Журналістика рішень

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Журналістика
News Flat Icon GIF Animation.gif
 
Template Шаблони · Категорія Категорія · Newspaper Cover.svg Портал

Журналістика рішень — це підхід до повідомлення новин, який фокусується на відповідях на соціальні питання, а також на самі проблеми. Історії рішень, прикріплені до достовірних доказів, пояснюють, як і чому відповіді працюють чи не працюють. Метою цього журналістського підходу є представлення людям правдивішого, більш повного погляду на ці проблеми, що сприяє більш ефективному громадянству.

Визначення та теорія[ред. | ред. код]

Журналістика рішень — це сувора, на основі доказів звітність про відповіді на соціальні проблеми. Історії рішень можуть приймати різні форми, але вони мають декілька ключових характеристик. Вони визначають першопричини соціальної проблеми; чітко виділяють відповіді на цю проблему; представляють докази впливу цієї відповіді; та пояснюють, як і чому працює реакція чи не працює. Коли це можливо, розповіді про рішення також представляють ідеї, які допомагають людям краще зрозуміти, як працюють складні системи та як їх можна вдосконалити.

Прихильники журналістики рішень розрізняють підхід від так званої «доброї новини», яка може характеризуватися поверхневим викладом відповіді без ретельного аналізу чи перевірки ефективності реакції. Історії рішень оцінюють відповіді, які працюють сьогодні, на відміну від неперевірених теорій, і вони, як правило, приділяють більше уваги інноваціям, ніж людині чи установі, відповідальній за це нововведення.

Прихильники журналістики рішень вважають, що вона забезпечує важливу систему зворотного зв'язку, яка дозволяє суспільству бачити надійні можливості та успішніше реагувати на нові проблеми. Примусове звітування про відповіді на соціальні проблеми, за їхніми словами, може зміцнити суспільство, збільшивши обіг знань, необхідних для громадян, щоб сильно займатися питаннями у своїх громадах, а громади, лідери, новатори та благодійники повинні приймати відповідні, обґрунтовані рішення щодо політики та інвестиції.

Просте звітування про проблеми, як показують деякі дослідження, може знизити почуття ефективності громадян, приводячи їх до відмови від суспільного життя. У дослідженні 2008 року Associated Press виявило, що молоді люди втомилися від новин, які вони сприймають як негативні та не мають резолюції.[1] Це призвело до «втоми новин», в якій люди прагнули вибиратись із засобів масової інформації, а не брати участь.[2] Журналістика рішень стверджує, що повідомлення про шляхи вирішення проблем може збільшити залучення аудиторії, підвищити почуття ефективності та сприяє конструктивному дискурсу навколо суперечливих питань.

Практикуючі журналістики рішень кажуть, що такий підхід доповнює традиційну роль преси, надаючи громадянам більш повний погляд на проблеми. Крім того, за їхніми словами, це може посилити вплив звітності про розслідування, подаючи докази того, що закріплені проблеми насправді можна вирішити.[3]

Прихильники журналістики рішень відрізняють практику від громадянської журналістики — руху, який набув певного обертання в США у 90-х роках, виступаючи за активнішу роль журналістики в демократичному процесі.

Історія[ред. | ред. код]

Ще в 1998 році журналісти відзначили появу нового виду журналістики, який вивчав, що люди та установи роблять для вирішення соціальних проблем. Деякі критики журналістики зауважували, що керівні припущення традиційної журналістики — які вірять в те, що завдання репортера — викривати протиправні дії[4] — не можуть бути загальновизнаними.[5] Вони вважають, що просто повідомлення про проблеми, не є лікуванням всіх соціальних негараздів у світі.

Інші форми журналістики аналогічно реагують на сприйнятий надлишок негативу у ЗМІ. Громадянська журналістика, яка набула певної популярності у США у 90-х роках, прагне залучити читачів до публічного дискурсу, щоб заохотити активну участь у демократичному процесі та каталізувати зміни.[6] Журналістика рішень також пов'язана з подібними журналістськими стилями, що практикуються за межами США, включаючи «конструктивну журналістику», що виникла в Данії.

У 2003 році французька громадська організація Reporters d'Espoirs[7] («Репортери надії») створена як мережа журналістів та медіа-професіоналів, які хочуть «просувати новини, що базуються на рішеннях у ЗМІ». Організація офіційно відкрита в ЮНЕСКО в 2004 році з нагородами Reporters d'Espoirs. Вони просувають поняття «інформаційне рішення» та «журналістика рішень», працюючи з усіма видами засобів масової інформації для поширення ініціатив серед широкої громадськості. Протягом багатьох років вони демонстрували редакційні рядки, засновані на рішеннях — з такими газетами, як «Ліберація», «Оуест-Франція», телевізійними програмами, такими як TF1, що викликають інтерес у громадян.

The Tyee, канадський новинний сайт, заснований Девідом Бірсом у 2003 році[8], включає розділ Рішення. У 2006 році сайт створив стипендії Solutions Reporting[9], збираючи гроші у читачів для фінансування журналістських позаштатних проектів. Незалежна панель обрала одержувачів до закінчення програми у 2013 році. У 2009 році бізнес-директор компанії Beers and Tyee Мішель Хоар створила некомерційне товариство Tyee Solutions Society[10], яке випускає серію журналістики рішень, опубліковану в The Tyee та інших ЗМІ.[11]

На початку 2010 року Роберт Костанца, Девід Орр, Іда Кубішевський та інші запустили рішення[12] неприбуткової друкованої та інтернет-публікації, що присвячені демонстрації ідей вирішення інтегрованих екологічних, соціальних та економічних проблем у світі. Правило Рішень емпіричне для всіх статей, не більше ніж на одну третину паперу слід описати проблему, в той час як принаймні дві третини повинні бути присвячені рішенням. З роками, читацька аудиторії постійно зростала, Solutions створили партнерство з організаціями по всьому світу, включаючи 350 огранізацій, Римський клуб, Фонд Девіда Судзукі, Національний центр консенсусу з питань політики (NPCC), Агентство охорони навколишнього середовища США (EPA), Стокгольмський центр стійкості, Всесвітня рада майбутнього та багато інших.

У 2010 році журналісти Девід Борнштейн та Тіна Розенберг також створили колонку «Виправлення» для розділу «Оглядач The New York Times». «Виправлення» — це щотижневе глибоке повідомлення про відповіді на нагальну соціальну проблему. Відповідь читачів на «Виправлення» була рішучою, і Борнштейн та Розенберг разом з журналісткою Кортні Мартін співзаснували Мережу журналістики рішень, незалежну некомерційну організацію, яка має місію зробити журналістику рішень частиною основної практики в новинах.[13]

Критика[ред. | ред. код]

Журналісти та читачі іноді негативно реагують на підхід до рішення. Однією загальною критикою є те, що журналістика рішень легко перетворюється на поклоніння героям, а не критично вивчаючи важливі проблеми суспільства.[5] Насправді, деякі інформаційні організації створили конкретні розділи, щоб висвітлити «хороші новини»[14], які можуть допомогти отримати дохід від рекламодавця чи спонсора.[15] Прихильники журналістики рішень стверджують, що подібні історії не представляють собою суворої, заснованої на фактах звітності.

Критики журналістики рішень також висловлювали занепокоєння щодо можливої упередженості та адвокації. Вони пропонують чітку межу між звітуванням про відповіді та фактичним виступом від їх імені. Прихильники журналістики рішень відповідають, що на основі доказів підхід до звітування зменшує ризик упередженості та що історії рішень не повинні бути пов'язані з «закликом до дії» для читачів.

Інші хвилюються про те, що багато складних соціальних питань не мають чітких причин або чіткого вирішення.[16] Це може зажадати, що журналісти, які шукають розв'язання рішень, мають значну експертизу в певній галузі, і навіть тоді деякі вважають, що одержані історії неминуче будуть надто спрощеними щодо реальності системної проблеми.

Прихильники[ред. | ред. код]

Мережа журналістичних рішень працює, за її словами, «для легітимізації та поширення практики журналістики рішень: суворої та переконливої звітності про відповіді на соціальні проблеми».[13] Щоб досягти своєї місії, МЖР співпрацює з журналістами різними способами підвищення рівня обізнаності та практики звітування про рішення. Мережа журналістики співпрацює з численними новинними організаціями в США, включаючи The Seattle Times, Christian Science Monitor, The Boston Globe, PRI «Світ» та Центр розслідувань, для підготовки проектів звітності, орієнтованих на рішення. Компанія Positivas, що базується в Аргентині, є першим медіа-сертифікованим центром у Латинській Америці, працює з піонерською будівельною журналістикою на радіо та мультимедійному вмісті в Інтернеті з 2003 року. Журналістка Андреа Мендес Брандам, засновниця та ведуча, надихнула та тренувала Шауна Крокетт Берроуз, засновника позитивних новин Великої Британії.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. «A New Model for News: Studying the Deep Structure of Young-Adult News Consumption.» The Associated Press and The Context-Based Research Group (2008). Archived copy. Архів оригіналу за 2013-12-28. Процитовано 2015-04-11. 
 2. Feinberg, Matthew; Willer, Robb (2011). Apocalypse Soon?: Dire Messages Reduce Belief in Global Warming by Contradicting Just-World Beliefs. Psychological Science 22 (1): 34–38. PMID 21148457. doi:10.1177/0956797610391911. 
 3. Bornstein, David. Why Solutions Journalism Matters, Too. Opinionator. New York Times. 
 4. Protess, David (1992). The Journalism of Outrage: Investigative Reporting and Agenda Building in America. New York: Guilford Press. с. 14. 
 5. а б Benesch, Susan (1998). The Rise of Solutions Journalism. Columbia Journalism Review. 
 6. Merritt, Davis "Buzz" (1998). Public Journalism and Public Life: Why Telling the Truth is Not Enough. Mahwah, NJ: Lawrence Erlbaum Associates. с. 4, 178. 
 7. Reporters d'Espoirs, from information to action. 
 8. Survival Strategies for Local Journalism. 
 9. Solutions Fellowship Launched. 
 10. Tyee Solutions. 
 11. Tyee Home Grown Series. 
 12. The Solutions Journal - For a sustainable and desirable future. 
 13. а б What We Do. Solutions Journalism Network. Архів оригіналу за 2015-04-10. 
 14. HuffPost Good News Home Page. HuffPost Good News. 
 15. Sillesen, Lene Bech (Sep 2014). Good news is good business, but not a cure-all for journalism. Columbia Journalism Review. 
 16. Rittel, Horst W. J.; Webber, Melvin M. (1973). Dilemmas in a General Theory of Planning. Policy Sciences 4 (2): 155–169. doi:10.1007/bf01405730. Архів оригіналу за 2007-09-30. 

Посилання[ред. | ред. код]