Жіноче обрізання

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Female Genital Mutilation age 0-14.svg
Типи жіночого обрізання за класифікацією Всесвітньої Організації Охорони здоров'я.

Жіноче обрізання (англ. Female genital cutting, FGC або female circumcision) — набір процедур, що включають часткове або повне хірургічне усунення зовнішніх жіночих статевих органів або їх пошкодження, що здійснюється з культурною, релігійною або іншою метою[1]. Цей термін застосовується майже винятково для опису традиційних, культурних або релігійних процедур, при яких на операцію дають згоду батьки дівчинки через її малий вік, на відміну від процедур, що здійснюються зі згоди пацієнтки (такі як лабіопластика або вагінопластика)[2][3][4]. Також термін не застосовується для опису процедур зміни статті та генітальних модифікацій[5][6][7].

Жіноче обрізання поширене у багатьох країнах світу, особливо в Африці та деяких мусульманських країнах Азії. Процедура викликає дуже суперечливі відгуки. З одного боку, вона є досить традиційною в ісламі. З іншого, вона викликає багато критики через відсутність згоди дівчинки, на якій проводиться операція, та загрози її здоров'ю, у радикальніших випадках — через позбавлення або зменшення її сексуального задоволення у майбутньому. Починаючи з кінця 20 століття, багато зусиль Всесвітньої організації охорони здоров'я (WHO) та Фонду населення ООН (UNFPA) були спрямовані на припинення або обмеженя цієї процедури[8].

Правовий аналіз[ред.ред. код]

Україна[ред.ред. код]

В Україні немає окремого закону і тому жіноче обрізання класифікується в залежності від стану потерпілої та обставин справи як заподіяння умисних тяжких чи умисних середньої тяжкості тілесних ушкоджень, або в сукупності за іншими статтями (Злочини проти життя та здоров'я особи) Кримінального кодексу України. В Україні не було поки що випадків кримінального переслідування за жіноче обрізання.

Світ[ред.ред. код]

В країнах, що входять в ЄС, жіноче обрізання однозначно класифікується як заподіяння умисних тілесних ушкоджень і є кримінальним злочином. Додатково в Бельгії, Данії, Великій Британії, Італії, Норвегії, Австрії, Швеції та Іспанії існують спеціальні закони проти жіночого обрізання. Відомі випадки кримінального переслідування в Франції, Італії та Іспанії.
В Сполучених Штатах прийнято окремим законом відповідальність за примус чи виконання жіночого обрізання. Існують прецеденти в США, коли загроза жіночого обрізання на батьківщині була визнана достатньою для надання особі статусу біженця. Схожий закон про відповідальність за жіноче обрізання існує і в Австралії.

Пропаганда[ред.ред. код]

17 серпня 2016 року голова координаційного центру мусульман Північного Кавказу муфтій І. А. Бердієв у бесіді з агентством «Интерфакс» висловився за обрізання всіх жінок. Духовний лідер пояснив свої мотиви тим, що це зменшить розпусту: «Треба всіх жінок обрізати, щоб розпусти не було на Землі, щоб сексуальність зменшилася»[9]. Слова Бердієва спричинили широкий громадський резонанс, правозахисниками заявлене навіть про можливість порушення проти нього кримінальної справи за статтею 148 КК РФ — «Порушення права на свободу совісті і віросповідань»[10].

Після надійшлих звинувачень Бердієв мусив дещо змінити позицію, але сам звичай жіночого обрізання він не осудив: «…для того, щоб жінки стали спокійнішими, це було б добре. Але я знаю, що цього не буде ніколи, тому це просто та я сказав»[10].

Відоме, що жіноче обрізання практикують у деяких гірських районах Дагестану. Згідно з дослідницею С. Сіраджудіновою, традиція на початок 2010-х була поширена у високогірних районах, серед частини представників аварських і андо-цезьких народів[11]. У доповіді фонду «Правовая инициатива по России» (с. 42-43), опублікованої 15 серпня 2016 року, зазначено, що практика жіночого обрізання існує у Ботліхському, Цунтінському, Цумадінському і Гляратінському районах Дагестану. Також, за словами С. Сіраджудінової, місцева влада ніяк не реагує на всі ці випадки. Згідно з доповіддю «Правової ініціативи», обрізання іноді роблять у лікарні, але частіше на дому, причому особами без медичної освіти[12].

Примітки[ред.ред. код]

 1. New study shows female genital mutilation exposes women and babies to significant risk at childbirth. World Health Organization. 2006-06-02. Процитовано 2006-10-02. 
 2. Green, Fiona: «From clitoridectomies to 'designer vaginas': The medical construction of heteronormative female bodies and sexuality through female genital cutting.» Sexualities, Evolution & Gender 7(2):153-187, 2005.
 3. Essen, B & Johnsdotter, S: «Female Genital Mutilation in the West: Traditional Circumcision versus Genital Cosmetic Surgery». Acta Obstet Gynecol Scand,(83):611-613, 2004.
 4. Braun, Virginia: «In search of (better) sexual pleasure: female genital ‘cosmetic’ surgery». Sexualities 8(4):407-424, 2005.
 5. Chase, Cheryl: «'Cultural practice' or 'Reconstructive Surgery'? U.S. genital cutting, the intersex movement, and medical double standards.» In Genital Cutting and Transnational Sisterhood. James M. Stanlie and Claire C. Robertson, eds. Urbana and Chicago: University of Illinois Press. Pp. 126—151, 2005.
 6. Ehrenreich, Nancy and Mark Barr: «Intersex surgery, Female Genital Cutting, and the selective condemnation of 'cultural practices'.» Harvard Civil Rights-Civil Liberties Law Review 40(1):71-140, 2005.
 7. Holmes, Morgan: «Rethinking the meaning and management of intersexuality». Sexualities 5(2):159-180, 2002.
 8. Statement on the International Day Against Female Genital Mutilation, UNFPA. Процитовано 2008-02-08. 
 9. Муфтий с Северного Кавказа выступил за обрезание всех женщин
 10. а б Скандал: Муфтий Бердиев про обрезание женщин России
 11. «Ведут девочек под нож в угоду мужчинам» Как и для чего проводится женское обрезание в Дагестане
 12. Отчет «Правовой инициативы» по результатам качественного исследования «Производство калечащих операций на половых органах у девочек в Республике Дагестан»

Посилання[ред.ред. код]