Жумекен Нажимеденов

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Жумекен Нажимеденов
Народився 28 листопада 1935(1935-11-28)
Курмангазинський район, Атирауська область, Казахська РСР, СРСР
Помер 22 листопада 1983(1983-11-22) (47 років)
Алмати, СРСР
Громадянство
(підданство)
Flag of the Soviet Union.svg СРСР
Діяльність поет, композитор, Акин
Alma mater Літературний інститут імені Горького
Мова творів російська і казахська
Роки активності з 1956
Сайт: zhumeken.kz

Нажимеденов, Жумекен Сабирович (каз. Нәжімеденов, Жұмекен Сабирұли, народився 28 листопада 1935 р., аул Кошалак, Західно-Казахстанська область, Казахська АРСР, РРФСР — помер 22 листопада 1983 р., 47 років, Алма-Ата, Казахська РСР) — казахський поет, прозаїк і перекладач. Автор слів сучасного Гімну Казахстану.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився в аулі Кошалак (нині Курмангазинський район Атирауської області Республіки Казахстан).

Ріс і виховувався у свого діда — Нажимедена Стамгазієва. Саме він прищепив майбутньому поетові любов до слова, історії батьківщини, до традицій казахського народу, що значно вплинуло на розвиток його особистості.

У 1956-59 рр. навчався в Казахській Державній консерваторії (нині Казахська Національна консерваторія імені Курмангази). Пізніше працював редактором видавництва «Жазушы» ("Письменник"), завідувачем віділу газети «Леніншіл жас» (Ленінська молодь), літконсультантом Спілки письменників Казахстану, редактором Держкомвидату, завідувачем відділу видавництва «Мектеп» (Школа).

Пісня "Мій Казахстан" написана у віці 21 року, в 1956 році в Алмати, в будинку відомої поетеси Гульсари Піржанової. Тоді ж на цей текст написав музику композитор Шамші Калдаяков. Через чотири роки потому — вийшла чергова збірка «Ні, неможна забувати». У 1967 р. став лауреатом премії Ленінського комсомолу.

Загалом при житті Ж. Нажимеденова було опубліковано десять збірок поезій і поем, а також три романи — «Ақ шағыл» («Білі піски») (1973 г.), «Кішкентай» («Малий») (1975 г.), «Даңқ пен дақпырт» («Слава и чутки») (1978 г.).У другій половині п'ятдесятих - на початку шістдесятих років вірші Жумекена часто публікувалися в національній пресі. З шістдесятих років у видавництвах «Жазуші», «Жалин» вийшли його вірші та твори, три романи, перекладені книги.

Після кончини поета побачили світ ще десять збірників, куди увійшли ненадруковані за життя вірші, поеми, повісті, романи, статі, переклади і дев'ять кюїв. Його твори були перекладені і надруковані багатьма мовами.

11 січня 2006 року цю пісню вперше було виконано як Державний гімн країни під час вступу на посаду Президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва .