська

Жуа́н Ферна́ндіш Лаврадо́р (порт. João Fernandes Lavrador, трансліт. [ʒuˈɐ̃w̃ fɨɾˈnɐ̃ðɨʃ lɐvɾɐˈðoɾ], ~1453-1501) — португальський мореплавець і дослідник кінця XV століття. Він був першим сучасним дослідником північно-східного узбережжя Північної Америки, включаючи великий півострів Лабрадор, який був названий на його честь європейськими поселенцями на сході Канади. Популярна мисливська порода собак лабрадор-ретрівер названа на честь півострова і, таким чином, також носить його ім'я.

Ім'я[ред. | ред. код]

Лаврадор (порт. lavrador) португальською мовою означає «хлібороб — орач» або «фермер» і не має безпосереднього відношення до роду занять сім'ї Жуана Фернандіша Лаврадора.

Експедиції[ред. | ред. код]

Копія іспанського Падрон-Реалу Діогу Рібейру (1529 р.) з зазначеною біля Північної Америки землею (на місці Гренландії), позначеною як «Terra de Lavrador». В той же час землі, що знаходяться на місці сучасного Лабрадора позначені як «Terra Nova de Cortereal» («Нова земля Кортереала»)Оригінал знаходиться у Ватиканській бібліотеці .

У 1498 році король Мануел I надав Лаврадору патент, який давав йому право досліджувати землі у тій частині Атлантичного океану, яку згідно Тордесільяського договору було визначено як португальску зону контролю (тобто землі, розташовані західніше лінії тордесільяського меридіану).

Разом з Перу де Барселушем Лаврадор у 1498 році вперше побачив ті землі, які сьогодні відомі як півостров Лабрадор. Лаврадор також наніс на карту узбережжя південно-західної Гренландії та сусідньої північно-східної Північної Америки близько 1498 року; він доповів про ці спостереження та повідомив про них у Європі. Вважається, що ці землі були названі відповідно островом Лабрадора і землею Лабрадора (сучасний Лабрадор).

На карті Вольфенбюттеля 1532 року, яку, як вважають, створив іспанський катограф Діогу Рібейру, вздовж узбережжя Гренландії була додана легенда: «назва надана цій країні через те, що той, хто вперше побачив її був землеробом з Азорських островів». Це ім'я Лабрадор, тобто земля землероба/робітника. Вважається, що згаданим фермером (португальською мовою lavrador) був Жоао Фернандес Лаврадор.

Протягом перших семи десятиліть XVI століття ім'я Лабрадор найчастіше використовувалося для позначення Гренландії[2]. В той же час сам сучасний півострів Лабрадор на перших картах позначався як «Terra Corterialis» («земля Корте-Реала»).

Після повернення з Гренландії Лаврадор приплив до Брістоля. Він отримав патент на розвідку від короля Генріха VII. У 1501 році Лаврадор відплив на відкриття земель від імені Англії. Більше про нього ніколи не чули.

Примітки[ред. | ред. код]