Забєлін Іван Єгорович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Іван Єгорович Забелін
Иван Егорович Забелин
І. Є. Забєлін. Портрет роботи І.Рєпіна (1877)
І. Є. Забєлін. Портрет роботи І.Рєпіна (1877)
Народився 17 (29) вересня 1820(1820-09-29)
Твер, Російська імперія
Помер 31 грудня 1908 (13 січня 1909)(1909-01-13) (88 років)
Москва, Російська імперія
Поховання Ваганьковське кладовище
Громадянство Flag of Russia.svg Російська імперія
Національність росіянин
Галузь наукових інтересів історія,археологія
Заклад Російська Імператорська Академія наук, Державний історичний музей
Вчене звання член-кореспондент, почесний член Російської Імператорської Академії наук
Науковий ступінь доктор російської історії
Науковий керівник Грановський Т. М.
Член Петербурзька академія наук
Автограф Иван Егорович Забелин (подпись).jpg

CMNS: Забєлін Іван Єгорович на Вікісховищі

Забєлін Іван Єгорович (*17 (29) вересня 1820(18200929) — †31 грудня 1908 (13 січня 1909)) — російський історик, археолог, почесний член Петербурзької Академії Наук1907 р.). Член Московського археологічного товариства. Вивчав історію давньоруської держави та Москви, а також ремесла та побут феодальної епохи.

Розкопував скіфські та грецькі могили північного Причорномор'я, зокрема Чортомлицьку. В 18371852 працював в Оружейній палаті.

Тарас Шевченко познайомився з Забєліним 21 березня 1858. Того самого року разом з Шевченком та іншими прогресивними діячами Забєлін підписав протест проти антисемітської вихватки журналу «рос. Иллюстрация». Поет згадував російського історика у «Щоденнику» 21 березня 1858.

Біографія[ред.ред. код]

Закінчивши Преображенське училище в Москві, не зміг продовжити освіту через нестачу коштів і в 1837 поступив на службу в Оружейну палату канцелярським служителем другого розряду. Знайомство з Стройовим і Снєгирьовим пробудило в Забєліна інтерес до вивчення російської старовини.

За архівними документами він написав свою першу статтю про поїздки російських царів на прощу до Троїце-Сергієву лавру, надруковану в скороченому варіанті в «Московських губернських відомостях» в № 17 за 1842. Стаття, вже перероблена і доповнена, з'явилася в 1847 в «Читання Московського товариства історії та старожитностей», і в той же час Забєлін був обраний в члени-змагателі товариства. Прочитаний Грановським на дому курс історії розширив історичний кругозір Забєліна — в 1848 він отримав місце помічника архіваріуса в Двірцевій конторі, а з 1856 займав тут місце архіваріуса.

У 18351854 роках Забєлін працював викладачем історії в Костянтинівському межовому інституті.

У 1859 за пропозицією графа Сергія Григоровича Строганова Забєлін перейшов до Імператорської археологічну комісію молодшим членом, і йому були доручені розкопки скіфських курганів в Катеринославській губернії і на Таманському півострові, близько Керчі, де було зроблено безліч цікавих знахідок.

Результати розкопок описані Забєліним в «Древностях Геродотової Скіфії» (1866 і 1873) і в звітах Археологічної комісії. У 1876 Забєлін залишив службу в комісії. У 1871 р. університет св. Володимира удостоїв його ступеня доктора російської історії. У 1879 р. він був обраний головою Московського товариства історії і старожитностей і потім товаришем голови Імператорського Російського Історичного музею імені Імператора Олександра III.

У 1884 Академія наук обрала Забєліна в число членів-кореспондентів, а в 1892 — почесним членом. На урочистому святкуванні 50-річного ювілею в 1892 Забєліна привітав весь російський вчений світ.

Дослідження Забєліна стосувалися, головним чином, епох Київської Русі і становлення Московської держави. У галузі історії побуту та археології найдавніших часів його праці займали одне з перших місць. Забєліна також цікавили корінні питання особливостей життя російського народу.

Відрізняє риса його робіт — це віра в самобутні творчі сили російського народу і любов до нижчого класу, «міцного і здорового морально, народу-сироті, народу-годувальнику». Глибоке знайомство зі старовиною і любов до неї відбивалися і в мові Забєліна, виразному і оригінальному, з архаїчним, народним відтінком. При всьому своєму ідеалізмі Забєлін не приховує і негативних сторін давньої російської історії: приниження ролі особистості в роду і домостроєвської сім'ї та інше. Розбираючи ідейні основи російської культури, він відзначає також важливе значення економічних відносин в історії політики і культури.

Дослідження курганів[ред.ред. код]

  • У 1860 році Іван Єгорович частково досліджував Краснокутський курган.
  • У 18621863 роках експедиція Імператорської Археологічної комісії під його керівництвом досліджувала курган Чортомлик.
  • У 1865 році Забєлін досліджував курган Козел.

Джерела та література[ред.ред. код]