Жульєн Офре де Ламетрі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Жульєн Офре де Ламетрі
Julien Offray de La Mettrie
Західна філософія
Julien Offray de La Mettrie.jpg
Народився 23 листопада 1709(1709-11-23)
Сен-Мало, Франція
Помер 11 листопада 1751(1751-11-11) (41 рік)
Берлін, Пруссія
Громадянство (підданство) Flag of France.svg Франція
Володіє мовами французька[2]
Діяльність лікар·нехудожній письменник[d]
Член Прусська академія наук
Школа / Традиція французький матеріалізм
Основні інтереси проблеми свідомості
Літературний напрям атеїзм
Історичний період філософія 18 століття
Конфесія атеїзм

Жульєн Офре де Ламетрі у Вікісховищі?
Q:  Жульєн Офре де Ламетрі у Вікіцитатах
S:  Жульєн Офре де Ламетрі у  Вікіджерелах

Жульєн Офре де Ламетрі (фр. Julien Offray de La Mettrie, 23 листопада 1709 — 11 листопада 1751) — французький медик і філософ епохи Просвітництва, відомий своєю книгою «Людина-машина» (L'Homme machine), в якій він порівняв людину із механізмом.

Біографія[ред.ред. код]

Народився Жульєн у маленькому містечку Сен-Мало на західному узбережжі Франції Його батьком був заможний торгівець. Вчився майбутній філософ у престижних французьких коледжах, зокрема й у паризькому д'Аркурі.

У 1726 де Ламетрі поступає до медичного факультету Паризького університету, де протягом 6 років вивчає анатомію і хірургію. У 1733 років він успішно здає екзамени та отримує звання бакалавра., а через декілька місяців — доктора медицини. У 1733 році Ламетрі вирішив продовжити навчання у голландському місті Лейден. Тут з 1733 по 1735 роки Жюльєна навчався під керівництвом відомого голландського лікаря Германа Бургаве.

У 1735 році молодий лікар повертається до Сан-Мало, де відкриває власну практику у міській лікарні. разом з тим Ламетрі займається науковою діяльністю. Серед його праць — брошури стосовно венеричних захворювань, трактати щодо віспи, засобів збереження здоров'я та продовження життя. Все це створило Ламетрі репутацію висококваліфікованого лікаря, що дозволила йому посісти високу для тодішньої Франції посаду — домашнього лікаря герцога де Граммона й одночасно лікаря його гвардійського полку. На цій посаді Ламетрі також брав участь у війні за австрійську спадщину.

У 40-х роках Ламетрі активно займається публіцистикою, де висміює лікарів-шарлатанів, облуду лікарів.

Тоді ж він починає писати філософські трактати, які негативно були сприйняті у Франції. Тож Ламетрі змушений був утікати з країни. Прихисток він знайшов у короля Пруссії Фрідріха II Гогенцолерна.

Філософія[ред.ред. код]

На думку Ламетрі людина — це настільки складна машина, що неможливо скласти щодо неї чітке уявлення. Тільки шляхом дослідження, тобто намагаючись знайти душу в органах тіла, можливо досягти максимального ступеня вірогідності.

Різні стани душі завжди відповідають аналогічним станам тіла. Наша енергія, почуття та розум — такі ж складні частини, як і деталі механізму.

Ламетрі вибудував логічний ланцюжок: люди мають почуття та інстинкти для розвитку розуму — розум накопичує знання — завдяки знанням мозок наповнюється уявленнями, для сприйняття яких природа надала всі умови.

У всьому живому світі головує лише природній закон. Якби не існувало релігійного фанатизму, не було б війн, а природа повернула собі свої права й чистоту.

Основні твори[ред.ред. код]

 • «Тракта щодо душі»
 • «Людина-машина»
 • «Людина-рослина»
 • «Анти-Сенека, або Роздуми стосовно щастя».
 • «Про волю висловлювання думок».
 • «Система Епікура».

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

 • Birgit Christensen, Ironie und Skepsis. Das offene Wissenschafts- und Weltverständnis bei Julien Offray de La Mettrie. Würzburg: Königshausen & Neumann 1996 ISBN 3-8260-1271-2
 • Hartmut Hecht, ed., La Mettrie. Ansichte und Einsichte. Berlin: Berlin Wissenschafts-Verlag, 2004 (Proceedings of Potsdam/Berlin La Mettrie Conference, 2001) ISBN 3-8305-0558-2
  • data.bnf.fr: платформа відкритих даних — 2011.
  d:Track:Q20666306d:Track:Q54837