Журнал

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Обкладинка часопису за 1908 рік. Художник Леєндекер.

Журнал (фр. journal) — друковане періодичне видання. Поряд з газетою, журнал є одним з основних ЗМІ і пропаганди, впливає на громадську думку, формуючи її відповідно до інтересів певних ідеологічних груп, суспільних класів, політичних партій і організацій.

Журнал — вид часопису.

Назва[ред.ред. код]

Слово «журнал» походить від французького le journal — «газета» (дослівно — «щоденний», le jour — день). Отже, в процесі запозичення слово journal змінило своє первинне значення на майже протилежне, адже «журнал» французькою (художній, науковий, політичний) — la revue (ревю), а ілюстрований — le magazine (маґазін). І лише шкільний журнал, або ж журнал для запису спостережень, звучить французькою як «журнал» (le journal).

Перші журнальні видання з'явилися в Західній Європі (у Відні та у Франкфурті на-Майні) в 1615р.

Ідея створення першого літературного журналу належала знову ж таки французу Теофрасту Ренодо, який опублікував у своєму "Bureau d'Adresse" реферати з літературних і наукових тем. Хронологічно першою організувала видання журналу родина паризького парламенту Дені де Салло (1626-1669 p.p.)) який випустив у світ "Journal des Savants" (1672 p.), першим юридичним часописом був "Journal du Polais", медичним - "Nouveless Deconvertes dans toutes les perties de la Medecine" (1679 p.)" історико-літературний - "La Clet du Cabinet des Princes de J Europe" (1704-1706 pp.).

Перший жіночий журнал вийшов 27 лютого 1693 року у Лондоні - «The Ladies' Mercury»

Журнальне видання видається у вигляді блоку скріплених в корінці аркушів друкованого матеріалу встановленого формату, поліграфічно пристосованого до специфіки даного періодичного видання, в обкладинці або палітурці [9, 38].

Журнал як джерело інформації має свою специфіку: безкінечність і регулярність його випуску, визначену періодичність, наявність матеріалів у вигляді статей, тематичне направлення змісту, обов'язковість затвердження в установленому порядку, особливе поліграфічне оформлення.

Він має постійно діючу редакцію, яка за згодою з директивними органами встановлює програму видання, його чіткі тематичні направлення, функціональне призначення. Структуру журналу визначають рубриковані розділи і різновиди (за жанром, об'ємом) матеріали. Випуски журналу нумеруються протягом року при постійному заголовку

Часописи і технічний прогрес[ред.ред. код]

Часописи капіталістичної доби швидко вбирали і використовували нові технічні досягнення. В 19 ст. до створення ілюстрацій залучили літографію, віднайдену Алоїсом Зенефельдером у 1796 році. Пізніше додадуть усі різновиди фотомеханічних засобів, офсет тощо.

З появою технологій комп'ютерної верстки і розповсюдженням комерційних друкарень з можливістю повнокольорового друку в Україні кінця XX почала XXI століття, журнали стали основним рекламоносієм товарів класу «преміум». Журнали як правило, адресовані до конкретної аудиторії читачів.

В Україні, як зрештою і у світі журнали були одним з основних видів ЗМІ протягом XIX і XX сторічя. Нині під впливом зростання нових технологій передачі інформації, зокрема Інтернету, журнали почали відмовлятись від паперових версій і виходячи тільки в електронному вигляді. Так, наприклад, вирішили робити видавці журналу Лайф.

Різновиди журналів (часописів)[ред.ред. код]

Bundesarchiv B 145 Bild-F079099-0023, Göttingen, Schreibwarengeschäft.jpg

Журнали, як і газети, поділяються на декілька типів[джерело?]:

  • за періодичністю виходу — переважно не буває щоденних журналів, а щотижневі і щомісячні, деякі виходять навіть раз на кілька місяців;
  • за форматом;
  • за тематикою — літературні, мистецькі, наукові, науково-методичні (Комп'ютер у школі та сім'ї), сатиричні, релігійні, політичні тощо;
  • за характером, по характеру подачі інформації;
  • пов'язані з фахом (Бібліотекар, Робітниця, Бджілництво тощо)
  • орієнтовані на певний вік (Юний натураліст, Юний художник, Юний технік, Студентський меридіан, Техніка - молоді )
  • Часописи, що висвітлюють діяльність якихось організацій — культурних, релігійних (Кур'єр ЮНЕСКО, Культурно-просвітницька робота, Уральський слідопит, Новий світ мистецтва, Столиця і садиба).

Особливості журналів[ред.ред. код]

Через те, що журнали виходять в світ рідше, ніж газети, вони відрізняються більш низькою оперативністю подачі інформації, зате у них більше можливостей для докладного аналізу подій, роздумів, підведень підсумків тощо.

Журнали, як вид преси, і реклама в журналах володіють рядом особливостей:

- На підготовку матеріалів до друку в журналах потрібно до декількох тижнів;

- Повільно читаються, а значить, і ефект реклами теж уповільнений (у щомісячних журналів - від одного до декількох місяців);

- Менше охоплення аудиторії. Тиражі журналів на порядок менше газетних, хоча зустрічаються і виключення;

- Журнали не люблять давати рекламу менше 1/4 смуги. Відповідно і вартість реклами в журналах дуже висока;

- Якість реклами в журналах висока (особливо в глянцевих);

- Дозволяють розсилати не тільки рекламні матеріали, а й рекламні зразки товарів. У них можливі спеціальні вставки на клею, брошурування, конвертування, розкладки, багатосторінкові вкладки, голографія, звукові сторінки; вміщення зразків: парфуми, шампуні, жувальна гумка тощо. Рекламу в журналах можна друкувати на спеціальному папері, що відрізняється від паперу всього журналу;

- Через журнали досяжні вузькі цільові групи, що неможливо для газет. Видаються окремі спеціалізовані журнали для жінок, чоловіків, садівників, дизайнерів і т.д .;

- Реклама в журналах живе довше: їх читають місяцями, часто зберігають роками. Більше 70% чоловіків і жінок повторно звертаються до прочитаного раніше номеру журналу;

- Читачі часто сприймають грамотно підготовлений матеріал не як рекламу, а як корисну статтю;

- Рекламне оголошення, розміщене поруч з тематичним матеріалом, має посилений ефект;

- В журналах можна публікувати довгі і докладні рекламні матеріали;- Люди читають журнали, щоб провести час, а не дізнатися новини, як в газетах. Звідси у споживачів і більш висока якість сприйняття реклами;

- У журналів дуже велика величина вторинної аудиторії, оскільки їх читають не тільки ті, хто передплачує або купує журнал. Газети і журнали суттєво розширюють свої рекламні можливості за допомогою різних додатків.

На практиці рекламодавці зазвичай мають справу з трьома типами додатків, акцентованих:

- на інформаційному змісті - тематичних:

- на географії поширення - регіональних;

- на вигляді інформаційного носія - електронних. Тематичні додатки, найбільш поширені. Випускаються на базі журналу або газети періодично (раз на тиждень, на місяць, на квартал і т.д.) або до спеціальних випадків (свято, відкриття сезону і т.д.)

Реклама в тематичному додатку більш ефективна, ніж на смугах журналу або газети. Так як читачі більш уважно вивчають тематичний додаток, часто виймають його, довго зберігають і користуються ним. Залежно від типу програми тривалість впливу реклами на потенційного споживача може становити від тижня до року.Зазвичай додатки випускають на тому ж папері і тим же форматом, що і основне видання. Однак коли використовується папір кращої якості і відмінний формат, то додаток стає більш відмітним від газети чи журналу, і реклама має більший ефект.

Тематика програми зазвичай пов'язана з інформаційним змістом основного видання. Якщо це популярна газета, то додатки зазвичай присвячені товарам (послугам) повсякденного попиту «Нерухомість», «Автомобілі», «Відпочинок», «Одяг», «Продукти» і т.д.

Якщо це спеціалізований діловий журнал, то додатки можуть бути на теми «Комп'ютери», «Офісні меблі», «Засоби зв'язку» і т.д. Тематика додатків також залежить від подій, до яких вони приурочуються: «Різдвяні подарунки», «Все для 1 вересня», «Весна - садовий інвентар» і т.д.Регіональні додатки цікаві для рекламодавця тим, що з їх допомогою можна впливати не на всю територію, де поширюється видання, а лише на її певну частину.

Залучення художників[ред.ред. код]

Володарі друкарень і видавці часописів швидко зрозуміли, що світлини, мініатюри,ілюстрації добре доповнюють тексти, статті, нариси. В випадках статей про художників, архітекторів, в нарисах про виставки потреба в ілюстрації сягала рівня необхідності. До створення часописів швидко залучили художників.

Французькі часописи «Плюм», «Ревю Бланш» роками співпрацювали з художником Феліксом Валлотоном, який створив для них декілька надзвичайно вдалих портретів художників,письменників та поетів.

Обличчя часопису The Saturday Evening Post декілька десятиліть творив видатний художник США Джозеф Крістіан Леєндекер ( 1874-1951)

До співпраці з радянським суспільно-політичним часописом «Огоньок» залучили декілька видатних художників доби — Кукриніксів, Геннадія Новожилова тощо. Участь в декорі часопису майстрів Новожилова чи Савви Бродського посіла особливе місце, бо в придушеному цензурою журналі з'являлись твори високого художнього смаку і значних мистецьких якостей.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Журнал Це незавершена стаття про журнал.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.