Жінки в Угорщині

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Угорська селянка, XVII століття

Жінки в Угорщині відіграли колосальну роль у формуванні угорського суспільства, особливо за останні 200 років. Внесок у формування образу жінки Угорщини внесла релігія (римське католицтво, лютеранство, кальвінізм і частково православ'я), хід історії (комуністична ідеологія) і процес євроінтеграції Угорщини. На даний момент Угорщина займає 42-е місце в Індексі гендерної нерівності; жінки займають в середньому 10,1% місць у Парламенті Угорщини[1]; 93,2% жінок у віці 25 років мають середню освіту, 57,8% офіційно працевлаштовані[2]. У рейтингу Global Gender Gap Report Угорщина займає 87-е місце[3].

Перед Першою світовою війною[ред. | ред. код]

Петер Барань в 1790 році подав заяву Національним зборам угорського дворянства з проханням надати дворянкам право спостерігати за діяльність зборів, вважаючи, що жінки зможуть виховати вірний своїй Батьківщині нове покоління. Зборище, однак, відхилило цю заяву[4]. У 1817 році в Угорщині сформували Жіноче благодійне товариство Пештера — першу жіночу організацію. До кінця століття в країні налічувалося кілька сотень подібних організацій, які, однак, не мали політичної ваги[4].

У середині XIX століття жінки отримали право на середню освіту, в 1895 році їм дозволили вивчати філософію, медицину і фармацевтику в університетах [4]. Правозахисники своїми зусиллями розширили права жінки в Австро-Угорщині. У 1904 році Розика Швіммер заснувала в Угорщині Асоціацію феміністок[4], яка виступала за надання виборчих прав жінок і тричі безуспішно подавала подібні прохання до парламенту. Чоловіча ліга за жіночі виборчі права була заснована в 1910 році, а в 1913 році в Будапешті відбувся 7-й з'їзд Міжнародного жіночого альянсу суфражисток[4]. Асоціація феміністок співпрацювала з міською владою Будапешта по працевлаштуванню жінок, а також видавала журнал про проблеми жінок[4]. В лавах соціал-демократів і Національної федерації кдериків також були жінки[4].

Міжвоєнні роки[ред. | ред. код]

Незалежна Угорщина визначилась як національна держава, тому жіночому руху довелося адаптуватися до цих нових умов [5]. У 1919 році недовгий час при владі були комуністи з Белою Куном, і групи феміністок стали менш впливовішими. Їм довелося піти в підпілля і формувати нові стосунки з комуністами і ліворадикалами. Частково жінки домоглися розширення виборчих прав і права працювати в Парламенті. Жінки співпрацювали з Партією національної єдності і Християнським жіночим табором [5]. Завдяки зростанню політичного впливу партій в країні, жінки притягували до себе увагу і заручалися підтримкою як матері дітей - майбутнього покоління Угорщини [5]. Жіночі організації розширювалися і під час Другої світової війни [5].

Суфражизм[ред. | ред. код]

Частково виборче право було надано угорським жінкам в 1922 році, а повністю - в 1945-му [6], але в Угорській Народній Республіці воно було виражено недостатньо явно. Жінки становили 18% членів парламенту УНР в 1949 році і 30% в 1980 році, але не так часто брали участь в його засіданнях, хоча і впливали на прийняття рішень. Число жінок в парламенті різко впало до 7% на перших вільних виборах в 1990 році [6], а в 2014 році воно склало 10,1% від усіх депутатів [7].

Угорська Народна Республіка[ред. | ред. код]

Жінка в Соціалістичній Угорщині вважалася в першу чергу матір'ю дитини, котра уособлювала майбутнє Угорщини, дружиною угорського робочого і самої робочої безпосередньо. Жінки могли займати практично будь-які робочі посади в Угорщині; як і чоловікам, їм гарантувалися основні громадянські права і свободи відповідно до чинної Конституції УНР [8]. Жінки могли отримувати вільно середню та вищу освіту в будь-якій області, в тому числі в галузях природничих наук і за спеціальностями, пов'язаними з інженерною справою і промисловістю [9].

Сучасна Угорщина[ред. | ред. код]

У 1989 році утворилися нові рухи феміністок, які виступали за розширення прав і свобод жінок. Економіка Угорщини, в якій відбулася зміна влади, спиралася на «сині комірці», в числі яких було багато жінок, які прагнули також дбати про домівку і про свої сім'ї. У 1990-ті роки Мережа феміністок і Федерація юних демократів стали провідними політичними рухами в підтримку жінок Угорщини [10]. Однак деякі питання досі є спірними в Угорщині: консервативні партії виступають за заборону абортів в країні, деякі інші партії намагаються змінити кримінальне покарання за насильство в сім'ї. У 1997 році була знята кримінальна відповідальність за згвалтування в шлюбі [11]. У 1997 році Угорщина підписала Конвенцію Ради Європи проти торгівлі людьми [12].

Сім'я та здоров'я[ред. | ред. код]

В Угорщині в даний час відходять від традиційного шлюбу в плані офіційних церемоній; багато сімей де-факто створюються на основі співжиття. У 2015 році 47,9% дітей народилося у жінок, де-юре не перебували у шлюбі [13] . В середньому на 100 жінок народжувалося 143 дитини у 2015 році [14] ; материнська смертність в країні в 2010 році становила 21 особи на 100 тисяч [15] .

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Women in Parliaments: World Classification
 2. LFS by sex and age - indicators
 3. The Global Gender Gap Report 2013. World Economic Forum. с. 12–13. 
 4. а б в г д е ж Judit Acsády, “Remarks on the History of Hungarian Feminism,” Hungarian Studies Review Special Volume: Women and Hungary (1999) Архівовано 4 березень 2016 у Wayback Machine. (англ.)
 5. а б в г Andrea Peto, “Hungarian women in politics, 1945-51,” in Power and the People: A Social History of Central European Politics, 1945-56, eds. Eleonore Breuning, Jill Lewis, and Gareth Pritchard (Manchester University Press, 2005), chapt. 16.
 6. а б http://www.osce.org/odihr/117575?download=true
 7. Women in Parliaments: World Classification
 8. Laszlo Kürti, “Hungary,” in Eastern Europe: Politics, Culture, and Society Since 1939, ed.Sabrina Ramet (Bloomington: Indiana University Press, 1998), 76-77.
 9. Sharon L. Wolchik, “Women and the Politics of Gender in Communist and Post-Communist Central and Eastern Europe,” in Eastern Europe: Politics, Culture, and Society Since 1939, ed. Sabrina Ramet (Bloomington: Indiana University Press, 1998), 286.
 10. Chris Corrin, Magyar Women: Hungarian Women’s Lives, 1960s-1990s (New York: St.Martin’s Press, 1994), 7-8.
 11. http://www.refworld.org/pdfid/465bfa162.pdf
 12. Full list
 13. Eurostat - Tables, Graphs and Maps Interface (TGM) table
 14. The World Factbook — Central Intelligence Agency
 15. The World Factbook — Central Intelligence Agency

Посилання[ред. | ред. код]