Журналь де Саван

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Журналь де Саван

«Журналь де саван» (Journal des sçavans, з 1816 року — «журнал вчених») — найстаріший науково-літературний журнал Європи[1][2][3] . Вперше був опубікований в м. Париж у 1665 році. Відтоді журнали поширилися і в інших країнах.

Історія виникнення[ред. | ред. код]

Ідея літературного журналу виникла у Франції завдяки Теофрасту Ренодо, періодично публікувати в своєму «Бюро d'Adresse» (створений в 1629) реферати на літературні та наукові теми. Близько 1663 Мезере отримав привілей на видання літературного журналу, але не встиг його застосувати до справи до 5 січня 1665, коли його думкою скористався радник паризького парламенту Дені де Салло і випустив перший номер «Журналь де sçavans».

Початок видання[ред. | ред. код]

Перший номер журналу вийшов 5 січня 1665 в Парижі у вигляді 12-сторінкової брошури; його завданням оголошувалося інформувати читача «про новини Республіки словесності». Спочатку він видавався Дені де Салло і поміщав поряд з відомостями про відкриття та винаходи в різних областях науки (анатомії, метеорології, механіці) некрологи знаменитих людей, роботи з церковної історії, протоколи судових засідань. «Журналь Де саван» дуже швидко зацікавилися за рубежами Франції; за його прикладом в інших країнах почали випускати свої наукові журнали. Лондонське королівське товариство вже через два місяці випустило перший номер своїх «Філософських праць», за якими пішли Giornale де 'Letterati (Парма, 1668), Acta Eruditorum (Лейпциг, 1682) та ін.

Подальша доля[ред. | ред. код]

Незабаром заборонений, цей журнал поновився в січні 1666 під редакцією абата Галлуа (Жан Галуа, 1632–1707) і безперешкодно виходив до 1701 року, коли його придбав уряд і доручив його редакцію комісії вчених. До 1723 року журнал виходив нерегулярно, здебільшого — раз на тиждень. Незадовго перед революцією він помітно пожвавився, перетворився на щомісячник і видавався в такому форматі до 1792 року, коли потрапив під заборону революційних властей і перестав виходити. Після Реставрації в 1816 році журнал знову вийшов до друку, перейменувавши в «Журналь де савантів»; журнал став приділяти більше уваги для літературної та суспільно-політичної тематики і менше для наукової. Редагується комісією з виборних членів, до якої входять: 1) так звані асистенти і 2) автори, зобов'язані доставляти щонайменше по три статті щорічно; всі повідомлення обговорюються на загальних зборах. В даний час журнал виходить два рази на рік.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Провинциальная пресса в начальный период развития французской печати
  2. Энциклопедия «Кругосвет»
  3. Словник.ua