Забування

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Забування — процес повністю протилежний запам'ятовуванню; утрата людини можливості відтворення та впізнання, раніше відомого, матеріалу[1].

Забування буває повним або частковим, тривалим або тимчасовим[2].

При повному забуванні людина повністю не впізнає матеріал. Часткове характеризується можливістю відтворити не всю інформацію, або з чисельними помилками. При тривалому забуванні людина не може протягом довгого часу пригадати що-небудь[2]. Найпоширенішим є тимчасове забування — неможливість людиною відтворити матеріал у цей момент, але згадування його пізніше[3].

Тимчасове забування фізіологи пояснюють гальмуванням тимчасових нервових зв'язків, а повне забування — їх розпадом[2].

Процес забування відбувається нерівномірно: спочатку швидко, а потім повільно.

Причини[ред. | ред. код]

Найпоширенішою причиною забування є недостатня міцність запам'ятовування, погане закріплення інформації[1].

На забування впливають вік людини, характер інформації та її використання: швидше забувається та інформація, яка має другорядне значення, а матеріал, що несе смислове навантаження, зберігається довго[1].

Ще однією причиною забування є інтерференція — погіршення зберігання матеріалу, внаслідок вивчення чогось нового, близького за змістом.

Забування може бути зумовлене сильним імпульсом, спрямованим на пригадування інформації[4].

Також забування може відбуватися за бажанням людини, яка намагається забути неприємну ситуацію або спогади.

Профілактика[ред. | ред. код]

Основним засобом боротьби із забуванням є постійне повторення[4]. Для більшої ефективності повторювання слід починати якомога раніше, щоб попередити забування, а не тоді, коли інформація вже майже забута.

Дієвим способом боротьби із забуванням є застосування знань на практиці.

Також при запам'ятовуванні слід використвовувати всі види пам'яті: зорову, слухову, рухову, тобто матеріал слід записувати, конспектувати, читати, повторювати вголос і про себе[1].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г Забування та його профілактика - Соціальна педагогіка - Навчальні матеріали онлайн. pidruchniki.com. Архів оригіналу за 23 листопада 2016. Процитовано 27 січня 2018.
  2. а б в Крутецкий (1980). Психологія: Підручник для учнів пед. училищ.
  3. Тривале, повне або часткове забування характеризується тим, що людині протягом тривалого часу не вда - Web-of-Med. www.web-of-med.ru. Архів оригіналу за 24 лютого 2018. Процитовано 27 січня 2018.
  4. а б Забування та його причини | Студентський портал — UaStudent.com. uastudent.com. Архів оригіналу за 5 лютого 2018. Процитовано 27 січня 2018.

Посилання[ред. | ред. код]