Жуковецька Володимира

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Жуковецька Володимира
Народилася 5 травня 1871(1871-05-05)
Велика Вільшаниця
Померла 1940(1940)
Коломия, Івано-Франківська область, Українська РСР, СРСР
Поховання цвинтар «Монастирок», Коломия
Діяльність письменниця
Alma mater Львівський університет

Володими́ра Жукове́цька (літературний псевдонім — Вільшанецька; 5 травня 1871, Велика Вільшаниця — 1940) — українська галицька коломийська дитяча письменниця.

Біографія[ред. | ред. код]

Народилася в селі Великій Вільшаниці (сьогодні — Золочівського району) на Львівщині. Росла серед квітучої природи, її уяву збуджували народні пісні, казки, яких багато знала і вміла розповідати її мама Павлина. Закінчила учительську семінарію, Львівський університет. У 19001914 роках учителювала в Коломиї. Брала активну участь в жіночому русі та громадському житті. Під час Першої світової війни змушена була на кілька років виїжджати до Відня в еміграцію. Там вона записалася до українського «Допомогового товариства пань», доглядала поранених у госпіталях.

Померла 1940 року. Похована у м. Коломиї на цвинтарі «Монастирок» по вул. Карпатській.

У літературі[ред. | ред. код]

Першою публікацією був вірш «Я тебе люблю» в журналі «Світ» за 1906 рік. Галицький композитор Денис Січинський написав музику на її вірш. Авторка кілька новел, віршів. «Літературно-науковий вісник» 1910 року видрукував її повість з учительського життя «Іскаріот». У 1927 році ця повість вийшла окремою книжкою у видавництві «Сяйво». Жуковецька  пише також педагогічні статті «Будуча жіноча школа виділова» (1912 р.), «Виховання і наука дитини» (1930 р.).

У Коломиї вона почала писати вірші, дитячі казки, твори з життя вчительства та інтелігенції, що друкувалися в дитячому журналі «Веселка», «Дзвінок», тижневику «Неділя», «Літературно-науковому віснику», що виходили у Львові.

Жуковецька — автор повістей «Іскаріот», поезій у прозі «Імпресії», дитячих п'єс «Мати» (1920) і «Циган» (1935). У 1932 році львівське видавництво «Світ дитини» випустило її збірку «Оповідання для найменших».

1994 року у київському видавництві «Веселка» вийшла книжка «Служи Україні». Автор — упорядник Степан Кухта вперше публікує точну дату народження (йому вдалося знайти в архіві метричну книжку із записом про хрещення Володимири Жуковецької ).

Джерела[ред. | ред. код]

  • Медведик П. К. Жуковецька Володимира // Українська літературна енциклопедія. — Т. 2. — К., 1990. — С. 212.
  • Франко Іван. До Володимири Жуковецької // Франко Іван. Зібрання творів. — Т. 50. — К., 1986.
  • Грицай О. [Рецензія на книгу: Жуковецька Володимира. Імпресії 1914] // Ілюстрована Україна. — 1914. — № 3.
  • Якубовський Ф. Розклад норм міщанського життя // Вільшанецька В. Іскаріот. — К., 1927.
  • Жуковецька Володимира. Служи Україні!/Оповідання та казки/ Упорядкування та передмова Степана Кухти / Художник Івета Ключковська. — К: Веселка, 1994.

Посилання[ред. | ред. код]