Завадський Василь Григорович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Завадський Василь Григорович
Завадський Василь Григорович.jpg
Поштова листівка. Поч. 20 ст. Фото Лінкова Ю. С.
Народився 1863
Чигирин, Київська губернія, Російська імперія
Помер 1918 або 20 серпня 1917(1917-08-20)
Чигирин, Київська губернія, Російська імперія або Черкаси, Київська губернія, Російська імперія
Поховання невідомо
Громадянство
(підданство)
Flag of Russia.svg Російська імперія
Діяльність композитор
Alma mater Одеська духовна семінарія

Завадський Василь Григорович (18631918) — український композитор, хоровий диригент, педагог.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився в Чигирині, Чигиринського повіту Київської губернії (нині Черкаська область). Закінчив Одеську духовну семінарію. Працював регентом в училищах у Новоросійському університеті в Одесі. Одночасно ставив у навчальних закладах дитячі опери[1].

Син — Завадський Василь Васильович — композитор, диригент, піаніст, музичний критик.

Помер 1918 року в Чигирині, за іншою версією (підлягає дослідженню) 20 серпня 1917 р. в м. Черкаси[джерело?]. Був відспіваний у Свято-Троїцькій церкві[уточнити] за православним обрядом і похований на міському кладовищі. Місце поховання невідоме.

Творчість[ред. | ред. код]

Гастролював у містах: Ананьїв, Єлисаветграді (нині Кропивницький), Києві (1901—1902), Одесі, Харкові. У репертуарі — опери-казки: «Сирітка», «Червона шапочка», «Снігурочка», «Кіт у чоботях», «Хлопчик-мізинчик» (1903).

1904 року в Одесі дебютувала створена ним хорову капела в складі зі 45 осіб. З 1905 по 1915 роки капела дала близько 3000 концертів, популяризувала переважно російську і західноєвропейську музику. У репертуарі — твори М. Глінки, О. Бородіна, П. Чайковського, А. Рубінштейна, А. Аренського, О. Варламова, Й. Гайдна, Ш. Ґуно, власні твори, а також обробки російських і українських народних пісень. Разом із капелою Василь Завадський гастролював у Росії, Білорусі, країнах Балтії, Середньої Азії[2].

21 травня 1910 року відбувся великий концерт хорової капели під орудою В. Г. Завадського у Царицин. У програмі: хорові твори Н. Римського-Корсакова, А. Рубінштейна, А. Бородіна, А. Гречанінова, А. Аренського, А. Варламова, Ш. Гуно. Поряд із класикою в концерті звучали каторжанські пісні, записані Завадським під час концертного турне Сибіром і Забайкаллям (Царицынская мысль. — 1910. — 21 мая).

1913 р. — гастролював у Черкасах, Золотоноші, Умані.

Запис від 9 грудня 1913 року, залишений[ким?] під час концерту у Варшаві українською мовою:

«Ми перш за всього звернули увагу, що українські №, які виконує Ваш хор більш усього подобається публіці і, може через те, що вкраїнська пісня — рідна Вам і Вашому хорові, визначаються у виконанні більшим чуттям та щирістю. Як чудово виглядав би Ваш хор, коли б він був убраний в українське вбрання! Коли б Ви зробили свій хор і по зовнішньому виду і по внутрішній суті українським — заспівав таку багату, чарівну нашу пісню — ми б зустрічали Вас, як свого рідного. З щирою пошаною до Вас…»[3]

1915—1918 роках займався реформою викладання співу в російських школах. Послідовно виступав за національну постановку музичної освіти. Висунута ним ідея організації в селі народно-співочих і народно-оркестрових громад була схвалена Міністерством народної освіти. Василь Завадський створив методику навчання співу й успішно використовував її в педагогічній та концертній практиці. Як педагог писав про запровадження ігрових прийомів у методику навчання, ділився досвідом вокально-хорової роботи, що передбачала вправи на розвиток дихання, на поліпшення дикції співаків, в тому числі читання віршів з різних тонів з виділенням приголосних, що розвиває силу голосу і слух.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Завадський Василь Григорович - Енциклопедія Сучасної України. esu.com.ua. 
  2. Vitaliy G. Donchyk. Biobibliography Scientists of Ukraine. 2017-04-10. doi:10.15407/akademperiodyka.330.100. Процитовано 2019-01-29. 
  3. . Черкаський обласний краєзнавчий музей (ЧОКМ). «Альбом непосредственных впечатлений публики на концертах В. Г. Завадского». — Фонди. — ПП — 7

Джерела[ред. | ред. код]

  • Пархоменко Л. О. Завадський Василь Григорович // Енциклопедія сучасної України. — Т. 10. — К., 2010. — С. 36
  • Ганницький С. Композитор із Чигирина Василь Завадський. — Музейний часопис Черкаського обласного краєзнавчого музею: Збірник наукових праць / Редкол.: Григоренко Т. О. (відп. ред.) та ін.- Черкаси: Видавець Третяков О. М., 2018. — 120 с. — Текст. укр..